Od kilku sezonów ciągle są modne bransoletki na gumce. Są nie tylko wygodne, ładne, ale i dają wiele możliwości dopasowania do własnych upodobań 🙂 Jeśli podobają Ci się takie bransoletki i chciałabyś zacząć je robić, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Pokażę Ci krok po kroku, jakie materiały kupić, jakie przydadzą Ci się narzędzia i dodatkowe materiały. Ponadto oczywiście pokażę Ci jak zrobić bransoletkę na gumce oraz przypomnę kilka wpisów z różnymi wariantami takich bransoletek.

Przegląd materiałów, czyli co kupić?

Główni bohaterowie, czyli kamienie, koraliki i kryształki

Na naszym blogu znajdziesz kilka ciekawych wpisów dotyczących robienia bransoletek na gumce. Zebrałam je w tym wpisie, abyś nie musiała długo szukać 😉 Na początek polecam Ci wpis: Bransoletka na gumce-pozycja obowiązkowa.

Teraz krótko przybliżę Ci materiały, które są niezbędne do robienia takich bransoletek. Zacznijmy od KAMIENI I KRYSZTAŁKÓW.

 • Wybór materiałów zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań i może troszeczkę od zasobności portfela 😉 Na początku możesz spróbować robić bransoletki ze szklanych koralików i kryształków. Naturalne kamienie będą już nieco droższe, ale moim zdaniem na materiałach nie możesz oszczędzać, ponieważ dobre materiały zagwarantują Ci, że bransoletki długo pozostaną w idealnym stanie.
 • Wybór wielkości kulek też jest sprawą indywidualną, podpowiem Ci tylko, że najczęściej do bransoletek na gumce używane są kuleczki o wielkości 6 i 8 mm.
 • Podczas wybierania materiałów warto też się zastanowić nad wyborem kulek: gładkie czy fasetowane. Fasetowanie sprawia, że kamienie i kryształki pięknie się mienią. Im więcej fasetek, tym więcej błysku. Kulki kamieni naturalnych mogą też występować w matowym wykończeniu. Brak połysku pozwala wydobyć zupełnie inne oblicze kamienia.

Kamienie naturalne – kulki gładkie błyszczące

Koraliki szklane powlekane

Kamienie naturalne – kulki fasetowane

Kamienie naturalne – kulki gładkie matowe

Rodzaje gumek

GUMKA

Oprócz kamieni, do bransoletek na gumce, potrzebujesz oczywiście gumkę 😉 Wybór grubości gumki jest uzależniony od wielkości koralików i rozmiaru dziurki. Im większe koraliki, tym grubszą gumkę stosujemy. Do dużych kulek możemy zastosować cieńszą gumkę, np. 0,5 mm, ale musimy wtedy dać ją podwójnie. Najczęściej wybierana do kamieni 6-8 mm jest gumka silikonowa o grubości 0,8 mm. W Korallo mamy dwa rodzaje gumek:

 • silikonowe elastyczne – są zbudowane z wielu cienkich gumeczek, dzięki czemu są bardzo elastyczne i dobrze się rozciągają. Po zawiązaniu supełka jest on malutki, więc łatwo go schować nawet w małych kamieniach. Aby łatwiej nawlekać kamienie użyj igły. Występują w kilku kolorach: białym, różowym, czerwonym i czarnym.
 • bezbarwne – też są wykonane z silikonu, ale mają okrągły przekrój i są jednolite. Są mniej rozciągliwe. Po zawiązaniu supełka jest on dość duży, więc lepiej gumkę używać do większych kamieni lub supełek chować w srebrnych kuleczkach z dużym otworem, albo zastosować crimp cover.

Gumka silikonowa elastyczna

Gumka bezbarwna

Przydatne narzędzia

IGŁY, ABY ŁATWIEJ NAWLEKAĆ KORALIKI

Aby łatwiej nawlekać kamienie na gumkę użyj specjalnej igły. Dobrze sprawdzą się dwa rodzaje:

 • igły z dużym oczkiem, tzw. Big Eye, czyli posiadające oczko niemal na całej swojej długości. Są dość elastyczne, mają ostre końce, więc trzeba uważać, aby się nie skaleczyć.
 • igły skręcane, stosowane najczęściej do nawlekania pereł. Mają małe oczko, są bardzo cienkie i elastyczne, więc zmieszczą się nawet w dziurkach drobnych kamieni. Oczko można zmniejszyć, ale najczęściej już wtedy igła nie nadaje się do ponownego użycia.

Igła z dużym oczkiem tzw. Big Eye

Igła skręcana

SZCZYPCE, ABY ROZGINAĆ KÓŁECZKA ZACISKOWE

Jeśli w swoich bransoletkach chcesz użyć zawieszki, to najlepiej zawiesić ją na krawatce (więcej o tym piszę poniżej). Zawieszki mocuje się na kółeczkach zaciskowych. Aby łatwo rozginać i zaciskać kółeczka zaciskowe warto użyć szczypce płaskie. Jednocześnie używamy 2 sztuk szczypiec, jednymi trzymamy kółeczko, a drugimi rozginamy. Jak poprawnie używać szczypce płaskie opisałam we wpisie >> Jak używać szczypiec? <<

Szczypce płaskie proste

Szczypce płaskie tzw. bociany

Przekładki

W bransoletkach na gumce często stosuje się różnego rodzaju przekładki. Spełniają one dwa zadania: są dodatkową ozdobą, a poza tym chronią kamienie przed uszkodzeniami. Jeśli kamienie są nawleczone jeden obok drugiego czasami miejsce ich stykania się może lekko się wycierać, zwłaszcza dotyczy to pereł naturalnych.

Funkcję przekładek mogą spełniać malutkie kuleczki (srebrne, ze stali szlachetnej), mniejsze kamienie lub ozdobne koraliki (np. z metalu).

Zawieszki i krawatki

ZAWIESZKI

Aby dodatkowo ozdobić bransoletki stosuje się zawieszki. I tu wybór jest ogromny 🙂 Aby łatwiej coś wybrać proponuję iść drogą eliminacji:

 • najpierw trzeba zdecydować się na materiał: metal, stal szlachetna, srebro,
 • potem dobieramy pasujące do kamieni wykończenie w kolorze srebrnym lub złotym,
 • wielkość zawieszki powinna być dopasowana do wielkości kamieni, np. do kamieni 8 mm dobrze będzie pasowała zawieszka do 15 mm,
 • na koniec zostaje już tylko wybór ulubionego wzoru 🙂

Na zdjęciu przygotowałam porównanie wielkości zawieszek i koralików. Wszystkie zawieszki są zawieszone na takich samych krawatkach. Mniejsze zawieszki mają 9 mm, większe – 13 mm.

KRAWATKI

Do zamocowania zawieszek najlepiej użyć odpowiedniej wielkości krawatki. Jeśli nie posiadasz krawatki możesz użyć kółeczka zaciskowego. Jednak przewaga krawatki nad kółeczkiem jest taka, że jeśli ją zastosujesz możesz być pewna, że nie odczepi się od bransoletki. Natomiast kółeczko zaciskowe może podczas noszenia lekko się rozgiąć i spaść z gumki.

Sposoby wykonania

Wykonanie bransoletki na gumce nie jest skomplikowane i nawet osoba bez żadnego doświadczenia w tworzeniu biżuterii da sobie radę. Na naszym blogu znajdziesz wiele tutoriali pokazujących jak to zrobić. Poniżej znajdziesz jeden z nich, w którym pokazuję jak krok po kroku wykonać bransoletkę na gumce. Dodatkowo te same czynności możesz zobaczyć na filmiku.

Tutorial ze zdjęciami

Tutorial z filmikiem

Tutoriale i inspiracje

Poniżej znajdziesz kilka linków do wpisów na blogu z tutorialami na różne warianty bransoletek na gumce.

Kilka przykładów: