Koraliki Miyuki wśród twórczyń biżuterii handmade są dość znane i cenione. Jeśli i Ty zastanawiałaś się jak zrobić super lekkie i urocze kolczyki z koralikami Miyuki – to właśnie dla Ciebie mamy łatwy tutorial. 

Wzór i objaśnienia do kolczyków z koralikami Miyuki przygotowała super uzdolniona i pomysłowa miłośniczka wszelkich koralików – Kajka Suchecka. Jeśli i Ty chcesz mieć swoją super lekką parę kolczyków, nie wahaj się dłużej i zrób je z nami.

kolczyki z koralikami Miyuki

Do wykonania kolczyków potrzebne będą:

 • Baza metalowa koło 28 mm (PM0264)– 2 szt.
 • Srebrne bigle zamykane 18 mm, próba Ag925 (PS1210)– 2 szt.
 • Szmaragd syntetyczny kulka fasetowana platerowana 3,2 mm (DK0923)– 40 szt.
 • Koraliki Miyuki Delica w kolorze Lined Crystal/ Pale Lilac (MK0049)– 2,5 g
 • Koraliki Miyuki Delica w kolorze Opaque Cream (MK0034)– 2,5 g
 • Koraliki Toho 8/0 w kolorze bladożółtym (TH0824)– 12 szt.
 • Kółeczka zaciskowe ze stali o grubości drutu mniejszej niż 1 mm (bardzo ważne, by zachować tę grubość drutu, bo inaczej kółeczko nie przejdzie przez koralik) (ST0604)– 6 szt.
 • Dowolne zawieszki – u mnie koniczynki (PS7925)– 2 szt.
 • Nić Nymo white 0,3 mm (BD0094)
 • Igły do nawlekania koralików John James 10/13 (NA0025), nożyczki, np. (NA0089)
 • Czas potrzebny: około 1,5 godz.

To co, zaczynamy?

kolczyki z koralikami Miyuki

Obszywanie bazy koralikami

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 1. 

Ucinamy ok. 1 metr nici i zawiązujemy mocny supełek na metalowej bazie, zostawiając ok. 15 cm „ogonek” – można zostawić nieco dłuższy, żeby było wygodniej operować nicią.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 2.

Nabieramy na igłę 2x jasnożółte koraliki Miyuki i przechodzimy igłą pod bazą. (Wskazówka: jeśli znacie technikę haftu koralikowego i ścieg „murek”, to macie ułatwione zadanie, ponieważ właśnie tak będziemy obszywać naszą bazę).

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 3. 

Później przechodzimy igłą nad bazą i przez drugi z dodanych koralików, dokładnie z tej samej strony koralika, z której wychodzi igła. Zaciągamy nitkę dość mocno, aby koraliki ułożyły się ładnie obok siebie, na kształt murku.

kolczyki z koralikami Miyuki

Doszywamy tak pojedyncze koraliki, aż obszyjemy całą bazę. Łącznie powinniście na obwodzie doszyć 51 koralików. (Wskazówka – najwygodniej jest, gdy liczba koralików jest nieparzysta)

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 4. 

Gdy już doszyjecie 51. koralik, czas ładnie zakończyć nasze krążenie. Gdy wyjdziecie igłą z góry ostatniego koralika, przejdźcie przez pierwszy dodany na początku okrążenia koralik – ważne, aby przejść pod bazą.

kolczyki z koralikami Miyuki

Potem przejdźcie igłą w górę tego samego koralika, ale nad metalową bazą. Zaciągnijcie delikatnie nitkę, aby koraliki ładnie się ułożyły.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 5. 

Teraz nabieramy koraliki w kolejności – 1x różowy Miyuki, 1x Toho 8/0, 1x różowy Miyuki – i przechodzimy od góry przez następny koralik, pamiętając, aby przejść pod bazą. W następnych krokach bardzo istotne jest czy przechodzimy pod, czy nad bazą i lepiej tego nie mylić.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 6. 

Gdy wyjdziemy igłą pod bazą, nabieramy 1x koralik Toho 8/0 i przechodzimy przez ten sam jasnożółty Miyuki, od którego zaczęliśmy, pamiętając, że tym razem przechodzimy nad bazą, a także przechodzimy przez różowy koralik Miyuki nad nim.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 7. 

Przechodzimy przez drugi różowy koralik Miyuki, omijając Toho 8/0 pomiędzy nimi. Przechodzimy igłą przed żółty koralik Miyuki pod nim, ale tym razem wychodzimy igłą nad bazą. Przechodzimy przez koralik Toho 8/0 i przez żółty koralik Miyuki, układając igłę pod bazą. Nie będziemy tego widzieć, ale we wnętrzu koralika Toho nić ułoży się na krzyż, dzięki czemu dokładnie unieruchomi i zabezpieczy koralik.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 8. 

Teraz czas zabezpieczyć nici i obciąć ich nadmiar – zrobimy prosty supełek.

Przechodzimy przez żółty koralik Miyuki – nie musimy się już trzymać zasady czy robimy to pod bazą, czy nad bazą, tutaj nie ma to znaczenia – ważne, aby nitka wychodziła od góry tak, jak na zdjęciu. Potem przechodzimy igłą pod jeden ze szwów pomiędzy koralikami Miyuki.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 9. 

Delikatnie przeciągamy igłę przez koralik. Nad koralikami powinno powstać „uszko” z nici, przez które przeciągamy igłę, tworząc pętelkę. Zaciągamy mocno nitkę i przechodzimy igłą przez koralik, od którego zaczynaliśmy. Ucinamy nitkę przy samym koraliku i tak samo postępujemy z drugim końcem nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 10. 

Po odcięciu nadmiaru nici, uzyskujemy taki efekt, jak na zdjęciu poniżej. To jest nasza baza, z którą możemy zrobić właściwie wszystko – obszyć pikotkami, dodać koraliki wszelkich kolorów i kształtów, ponieważ ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Sposób wykonania frędzelków

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 11. 

Nawlekamy na igłę trochę ponad metr nici tak, aby został nam ogonek długości połowy nici. Przechodzimy igłą od góry w 25. koralik, licząc od pierwszego koralika, którego nie przerabialiśmy (dla ułatwienia, koralik, od którego liczymy, jest zaznaczony niebeską kropką na zdjęciu).

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 12. 

Z lewej strony robimy pętelkę dokładnie w ten sam sposób, który pokazywałam w punktach 8 i 9. Potem przechodzimy igłą przez koralik z lewej strony, pamiętając, aby pozostał nam „ogonek” mniej-więcej długości połowy nici, jaką nawlekliśmy. Przechodzimy znów przez ten sam koralik, w który wbijaliśmy się na początku.

kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki
kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 13.

Nabieramy teraz koraliki w kolejności 4R – 1Ż – 3R – 1Ż – 2R – 1Ż – 1R – 1Ż – 1S, gdzie R = różowy Miyuki, Ż = żółty Miyuki, S = szmaragd.

 

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Na koniec nabieramy 1x różowy Miyuki i przechodzimy igłą z powrotem przez wszystkie nawleczone koraliki oprócz ostatniego różowego Miyuki. Przechodzimy również przez żółty Miyuki, z którego wcześniej wychodziliśmy.

kolczyki z koralikami Miyuki

Następnie przechodzimy igłą przez kolejny koralik Miyuki, z prawej strony naszego frędzla. Przechodzimy przez sam koralik, nie powinniśmy jednak przechodzić przez bazę.

Po przejściu przez koraliki warto delikatnie w palcach „rozluźnić” frędzelek – zbyt napięta nić powoduje, że frędzle nie układają się miękko. Powinniśmy tak zrobić z każdym frędzlem i pilnować tego przy przerabianiu całości.

 

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 14. 

Kolejne frędzle nawlekamy według podanej niżej kolejności, pamiętając, że wracamy igłą przez wszystkie koraliki, oprócz ostatniego, różowego koralika Miyuki. W ten sposób wykonujemy pierwszą połowę frędzli.
2 frędzel: 3R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
3 frędzel: 2R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
4 frędzel: 1R–1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
5 frędzel: 1Ż–3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
6 frędzel: 3R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
7 frędzel: 2R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
8 frędzel: 1R–1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
9 frędzel: 1Ż–2R–1Ż–1R–1Ż–1S+1R
Efekt powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu – już po zawiązaniu pętelki i ucięciu nadmiaru nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 15. 

Nawlekamy igłę na pozostawiony wcześniej ogonek i w analogiczny sposób robimy drugą część frędzli, nawlekając je w kolejności od 2 do 9 frędzla.

Po zakończeniu pracy robimy supełek, przechodzimy przez kilka koralików i odcinamy nadmiar nici.

kolczyki z koralikami Miyuki

Krok 16. 

Na koniec montujemy bigle oraz zawieszkę. Rzadko która zawieszka ma oczko umiejscowione wzdłuż, a nie wszerz, dlatego zawieszkę montujemy przy pomocy dwóch kółeczek zaciskowych. Aby kolczyki były jeszcze ciekawsze, na drugie kółeczko dodajemy 4 koraliki Toho 8/0 – nie jest to krok konieczny, zależy tylko od naszego gustu.

W analogiczny sposób robimy drugi kolczyk i cieszymy się nową, wiosenną parą biżuterii, która przepięknie mieni się w słońcu, odganiając nawet najgorszą, przedwiosenną szarugę!

kolczyki z koralikami Miyuki

Tutorial na te wyjątkowo urocze kolczyki z koralikami Miyuki przygotowała dla Was Katarzyna Suchecka, którą pewnie znacie jako Kajkę, prowadzącą od prawie 4 lat blog „Panna Kajka dzierga” https://pannakajkadzierga.blogspot.com/, gdzie prezentuje swoje koralikowe prace. Jak pisze o sobie: „Uwielbiam tworzyć prace w technice haftu koralikowego czy wyplatać je koralikami przy użyciu najróżniejszych ściegów. Do moich ulubionych należą brick stitch i peyote, dające niemal nieograniczone możliwości na stworzenie pięknej i nietuzinkowej biżuterii. Rękodzieło to dla mnie odskocznia od codzienności i znakomity sposób na poradzenie sobie ze stresem.”

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tych kolczyków, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.

Koraliki Miyuki Delica występują w wielu kolorach, jeśli klikniesz w poniższy obrazek, przeniesiesz się do prawie 100 kolorów koralików Miyuki i będziesz mogła wybrać swoje ulubione 🙂