Drobne koraliki Toho czy Miyuki dają mnóstwo możliwości tworzenia małych dzieł sztuki. Wystarczy poznać kilka podstawowych technik i ściegów, aby na drodze samodzielnych eksperymentów stworzyć zachwycającą i unikalną biżuterię. Z wcześniejszych tutoriali znacie już m.in. peyote stitch, brick stitch, St. Petersburg chain, chenille stitch. Teraz pora na ścieg C-RAW.

jak zrobić bransoletkę ściegiem C-RAW?

W tym wpisie przybliżę Wam bardzo efektowny Cubic Right-Angle Weave, w skrócie C-RAW. Jest to wyjątkowy ścieg, ponieważ nie jest płaski. Wymaga odrobiny wyobraźni przestrzennej i wiedzy matematycznej, ale po poznaniu podstaw jest banalnie prosty. Należy do rodziny ściegów przestrzennych (P-RAW, czyli Prismatic Right Angle Weave), które są zbudowane z prostopadłościanów o różnych podstawach, trójkąta, kwadratu itd. My dziś zajmiemy się prostym sześcianem.

Co można zrobić za pomocą C-RAW?

Otóż daje on mnóstwo możliwości tworzenia idealnych geometrycznych wzorów, np. liter, kółek, amfor, kostek, łańcuchów do naszyjników i wiele innych.

Potrzebne materiały

Ścieg pokażę Ci na większych koralikach Toho Round 8/0 w 4 kolorach, aby lepiej było widać gotowy efekt. Jeśli Twoje doświadczenie w koralikowaniu jest niewielkie radzę Ci najpierw zrobić właśnie taką próbkę, aby załapać o co chodzi w budowaniu kosteczek.

Do finalnego projektu bransoletki potrzebujesz:

Gotowa? To zaczynajmy!

 

materiały - bransoletka C-RAW

O co w tym w zasadzie chodzi w ściegu C-RAW?

Robienie C-RAW polega na budowaniu koralikowych sześcianów ustawionych jeden na drugim, gdzie góra poprzedniego jest jednocześnie dołem następnego.

Brzmi może skomplikowanie, ale takie nie jest, zobaczycie. Spójrz na grafikę – każdy bok sześcianu będzie miał zawsze 4 koraliki. Najpierw zaczniemy od zbudowania pierwszego sześcianu.

Krok 1.

No to zaczynamy! Weź wygodną długość nici, ale nie mniej niż 1 metr.

Przygotuj koraliki w 4 kolorach (czerwony, turkusowy, biały, brązowy) – dla ułatwienia każda ścianka sześcianu będzie miała inny kolor.

Nabierz 4 czerwone koraliki i zamknij je w kółeczko (krok 1 a). Najlepiej przejdź przez wszystkie 2 razy nicią, aby ustabilizować początkowe koraliki.

Wyjdź nicią jak na zdjęciu (krok 1 b) – z tego samego koralika w górę wychodzi nić do robienia, a na dół ogonek nici.

Nabierz 3 turkusowe koraliki (krok 1c) i przejdź od dołu przez ostatni czerwony koralik.

Krok 2.

Nitka wychodzi do góry, przejdź teraz samą nitką przez 2 turkusowe koraliki, aby wyjść w skrajnym prawym koraliku (krok 2a). Mamy już 2 ścianki sześcianu. Budujemy trzecią z białych koralików.

 

I teraz uwaga – bardzo ważna sprawa – ZAWSZE zwracaj uwagę z której strony koralika wychodzi nitka! Jeśli do dołu – to przechodzisz przez koralik od góry, jeśli do góry – to wchodzisz od dołu. Nigdy nitka nie może opleść pojedynczego koralika, bo to będzie bardzo brzydko wyglądało.

Nabieramy 3 białe koraliki, a ponieważ nitka wychodzi do dołu, to przechodzimy od góry przez skrajny turkusowy koralik – krok 2b. Mamy już 3 pełne ścianki sześcianu (krok 2c), teraz czas na czwartą.

Krok 3.

Na wychodzącą do góry nitkę, nabieramy 1 brązowy koralik i przechodzimy od góry przez skrajny po lewej czerwony koralik. Nitka wychodzi w dół, nabieramy 1 brązowy koralik i przechodzimy od dołu przez skrajny po prawej biały koralik – krok 3. Zaciągamy mocno nici, aby koraliki się do siebie zbliżyły (Krok 3b). Wychodzimy nicią w pierwszym brązowym koraliku – krok 3c.

Krok 4.

Mamy już nasz koralikowy sześcian, ale jak się dokładniej przyjrzysz, to zobaczysz, że podstawa i góra kosteczki są luźne, koraliki nie są ze sobą połączone, jeśli tak to zostawimy, to w pewnym momencie praca zacznie nam się rozłazić. Przechodzimy więc samą nicią przez 4 koraliki (czerwony, turkusowy, biały i brązowy), aby związać je w kółeczko – Krok 4a i 4b.

Następnie przez czerwone koraliki przejdź na dół kostki, czyli miejsca gdzie są 4 koraliki w różnych kolorach (krok 4c i 4d).

Krok 5.

I tak samo jak wcześniej połącz samą nicią koraliki: brązowy, biały, turkusowy, czerwony – krok 5a i 5b. Na koniec nitka wychodzi z czerwonego koralika.

Krok 6.

Gratuluję! Właśnie zrobiłaś pierwszy koralikowy sześcian. Obejrzyj go dokładnie czy kolory koralików zgadają się z tymi ze zdjęć. Krok 6a – jedna ścianka, 6b – druga, 6c – trzecia, 6d – czwarta, 6e – to góra i dół.

Krok 7.

Wspominałam wcześniej, że C-RAW to sześciany zbudowane jeden na drugim. Przechodzimy teraz do zbudowania kolejnego sześcianu. Wszystkie kolejne sześciany będziemy budować tak samo jak w tym kroku. Tylko pierwszy był inny. Podstawę już mamy, więc budujemy ściankę w kolorze czerwonym. Nabieramy 3 czerwone koraliki, a ponieważ nitka z koralika wychodzi do góry, przechodzimy przez niego od dołu – krok 7a. Druga ścianka jest w kolorze turkusowym, więc musimy przejść przez czerwone koraliki do turkusowych – foto 7b, 7c i 7d.

Krok 8.

Nabieramy 2 turkusowe koraliki i przechodzimy zgodnie z nitką przez czerwony i turkusowy – krok 8a. Przechodzimy samą nitką przez jeszcze jeden turkusowy koralik, aby dojść do białej ścianki – krok8b. Nabieramy 2 białe koraliki i przechodzimy przez biały z wcześniejszej kostki i turkusowy z drugiej kostki – krok 8c.

Krok 9.

Została nam do zbudowania brązowa ścianka. Przechodzimy przez biały, brązowy i czerwony koralik z wcześniej dodanych – krok 9a. Ponieważ ścianka ma już 3 koraliki, nabieramy 1 brązowy i przechodzimy po kolei przez koraliki (biały, brązowy, czerwony) – krok 9b. Wychodzimy nicią w czerwonym koraliku – krok 9c.

Krok 10.

Ponieważ mamy już 4 ścianki, trzeba zamocować koraliki podstawy, czyli te w 4 różnych kolorach. Przechodzimy nitką do skrajnego czerwonego koralika  (krok 10a) i łączymy w kółeczko koraliki. Na koniec nitka musi wychodzić w czerwonym koraliku – krok 10b. I mamy już drugi sześcian zbudowany.

Krok 11.

Kolejne ścianki budujemy dokładnie jak w kroku 2. Czerwona ścianka – dodajemy 3 koraliki (Krok 11a). Turkusowa ścianka – dodajemy 2 koraliki (krok 11b35). Biała ścianka – dodajemy 2 koraliki (krok 11c). Brązowa ścianka – dodajemy 1 koralik (krok 11d). Na koniec łączymy w kółeczko podstawę (krok 113). I mamy już kawałek naszego sznura ściegiem Cubic right-angle weave (krok 11f). Dla utrwalenia zrób jeszcze kilka sześcianików, ale już samodzielnie.

Krok 12.

Przechodzimy teraz do robienia bransoletki ściegim C-RAW z koralików TR 11/0 i drobnych kamieni naturalnych. Przygotuj odpowiednie materiały. Wybierając kamienie zwróć uwagę na wielkość otworu, jeśli będzie mniejszy niż 0,8mm nie dasz rady przejść igłą z nitką przez kamienie.

Zaczynamy od zbudowania pierwszego sześcianu. Postępuj dokładnie tak jak wcześniej w kroku 1. Nabierz 4 koraliki, połącz je, dodaj 3 koraliki, wyjdź w skrajnym po prawej. Znów dodaj 3 koraliki – wyjdź w skrajnym. Złóż kostkę, dodaj 1 koralik, przejdź przez 1. Dadaj 1 koralik, przejdź przez 2. Połącz koraliki podstawy na dole i górze sześcianu.

Krok 13.

Budujemy kolejną kostkę (krok 2). Nabieramy 3 koraliki. Dodajemy 2 koraliki. Znów 2 koraliki. Na koniec 1 koralik – ale tu wchodzi mała zmiana, bo co drugi raz będziemy dodawać zamiast koralika kamień. Traktujemy kamień tak samo jak koralik. Na koniec zamykamy górę kostki, czyli przechodzimy przez 3 koraliki i kamień. Wychodzimy nitką w koraliku za kamieniem.

 

Krok 14.

Budujemy trzecią kostkę – tak samo jak wcześniej. Na koniec dodajemy koralik nad kamieniem. Pracujemy dalej tak samo, pamiętając, aby na koniec dodawać raz kamień, a raz koralik. Po osiągnięciu pożądanej długości bransoletki zakończ ją dodając 2 razy po koraliku.

Pamiętaj:

– patrz uważnie jak idzie nitka,

– po zamknięciu góry kostki wyjdź zawsze w koraliku za kamieniem,

– w trakcie pracy na pewno skończy Ci się nitka – prawdopodobnie nawet 2-3 razy. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć końce nici.

 

Krok 15.

Teraz na końcu bransoletki dodaj 1 koralik TR 8/0. Zamontuj go solidnie, ponieważ umieścimy w nim kółeczko z zapięciem oraz łańcuszek przedłużkowy.

Krok 16.

Najpierw dodaj po 1 koraliku między początkowe koraliki na brzegu pierwszej kostki (krok 16 a i b). Później idąc wzdłuż bransoletki dodawaj po 1 koraliku w wolne miejsca (krok 16c).

Krok 17.

Po dojściu na drugi koniec bransoletki, znów dodaj 4 koraliki do początkowej kostki i kontynuuj dodawanie wzdłuż bransoletki (kroki 17 a i b). Po dodaniu koralików w 4 rzędach, zakończ nitkę.

I gotowe! Możesz już założyć swoją nową, iście królewską bransoletkę wykonaną ściegiem C-RAW. Ponieważ złote koraliki bardzo się błyszczą i wyglądają bardzo dostojnie, taka bransoletka będzie idealną ozdobą na wszelkie większe uroczystości, typu komunia czy nawet ślub. Do wersji ślubnej zamiast kamieni możesz użyć drobnych perełek w rozmiarze 3mm.

Tutorial przygotowała dla Was Monika Król-Majchrzak, która pisze o sobie tak: „Jak prawie każda dziewczynka interesowałam się robieniem biżuterii z koralików. Pamiętam, jak mama kupiła mi wielką paczkę, jak na dziecinne wyobrażenie, koralików. Były bardzo błyszczące, kolorowe i strasznie nierówne – bez porównania z dzisiejszymi Toho, ale i tak ogromnie cieszyły. Później, po wielu latach, gdy już pracowałam zawodowo w szkole, trafiłam na bloga z niesamowitymi pracami właśnie z drobnych koralików Toho. Przepadłam. Na początku były tylko sznury, tureckie i szydełkowo-koralikowe, ale niedługo potem pojawił się w moim życiu prawdziwy beading. I właśnie tak zaczęła się moja przygoda z beadingiem, która trwa już prawie 10 lat. W międzyczasie hobby stało się pracą – moje wcześniejsze tutoriale znajdziecie tu, na blogu Korallo. Pasją do koralików zaraziłam nawet męża, z którym razem stworzyliśmy program do śledzenia wzorów peyot i brick – Patterns Ruler. Życzę Wam wielu pięknych projektów i wzajemnej miłości do drobnych koralików.