Jesteś przesądna? Unikasz czarnych kotów, chodzących parami zakonnic i okularników, a na widok kominiarza łapiesz się za guzik? Dzisiaj krótko przyjrzymy się przesądom związanym z biżuterią, a dokładniej z perłami i odpowiemy sobie na pytanie czy perły przynoszą pecha.


Skąd pochodzą perły?


O pochodzeniu pereł pisałam już wcześniej, więc teraz przyjrzyjmy się jak w starożytnych opowieściach przedstawiano perły. Grecy wierzyli, że perły to drobiny kropli wody, które zastygły, gdy z piany morskiej wyłoniła się Afrodyta – bogini miłości. Wg hinduskich wierzeń matka natura w dniu ślubu córki boga Wisznu, dała jej najpiękniejszy swój dar – perły. Wg innych legend perły to „łzy aniołów”. W chrześcijaństwie są atrybutem Maryi i metaforą Królestwa Bożego. Można powiedzieć, że ile kultur, tyle legend i znaczeń pereł. W jednych krajach perły mają przynosić pecha, w innych szczęście, bogactwo i dobrobyt. Więc może warto wybrać w co się wierzy?


Symbolika pereł


Co perły oznaczają? Ze względu na swoją najpowszechniejszą barwę – biel – mogą oznaczać czystość i niewinność, nieskazitelne piękno i doskonałość. Są symbolem bogactwa i amuletem ochronnym. Mają sprzyjać szczęściu małżeńskiemu i cnotliwości kobiety. W litoterapii (leczenie kamieniami) perły mają oczyszczać organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ponadto mają leczyć dolegliwości ze strony serca i układu krwionośnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę starożytne legendy o pochodzeniu pereł, to coś w tym jest. Perły były przecież darem serca lub miały być atrybutem miłości.


Najsłynniejsze wielbicielki pereł


,,Perły są zawsze stosowne” Jacqueline Kennedy Onassis

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Biżuteria z perłami pasuje na każdą okazję, na co dzień i do wyjściowej kreacji. W historii mamy wiele wielbicielek perłowego piękna, np. kreatorkę mody Coco Chanel, która właściwie nie nosiła innej biżuterii poza kilkoma sznurami pereł. Aktorka Elizabeth Taylor mogła pochwalić się bardzo cennym naszyjnikiem z największą na świecie perłą w kształcie idealnej kropli – La Peregrina. Nie można też nie wspomnieć o Margaret Thatcher, Helenie Rubinstein czy chociażby Kleopatrze, które dzięki perłom wygrała pewien zakład.

La Peregrina w naszyjniku należącym niegdyś do Elizabeth Taylor

Czy perły na ślubie przynoszą pecha?


Ślub, jak chyba żadna inna uroczystość, jest obwarowany wieloma przesądami. Pewnie je znacie – wybrany miesiąc powinien mieć literkę „r” w nazwie. Pan Młody nie powinien zobaczyć swojej wybranki w sukni przed ślubem, a już w żadnym wypadku młodzi nie powinni razem wybierać sukni ślubnej. Jest jeszcze kilka innych przesądów, o butach, o kwiatach, pogodzie, no i oczywiście o biżuterii. Ponoć Panna Młoda, ani jej matka, nie powinny mieć w ten dzień na sobie biżuterii z perłami. Dlaczego? Otóż nikt dokładnie nie wie, nie ma żadnych faktów naukowych, ale mają przynosić pecha. A gdy popytałam wśród znajomych to usłyszałam, że „kuzynki koleżanki koleżanka…”, ale osobiście nie znalazłam żadnej pechowej Panny Młodej. Więc skoro nie ma potwierdzenia na to czy perły przynoszą pecha, to może warto iść za przykładami kultury Wschodu, gdzie perły są właśnie symbolem szczęścia.

Kolia z pereł z pewnością podkreśli zarówno biel sukni, jak i delikatną urodę Panny Młodej. Małe perełki na sztyftach będą dyskretną ozdobą uszu, a pojedyncza większa perła zawieszona na złotym łańcuszku doda uroku nawet skromnej sukni. Panna Młoda może wybrać biżuterię z mniejszymi perłami, a jej mama większymi, np. z modnymi perłami barokowymi.


Czy perły są dobre na prezent?


Biżuteria z perłami jest idealnym pomysłem na prezent

Według przesądów perły powinnyśmy kupić sobie same, te otrzymane, zwłaszcza od mężczyzny, mają przynieść nieszczęście. Ale czy rzeczywiście perły przynoszą pecha? Jak to z przesądami bywa, można wybrać w co się wierzy.

Bez wątpienia perły to synonim klasycznego piękna i są zawsze modne, dlatego są świetnym pomysłem na prezent, zwłaszcza na „okrągłą” rocznicę. Jest tylko jeden warunek, obdarowana kobieta musi lubić biżuterię z pereł. Dla nieco starszych pań można wybrać klasyczny naszyjnik, młode dziewczyny z pewnością się ucieszą z malutkich perełek na sztyfcie lub delikatnej bransoletki.


Chcesz zacząć tworzyć biżuterię? Szukasz porad i inspiracji?

Mam dla Ciebie super e-booka. A w nim: tutorial na kolczyki; wiedza o materiałach; inspirujące pomysły na biżuterię! Aż 18 stron dobrej wiedzy z mnóstwem zdjęć!

Chcesz za darmowo otrzymać e-booka? Dopisz się do naszej listy!