Dzisiejszy temat to: bransoletka na krośnie – krok po kroku. Dowiesz się jak naciągnąć nici na krosno, jak dodawać koraliki oraz jak zakończyć nitki i zamontować zapięcie.
Bransoletki na krośnie mają wiele zalet: łatwo i szybko się je wykonuje, są modne i efektowne. O potrzebnych materiałach przeczytasz w moim poprzednim wpisie: Jak zrobić bransoletkę na krośnie – potrzebne materiały. Jedyną trudność na początku może sprawiać odpowiednie naciągnięcie nici i zakończenie ich na brzegach bransoletki. Nie przejmuj się jeśli na początku coś Ci coś nie wychodzi. Zapewniam Cię, że druga bransoletka na krośnie i każda kolejna będzie już lepsza 🙂
Na filmie firmy Beadalon, producenta doskonałych narzędzi m.in. krosna, możesz prześledzić wszystkie etapy wykonywania bransoletki. Dodatkowo pod filmem umieściłam kilka moich porad, które uważam, że mogą przydać się osobom początkującym. A na samym końcu wpisu znajdziesz mini tutorial jak zakończyć brzegi bransoletki w trójkąt.
Bransoletka na krośnie – porady i wskazówki
- Wybór wzoru
Jak już pisałam przy wyborze materiałów, na krośnie najlepiej sprawdzają się wzory geometryczne. Na początek wybierz wzór z niewielką ilością koralików, np. 10. Użyj koralików Toho 11/0, a jeśli masz już wprawę w pracy z „drobnicą” możesz użyć Miyuki Delica lub Toho Treasure. Taką bransoletkę na krośnie zrobisz szybko i w razie gdyby nie wyszła tak, jak powinna nie będzie szkoda jej spruć i zacząć od nowa.
2. Nawlekanie nici
- Nawlekając nici osnowy musisz wziąć o jedną więcej, niż ilość koralików w rzędzie, np. jeśli bransoletka ma być na 9 koralików, to musisz nawlec 10 nitek.
- Fajny efekt uzyskasz jeśli jako skrajne nitki osnowy nawleczesz grubszą nitkę, kordonek, cienki skórzany okrągły rzemień lub sznurek do makramy. Tylko w takim przypadku najlepiej jak nitka wątku będzie w kolorze sznureczków, aby nie była mocno widoczna na sznureczkach.
- Bardzo ważne jest, aby nici osnowy były nawleczone z takim samym naprężeniem. Prawidłowo nawleczone nici są lekko sprężyste po ich naciśnięciu palcem.
- Jeśli nici luźno wiszą lub są mocno naprężone to najlepiej je zdjąć i nawlec od nowa, ponieważ gotowa bransoletka nie będzie się ładnie układała.
3. Porady w trakcie robienia bransoletki
- Pewnie zastanawiasz się ile potrzebujesz wziąć nitki wątku? Na początek proponuję ok. 2,5 m, aby nie zabrakło jej w trakcie robienia bransoletki.
- Nie zaczynaj bransoletki od samego brzegu, ponieważ po skończeniu będziesz miała bardzo krótkie nitki i ciężko Ci będzie je nawlec na igłę i schować między koralikami.
- Aby zacząć, zawiąż na 2 supełki na skrajnej nitce osnowy nitkę wątku.
- Przez pierwszy i ostatni rząd koralików najlepiej przejść 2-3 razy nitką, aby je wzmocnić.
- W trakcie robienia zwracaj uwagę, aby koraliki równo się układały.
- Wybór koralików ma znaczenie 🙂 Toho Round 11/0 są większe od Miyuki Delica i Toho Treasure. Przez swój zaokrąglony kształt będą się też inaczej układały, niż koraliki cylindryczne.
4. Sposoby zakończenia bransoletki
- Sposobów zakończenia bransoletki na krośnie jest bardzo dużo. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie. Na poniższych zdjęciach pokazałam Ci tylko kilka przykładów.
- Bez względu na sposób zakończenia bransoletki ważne jest aby dobrze zabezpieczyć nitki osnowy i wątku przed spruciem. Najczęściej stosowanym sposobem jest zrobienie supełka wokół skrajnej nitki, przeciągnięcie nitki w stronę środka bransoletki i schowanie końcówki w koraliki.
- Inny sposób to przeciągnięcie nitki na brzeg bransoletki i przypalenie końcówki. trzeba tylko uważać, aby nie zniszczyć innych nitek.
- Ciekawym sposobem zakończenia bransoletki jest zrobienie na końcach trójkątów. Do takiego zakończenia na brzegach dobrze mieć grubsze nitki lub sznureczek do makramy. Jak wykonać takie zakończenie – zerknij na poniższe zdjęcia. Jako zapięcie możesz użyć stoper z silikonem lub możesz zrobić zapięcie przesuwne makramowe.
Autorka wzoru: Marta Grajewska
Jak zakończyć brzegi bransoletki na krośnie w trójkąt?
Aby zakończyć brzegi w trójkąt, zmniejszamy ilość koralików w kolejnych rzędach i nie przeciągamy nici wątku przez wszystkie nitki osnowy. Sposób dodawania koralików jest taki sam jak wcześniej: w jedną stronę przytrzymujemy je nawleczone pod nićmi osnowy.
W drugą stronę przechodzimy nad nićmi osnowy.
W każdym kolejnym rzędzie nabieramy mniej o 2 koraliki.
Postępujemy tak samo, aż na końcu będziemy mieć 1 koralik.
Na końcu nitką wątku przechodzimy przez koraliki w stronę środka bransoletki, robimy supełek, przechodzimy jeszcze przez kilka koralików i ucinamy nitkę.
Na drugim brzegu robimy tak samo. Jeśli wcześniej zdecydujemy się na takie zakończenie brzegów bransoletki, możemy rozpocząć pracę od trójkątnego brzegu.
Ściągamy bransoletkę z krosna i rozcinamy połączone nitki.
Na nitkach osnowy obok siebie możemy zrobić podwójny supełek.
Nawlekamy każdą nitkę na igłę, zahaczamy o sznureczek na brzegu, robimy supełek i przechodzimy nitką między koralikami. Na końcu ucinamy końce nitek. Możemy je też ostrożnie przypalić. W taki sam sposób wykańczamy oba końce bransoletki. Na koniec wystarczy na sznureczku zrobić supełek tuż pod koralikami, przeciągnąć go przez stoper i na końcach sznureczków zrobić supełki.
Na koniec wystarczy na sznureczku zrobić supełek tuż pod koralikami, przeciągnąć go przez stoper i na końcach sznureczków zrobić supełki.
Gotowa bransoletka. Jeśli spodobał Ci się zaprojektowany przeze mnie wzór bransoletki, znajdziesz go w pierwszej części wpisu – Jak zrobić bransoletkę na krośnie – materiały.
Ten wpis ma służyć nauce techniki wykonywania bransoletek na krośnie. Jeżeli uznasz go za przydatny, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.