Koraliki Miyuki wśród twórczyń biżuterii handmade są dość znane i cenione. Jeśli i Ty zastanawiałaś się jak zrobić super lekkie i urocze kolczyki z koralikami Miyuki – to właśnie dla Ciebie mamy łatwy tutorial. 

Wzór i objaśnienia do kolczyków z koralikami Miyuki przygotowała super uzdolniona i pomysłowa miłośniczka wszelkich koralików – Kajka Suchecka. Jeśli i Ty chcesz mieć swoją super lekką parę kolczyków, nie wahaj się dłużej i zrób je z nami.

kolczyki z koralikami Miyuki

Do wykonania kolczyków potrzebne będą:

 • Baza metalowa koło 28 mm (PM0264)– 2 szt.
 • Srebrne bigle zamykane 18 mm, próba Ag925 (PS1210)– 2 szt.
 • Szmaragd syntetyczny kulka fasetowana platerowana 3,2 mm (DK0923)– 40 szt.
 • Koraliki Miyuki Delica w kolorze Lined Crystal/ Pale Lilac (MK0049)– 2,5 g
 • Koraliki Miyuki Delica w kolorze Opaque Cream (MK0034)– 2,5 g
 • Koraliki Toho 8/0 w kolorze bladożółtym (TH0824)– 12 szt.
 • Kółeczka zaciskowe ze stali o grubości drutu mniejszej niż 1 mm (bardzo ważne, by zachować tę grubość drutu, bo inaczej kółeczko nie przejdzie przez koralik) (ST0604)– 6 szt.
 • Dowolne zawieszki – u mnie koniczynki (PS7925)– 2 szt.
 • Nić Nymo white 0,3 mm (BD0094)
 • Igły do nawlekania koralików John James 10/13 (NA0025), nożyczki, np. (NA0089)
 • Czas potrzebny: około 1,5 godz.

To co, zaczynamy?

kolczyki z koralikami Miyuki

Obszywanie bazy koralikami

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 1. 

Ucinamy ok. 1 metr nici i zawiązujemy mocny supełek na metalowej bazie, zostawiając ok. 15 cm „ogonek” – można zostawić nieco dłuższy, żeby było wygodniej operować nicią.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 2.

Nabieramy na igłę 2x jasnożółte koraliki Miyuki i przechodzimy igłą pod bazą. (Wskazówka: jeśli znacie technikę haftu koralikowego i ścieg „murek”, to macie ułatwione zadanie, ponieważ właśnie tak będziemy obszywać naszą bazę).

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 3. 

Później przechodzimy igłą nad bazą i przez drugi z dodanych koralików, dokładnie z tej samej strony koralika, z której wychodzi igła. Zaciągamy nitkę dość mocno, aby koraliki ułożyły się ładnie obok siebie, na kształt murku.

kolczyki z koralikami Miyuki

Doszywamy tak pojedyncze koraliki, aż obszyjemy całą bazę. Łącznie powinniście na obwodzie doszyć 51 koralików. (Wskazówka – najwygodniej jest, gdy liczba koralików jest nieparzysta)

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 4. 

Gdy już doszyjecie 51. koralik, czas ładnie zakończyć nasze krążenie. Gdy wyjdziecie igłą z góry ostatniego koralika, przejdźcie przez pierwszy dodany na początku okrążenia koralik – ważne, aby przejść pod bazą.

kolczyki z koralikami Miyuki

Potem przejdźcie igłą w górę tego samego koralika, ale nad metalową bazą. Zaciągnijcie delikatnie nitkę, aby koraliki ładnie się ułożyły.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 5. 

Teraz nabieramy koraliki w kolejności – 1x różowy Miyuki, 1x Toho 8/0, 1x różowy Miyuki – i przechodzimy od góry przez następny koralik, pamiętając, aby przejść pod bazą. W następnych krokach bardzo istotne jest czy przechodzimy pod, czy nad bazą i lepiej tego nie mylić.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 6. 

Gdy wyjdziemy igłą pod bazą, nabieramy 1x koralik Toho 8/0 i przechodzimy przez ten sam jasnożółty Miyuki, od którego zaczęliśmy, pamiętając, że tym razem przechodzimy nad bazą, a także przechodzimy przez różowy koralik Miyuki nad nim.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 7. 

Przechodzimy przez drugi różowy koralik Miyuki, omijając Toho 8/0 pomiędzy nimi. Przechodzimy igłą przed żółty koralik Miyuki pod nim, ale tym razem wychodzimy igłą nad bazą. Przechodzimy przez koralik Toho 8/0 i przez żółty koralik Miyuki, układając igłę pod bazą. Nie będziemy tego widzieć, ale we wnętrzu koralika Toho nić ułoży się na krzyż, dzięki czemu dokładnie unieruchomi i zabezpieczy koralik.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 8. 

Teraz czas zabezpieczyć nici i obciąć ich nadmiar – zrobimy prosty supełek.

Przechodzimy przez żółty koralik Miyuki – nie musimy się już trzymać zasady czy robimy to pod bazą, czy nad bazą, tutaj nie ma to znaczenia – ważne, aby nitka wychodziła od góry tak, jak na zdjęciu. Potem przechodzimy igłą pod jeden ze szwów pomiędzy koralikami Miyuki.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 9. 

Delikatnie przeciągamy igłę przez koralik. Nad koralikami powinno powstać „uszko” z nici, przez które przeciągamy igłę, tworząc pętelkę. Zaciągamy mocno nitkę i przechodzimy igłą przez koralik, od którego zaczynaliśmy. Ucinamy nitkę przy samym koraliku i tak samo postępujemy z drugim końcem nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 10. 

Po odcięciu nadmiaru nici, uzyskujemy taki efekt, jak na zdjęciu poniżej. To jest nasza baza, z którą możemy zrobić właściwie wszystko – obszyć pikotkami, dodać koraliki wszelkich kolorów i kształtów, ponieważ ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Sposób wykonania frędzelków

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 11. 

Nawlekamy na igłę trochę ponad metr nici tak, aby został nam ogonek długości połowy nici. Przechodzimy igłą od góry w 25. koralik, licząc od pierwszego koralika, którego nie przerabialiśmy (dla ułatwienia, koralik, od którego liczymy, jest zaznaczony niebeską kropką na zdjęciu).

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 12. 

Z lewej strony robimy pętelkę dokładnie w ten sam sposób, który pokazywałam w punktach 8 i 9. Potem przechodzimy igłą przez koralik z lewej strony, pamiętając, aby pozostał nam „ogonek” mniej-więcej długości połowy nici, jaką nawlekliśmy. Przechodzimy znów przez ten sam koralik, w który wbijaliśmy się na początku.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 13.

Nabieramy teraz koraliki w kolejności 4R – 1Ż – 3R – 1Ż – 2R – 1Ż – 1R – 1Ż – 1S, gdzie R = różowy Miyuki, Ż = żółty Miyuki, S = szmaragd.

 

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Na koniec nabieramy 1x różowy Miyuki i przechodzimy igłą z powrotem przez wszystkie nawleczone koraliki oprócz ostatniego różowego Miyuki. Przechodzimy również przez żółty Miyuki, z którego wcześniej wychodziliśmy.

kolczyki z koralikami Miyuki

Następnie przechodzimy igłą przez kolejny koralik Miyuki, z prawej strony naszego frędzla. Przechodzimy przez sam koralik, nie powinniśmy jednak przechodzić przez bazę.

Po przejściu przez koraliki warto delikatnie w palcach „rozluźnić” frędzelek – zbyt napięta nić powoduje, że frędzle nie układają się miękko. Powinniśmy tak zrobić z każdym frędzlem i pilnować tego przy przerabianiu całości.

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 14. 

Kolejne frędzle nawlekamy według podanej niżej kolejności, pamiętając, że wracamy igłą przez wszystkie koraliki, oprócz ostatniego, różowego koralika Miyuki. W ten sposób wykonujemy pierwszą połowę frędzli.
2 frędzel: 3R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
3 frędzel: 2R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
4 frędzel: 1R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
5 frędzel: 1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
6 frędzel: 3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
7 frędzel: 2R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
8 frędzel: 1R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
9 frędzel: 1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
Efekt powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu – już po zawiązaniu pętelki i ucięciu nadmiaru nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 15. 

Nawlekamy igłę na pozostawiony wcześniej ogonek i w analogiczny sposób robimy drugą część frędzli, nawlekając je w kolejności od 2 do 9 frędzla.

Po zakończeniu pracy robimy supełek, przechodzimy przez kilka koralików i odcinamy nadmiar nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 16. 

Na koniec montujemy bigle oraz zawieszkę. Rzadko która zawieszka ma oczko umiejscowione wzdłuż, a nie wszerz, dlatego zawieszkę montujemy przy pomocy dwóch kółeczek zaciskowych. Aby kolczyki były jeszcze ciekawsze, na drugie kółeczko dodajemy 4 koraliki Toho 8/0 – nie jest to krok konieczny, zależy tylko od naszego gustu.

W analogiczny sposób robimy drugi kolczyk i cieszymy się nową, wiosenną parą biżuterii, która przepięknie mieni się w słońcu, odganiając nawet najgorszą, przedwiosenną szarugę!

kolczyki z koralikami Miyuki

Tutorial na te wyjątkowo urocze kolczyki z koralikami Miyuki przygotowała dla Was Katarzyna Suchecka, którą pewnie znacie jako Kajkę, prowadzącą od prawie 4 lat blog „Panna Kajka dzierga” https://pannakajkadzierga.blogspot.com/, gdzie prezentuje swoje koralikowe prace. Jak pisze o sobie: „Uwielbiam tworzyć prace w technice haftu koralikowego czy wyplatać je koralikami przy użyciu najróżniejszych ściegów. Do moich ulubionych należą brick stitch i peyote, dające niemal nieograniczone możliwości na stworzenie pięknej i nietuzinkowej biżuterii. Rękodzieło to dla mnie odskocznia od codzienności i znakomity sposób na poradzenie sobie ze stresem.”

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tych kolczyków, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.

Kupuję potrzebne materiały >>

Koraliki Miyuki Delica występują w wielu kolorach, jeśli klikniesz w poniższy obrazek, przeniesiesz się do prawie 100 kolorów koralików Miyuki i będziesz mogła wybrać swoje ulubione :)

Oglądam inne kolory koralików Miyuki >>