Jestem przekonana, że ten kamień kochają wszystkie rękodzielniczki. Za co? Przede wszystkim za niezwykły wewnętrzny ogień i niezwykłe kolory Ale czy wiesz, że ten kamień nazywany jest również „Świątynią Gwiazd”?

Mowa tu oczywiście o labradorycie (inną jego nazwą jest jeszcze labrador). Ale czym w istocie jest ten minerał? Jest to kamień z grupy skaleni zwanych plagioklazami. Swoją niezwykłą barwę zawdzięcza temu, że jest mieszanką dwóch minerałów – albitu (glinokrzemian – sodu) i anortytu (glinokrzemianu wapnia). Jego barwa jest jedną z najbardziej niezwykłych barw jakie możemy spotkać w świecie minerałów. Labradoryt jest kamieniem ciemnoszarym z metalicznym odcieniem – i tu w zależności od rodzaju kamienia- odcień ten może być w kolorze granatu, zieleni, żółci, a nawet ognistego pomarańczu. Jest to kamień który wykazuje własności pleochroizmu, czyli inaczej wielobarwności. Jego barwa zmienia się wraz z kątem padania światła. To optyczne zjawisko znane jest również jako (cóż za zaskoczenie!) labradoryzacją. Jego nazwa wywodzi się od Półwyspu Labrador, który to znajduje się w Kanadzie. To tam został znaleziony i opisany po raz pierwszy, a było to w XVII wieku. I to właśnie tam do dziś występują jego złoża.

 

Labradoryt to jeden z najciekawszych kamieni z jakimi dane mi było pracować. Nie wiem czy wiesz, ale labradoryt:

  • jest dość twardym i świetnie łupliwym kamieniem. W skali Mohsa jego twardość to mocne 6.5. Te cechy pozwalają mu być kamieniem idealnym do celów jubilerskich
  • posiada wytrącenia (wrostki) innych kamieni, m.in. cyrkonu, hematytu, magnetytu lub rutylu. Przydają one kamieniowi dodatkowego blasku.
  • możesz znaleźć w Kanadzie, USA, Meksyku, Australii, Finlandii oraz na Madagaskarze. Co ciekawe, labradoryt z Madagaskaru, posiada głównie niebieskie refleksy.
  • według Eskimoskiej legendy Zorza Polarna niegdyś była uwięziona w skałach Labradoru. Uwolnił ją przejeżdżający tamtędy Eskimos Wojownik rzucając w skałę ostro zakończoną włócznią. Jednak nie udało mu się uwolnić jej całkowicie – kilka świateł pozostało w kamieniach. I właśnie stąd ma pochodzić niezwykły kolor tych kamieni.
  • jest kamieniem idealnym dla : Skorpionów , Strzelców i Lwów
  • należy myć w letniej wodzie, a raz na jakiś czas umieścić go w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pozwoli to na naładowanie go energią słoneczną, a w ten sposób labradoryt odzyska swój blask i właściwości
  • jest kruchy i bardzo wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatur!
  • ma bardzo niezwykłe właściwości. Wystarczy, że kamień jest noszony lub znajduje się w Twoim najbliższym otoczeniu. Energia labradorytu uwalnia od natłoku dręczących myśli, przywołuje jasność umysłu, pomaga walczyć z frustracją, dodaje odwagi, pomaga w pozbyciu się nieśmiałości ale również pomoże Ci w pozbyciu się nałogów i uwolni całe pokłady pozytywnej energii. Kamień pomaga również w leczeniu chorób oczu, mózgu oraz w procesie metabolizmu i trawienia. Tak więc labradoryt z chęcią pomoże Ci w pozbyciu się zbędnych kilogramów.
  • przede wszystkim pobudza naszą aktywność fizyczną i dodaje mnóstwa energii niezbędnej do realizacji założonych działań.

W Korallo labradoryt jest ostatnio gościem honorowym. Całkowicie podbił nasze serducha! Jest to kamień idealny do każdego rodzaju biżuterii. Oponki i kuleczki doskonale sprawdzą się nie tylko w prostych projektach biżuteryjnych, ale również są doskonałe do technik bardziej wymagających. Natomiast kaboszony rewelacyjnie sprawdzą się w technikach takich jak sutasz, beading lub wire wrapping. Jeśli i Ty, czytając ten artykuł dałaś się zauroczyć labradorytom – możesz zobaczyć je u nas. Kliknij w poniższy guzik lub w zdjęcie.