Dzisiejszy temat to: bransoletka na krośnie – krok po kroku. Dowiesz się jak naciągnąć nici na krosno, jak dodawać koraliki oraz jak zakończyć nitki i zamontować zapięcie
Bransoletki na krośnie mają wiele zalet: łatwo i szybko się je wykonuje, są modne i efektowne.  O potrzebnych materiałach przeczytasz w moim poprzednim wpisie: Jak zrobić bransoletkę na krośnie – potrzebne materiały. Jedyną trudność na początku może sprawiać odpowiednie naciągnięcie nici i zakończenie ich na brzegach bransoletki. Nie przejmuj się jeśli na początku coś Ci coś nie wychodzi. Zapewniam Cię, że druga bransoletka na krośnie i każda kolejna będzie już lepsza 🙂

Na filmie firmy Beadalon, producenta doskonałych narzędzi m.in. krosna, możesz prześledzić wszystkie etapy wykonywania bransoletki. Dodatkowo pod filmem umieściłam kilka moich porad, które uważam, że mogą przydać się osobom początkującym. A na samym końcu wpisu znajdziesz mini tutorial jak zakończyć brzegi bransoletki w trójkąt.

Bransoletka na krośnie – porady i wskazówki

 1. Wybór wzoru

Jak już pisałam przy wyborze materiałów, na krośnie najlepiej sprawdzają się wzory geometryczne. Na początek wybierz wzór z niewielką ilością koralików, np. 10. Użyj koralików Toho 11/0, a jeśli masz już wprawę w pracy z „drobnicą” możesz użyć Miyuki Delica lub Toho Treasure. Taką bransoletkę na krośnie zrobisz szybko i w razie gdyby nie wyszła tak, jak powinna nie będzie szkoda jej spruć i zacząć od nowa.

2. Nawlekanie nici

 • Nawlekając nici osnowy musisz wziąć o jedną więcej, niż ilość koralików w rzędzie, np. jeśli bransoletka ma być na 9 koralików, to musisz nawlec 10 nitek.
 • Fajny efekt uzyskasz jeśli jako skrajne nitki osnowy nawleczesz grubszą nitkę, kordonek, cienki skórzany okrągły rzemień lub sznurek do makramy. Tylko w takim przypadku najlepiej jak nitka wątku będzie w kolorze sznureczków, aby nie była mocno widoczna na sznureczkach.
 • Bardzo ważne jest, aby nici osnowy były nawleczone z takim samym naprężeniem. Prawidłowo nawleczone nici są lekko sprężyste po ich naciśnięciu palcem.
 • Jeśli nici luźno wiszą lub są mocno naprężone to najlepiej je zdjąć i nawlec od nowa, ponieważ gotowa bransoletka nie będzie się ładnie układała.
bransoletka na krośnie
bransoletka na krośnie
bransoletka na krośnie

3. Porady w trakcie robienia bransoletki

 • Pewnie zastanawiasz się ile potrzebujesz wziąć nitki wątku? Na początek proponuję ok. 2,5 m, aby nie zabrakło jej w trakcie robienia bransoletki.
 • Nie zaczynaj bransoletki od samego brzegu, ponieważ po skończeniu będziesz miała bardzo krótkie nitki i ciężko Ci będzie je nawlec na igłę i schować między koralikami.
 • Aby zacząć, zawiąż na 2 supełki na skrajnej nitce osnowy nitkę wątku.
 • Przez pierwszy i ostatni rząd koralików najlepiej przejść 2-3 razy nitką, aby je wzmocnić.
 • W trakcie robienia zwracaj uwagę, aby koraliki równo się układały.
 • Wybór koralików ma znaczenie 🙂 Toho Round 11/0 są większe od Miyuki Delica i Toho Treasure. Przez swój zaokrąglony kształt będą się też inaczej układały, niż koraliki cylindryczne.

4. Sposoby zakończenia bransoletki

 • Sposobów zakończenia bransoletki na krośnie jest bardzo dużo. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie. Na poniższych zdjęciach pokazałam Ci tylko kilka przykładów.
 • Bez względu na sposób zakończenia bransoletki ważne jest aby dobrze zabezpieczyć nitki osnowy i wątku przed spruciem. Najczęściej stosowanym sposobem jest zrobienie supełka wokół skrajnej nitki, przeciągnięcie nitki w stronę środka bransoletki  i schowanie końcówki w koraliki.
 • Inny sposób to przeciągnięcie nitki na brzeg bransoletki i przypalenie końcówki. trzeba tylko uważać, aby nie zniszczyć innych nitek.
 • Ciekawym sposobem zakończenia bransoletki jest zrobienie na końcach trójkątów. Do takiego zakończenia na brzegach dobrze mieć grubsze nitki lub sznureczek do makramy. Jak wykonać takie zakończenie – zerknij na poniższe zdjęcia. Jako zapięcie możesz użyć stoper z silikonem lub możesz zrobić zapięcie przesuwne makramowe.
bransoletka na krośnie

Autorka wzoru: Marta Grajewska

bransoletka na krośnie
bransoletka na krośnie
bransoletka na krośnie

Jak zakończyć brzegi bransoletki na krośnie w trójkąt?

bransoletka na krośnie

Aby zakończyć brzegi w trójkąt, zmniejszamy ilość koralików w kolejnych rzędach i nie przeciągamy nici wątku przez wszystkie nitki osnowy. Sposób dodawania koralików jest taki sam jak wcześniej: w jedną stronę przytrzymujemy je nawleczone pod nićmi osnowy.

bransoletka na krośnie

W drugą stronę przechodzimy nad nićmi osnowy.

bransoletka na krośnie

W każdym kolejnym rzędzie nabieramy mniej o 2 koraliki.

bransoletka na krośnie

Postępujemy tak samo, aż na końcu będziemy mieć 1 koralik.

bransoletka na krośnie

Na końcu nitką wątku przechodzimy przez koraliki w stronę środka bransoletki, robimy supełek, przechodzimy jeszcze przez kilka koralików i ucinamy nitkę.

bransoletka na krośnie

Na drugim brzegu robimy tak samo. Jeśli wcześniej zdecydujemy się na takie zakończenie brzegów bransoletki, możemy rozpocząć pracę od trójkątnego brzegu.

bransoletka na krośnie

Ściągamy bransoletkę z krosna i rozcinamy połączone nitki.

bransoletka na krośnie

Na nitkach osnowy obok siebie możemy zrobić podwójny supełek.

bransoletka na krośnie

Nawlekamy każdą nitkę na igłę, zahaczamy o sznureczek na brzegu, robimy supełek i przechodzimy nitką między koralikami. Na końcu ucinamy końce nitek. Możemy je też ostrożnie przypalić. W taki sam sposób wykańczamy oba końce bransoletki. Na koniec wystarczy na sznureczku zrobić supełek tuż pod koralikami, przeciągnąć go przez stoper i na końcach sznureczków zrobić supełki.

bransoletka na krośnie

Na koniec wystarczy na sznureczku zrobić supełek tuż pod koralikami, przeciągnąć go przez stoper i na końcach sznureczków zrobić supełki.

bransoletka na krośnie

Gotowa bransoletka. Jeśli spodobał Ci się zaprojektowany przeze mnie wzór bransoletki, znajdziesz go w pierwszej części wpisu – Jak zrobić bransoletkę na krośnie – materiały.

Ten wpis ma służyć nauce techniki wykonywania bransoletek na krośnie. Jeżeli uznasz go za przydatny, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.