Jeśli i Tobie marzy się samodzielnie wykonana bransoletka na krośnie, to zapraszam Cię w progi Akademii Biżuterii Korallo, gdzie w ramach cyklu „techniki beadingowe” omawiam kolejne techniki tworzenia biżuterii handmade z użyciem drobnych koralików.

Technika tkania na krośnie nie jest nowa, ponieważ tkanie na krośnie znane jest już od neolitu. Powszechnie uważa się, że krosno służy do tkania tkanin, ale te mniejsze służą do wyrobu pięknych bransoletek i naszyjników z użyciem drobnych koralików Toho lub Miyuki. Od kilku lat koralikowa biżuteria zdobywa coraz większe rzesze zwolenników, zarówno wśród twórczyń, jak i ich klientek. Grono miłośniczek beadingu stale się powiększa, dzięki czemu również dostęp do materiałów jest łatwiejszy.

Aby zacząć robić biżuterię na krośnie trzeba najpierw poznać materiały. Wybór właściwych nici czy koralików ma kluczowe znaczenie, a odpowiednia igła do koralików potrafi zdecydowanie przyspieszyć pracę.

jak zrobić bransoletkę na krośnie

Bransoletka na krośnie – krótki przegląd potrzebnych materiałów

  1. Krosno

Krosno do koralików może być metalowe, plastikowe lub drewniane. Tak naprawdę materiał, z którego jest wykonane nie ma większego znaczenia. Wybierając krosno warto zwrócić uwagę na jego wielkość, jeśli chcemy robić tylko bransoletki, to zakup dużego krosna może być zbyteczny. I odwrotnie, mini krosno do codziennego użytku podczas robienia bransoletek może być nieco niewygodne.

Poza wielkością ważne jest aby nitki na krośnie dobrze się trzymały. Aby łatwo było je przywiązać. Ważna też jest przestrzeń pod rozpiętymi nitkami – musi być na tyle duża, aby móc wsadzić tam dłoń.

krosno do koralików

Krosno metalowe (kod BD0037)

krosno do koralików

Duże krosno plastikowe (kod BD0138)

krosno do koralików

Mini krosno do tworzenia małych elementów (kod BD0137)

2. Koraliki

Bransoletki na krośnie można robić niemal ze wszystkich koralików, kryształków i kamieni. Jest tylko jeden warunek: muszą być równe. Jeśli zdecydujesz się na drobne koraliki, to najładniejsze prace wychodzą z Toho Round 11/0 oraz z cylindrycznych Miyuki Delica i Toho Treasure. Oprócz drobnych koralików ciekawie wyglądają bransoletki z użyciem np. drobnych kostek hematytu czy Miyuki Bugle.

koraliki Toho Round

Koraliki Toho Round

koraliki Miyuki Delica

Koraliki Miyuki Delica

krosno do koralików

Koraliki Miyuki Bugle 6 mm

3. Nici

nici na krośnie

Nici do robienia bransoletek na krośnie powinny być przede wszystkim wytrzymałe i dość gładkie. Te cechy posiadają nici poliestrowe lub nylonowe. Wykonując bransoletki na krośnie potrzebujemy dwóch rodzajów nici: na osnowę i wątek. Tak w skrócie: osnowa to nici, które rozciągamy na krośnie, są „szkieletem” plecionki. Nici wątku – to nici którymi tkamy, czyli które nawlekamy na igłę. Wybór koloru nici zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Nici na osnowę

Na osnowę potrzebujemy nici nierozciągliwych i wytrzymałych. Co do grubości, to wybór nici zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, aby nici były niewidoczne – musimy użyć nici cieńszych, np. Ariadna Tytan 80. Jeśli nitka ma być widoczna, to może to być np. Power Nylon 0,35 mm. Dodatkowo możemy na brzegach bransoletki dać jeszcze grubsze nici lub sznureczek do makramy (grubość 0,6-1 mm), z którego później wykonamy zapięcie.

sznurek do makramy

Sznurek do makramy

Nitka nylonowa

Nitka nylonowa – Power Nylon 0,35 mm

Nici Ariadna Tytan 80

Nici Ariadna Tytan 80

Nici na wątek

Nici wątku powinny być na tyle cienkie, aby z łatwością dwukrotnie przeszły przez koraliki. Najlepiej sprawdzą się tu nici Nymo, One-G, japońskie FGB lub Ariadna Tytan 80. Nici wątku najlepiej wybierać takie, które przeznaczone są do koralików.

Nici Nymo na wątek do krosna

Nici Nymo

Nici One-G na wątek do krosna

Nici One-G

Nici FGB do koralików

Nici nylonowe FGB

4. Igły

Igły do tkania bransoletek na krośnie muszą mieć 2 cechy: być cienkie i długie. Igła musi być cienka, ponieważ przechodzimy dwukrotnie przez koraliki o średnicy dziurki około 0,5 – 0,6 mm.  Najlepsze są igły przeznaczone do nawlekania koralików. Długa igła, to znaczy o długości min. o 2 cm dłuższej niż robiona plecionka. Igła musi przejść jednocześnie przez wszystkie koraliki.

Igły do beadingu John James

Igły do beadingu John James

Igły do nawlekania koralików 7,8 cm

Igły do nawlekania koralików 7,8 cm

Igły do nawlekania koralików

Igły do nawlekania koralików 12 cm

5. Klej

Klej do bransoletek na krośnie nie jest niezbędny. Konieczne jest jego użycie jeśli chcemy wykończyć bransoletkę, np. skórką lub wkleić w metalowe końcówki. Klej powinien być elastyczny, więc nie może to być popularna kropelka.

Klej butaprenowy

Klej butaprenowy

klej cyjanopanowy elastyczny

Klej cyjanopanowy elastyczny

6. Materiały do zakończenia bransoletki

Sposobów zakończenia bransoletek na krośnie jest co najmniej kilkanaście. Można zrobić bransoletkę zakończoną na prosto lub w trójkąt. Zakończenie w trójkąt często nie wymaga dodatkowych materiałów, wtedy wystarczy zrobić supełek i zapięcie makramowe. Natomiast zakończenie na prosto wymaga użycia dodatkowych materiałów, które krótko opisałam poniżej.

Maty ze skórki ekologicznej

Na końce bransoletki, po zakończeniu nitek, można nakleić skórę ekologiczną w kolorze pasującym do bransoletki. Za zapięcie służą paski skórki ze stoperem z silikonem lub łańcuszek z krabińczykiem.

mata ze skórki ekologicznej

Mata ze skórki ekologicznej

mata ze skórki ekologicznej

Mata ze skórki ekologicznej

Końcówki ze srebra, stali szlachetnej i metalu

Końce bransoletki można też wkleić w końcówki z metalu, ze stali szlachetnej lub srebra. Najczęściej stosowane są końcówki wsuwane, które nasuwamy na ostatni rząd koralików. Takie zakończenie musi mieć tę samą szerokość, co bransoletka.

Inny typ zakończenia, to tzw. „krokodylki” – do tych końcówek zaciskowych trzeba użyć kleju. Jeśli zaciskamy je na koralikach, to musimy to robić bardzo ostrożnie, aby nie zgnieść koralików. Dlatego do tych końcówek najlepiej na końcu bransoletki zrobić kawałek tkanego brzegu samą nitką.

Innym sposobem zakończenia bransoletki na krośnie jest wklejenie w płaskie metalowe końcówki, np. takie z magnesem.

Można też na końcach bransoletki zrobić pętelki i doszyć końcówki rozsuwane z oczkami. Takie końcówki są różnej szerokości, więc łatwo można je dopasować do bransoletki.

Zakończenia do bransoletek na krośnie

Końcówki wsuwane

Zakończenia do bransoletek na krośnie

Końcówki zaciskowe tzw. „krokodylki”

Zakończenia do bransoletek na krośnie

Końcówki do wklejania

Zakończenia do bransoletek na krośnie

Końcówki rozsuwane z oczkami

7. Wzór na bransoletkę na krośnie

No i na koniec najważniejsza rzecz – wzór na bransoletkę na krośnie. Można wykorzystać tu gotowy wzór, stworzony już przez inną twórczynię, ale można też w łatwy sposób zaprojektować swój własny wzór. W tym celu można wykorzystać łatwy w obsłudze program np. EasyBeadPatterns. Jak posługiwać się tym programem pisałam już na blogu we wcześniejszym wpisie o ściegu peyote : Programy do projektowania beadingowych płaskich wzorów.

Można też zaprojektować wzór używając zwykłej kartki w kratkę i kolorowych mazaków lub kredek. Na krosno najlepiej nadają się wzory geometryczne lub etniczne. Ze względu na ułożenie kratek ciężko uzyskać (przy wąskich bransoletkach) okrągłe kształty. Stąd wzory kwiatowe łatwiej uzyskać ściegiem peyot.

Aby od czegoś zacząć przygotowałam dla Ciebie wzór na bransoletkę na krośnie. Możesz go pobrać poniżej lub w formie PDF – Wzór na krosno – geometria1  W mojej propozycji kolorystycznej użyłam koralików w kolorach: czarnym, białym, złotym i turkusowym.

wzór na bransoletkę na krośnie

W 2. części wpisu pokażę Ci jak zrobić bransoletkę na krośnie oraz jak zakończyć nitki i jakie można zamontować zapięcie, więc nie przegap tego wpisu