Samodzielne tworzenie biżuterii może być przyjemnością i sposobem na odstresowanie się. Z naszym cyklem Akademii Biżuterii Korallo wszystko uda Ci się zrobić. Dziś kontynuacja wpisu o narzędziach, czyli jak używać szczypiec.

różne rodzaje szczypiec

W zeszłym tygodniu w Akademii Biżuterii krótko przedstawiałam Wam najczęściej używane szczypce przy tworzeniu biżuterii. Dziś pokażę Wam jak tych narzędzi używać. W planie jest 6 zadań, m.in. jak łatwo zrobić loopik, jak poprawnie rozginać kółeczka zaciskowe, jak zrobić ładną zawieszkę do przedłużki. Do dyspozycji mamy 4 pary szczypiec: płaskie wygięte, płaskie tzw. bociany, okrągłe i tnące.

To co, szczypce w dłoń i zaczynamy!

Zadanie 1 – poprawne rozginanie i zaginanie kółeczek zaciskowych

Potrzebujemy dwóch par szczypiec płaskich i kółeczko zaciskowe. Złap kółeczko w szczypce tak, aby rozcięcie było na środku. Następnie prawą ręką delikatnie przesuń krawędź kółeczka w stronę do siebie, a lewą od siebie. Zwróć uwagę, aby nie rozchylić kółeczka na boki, ponieważ później nie zaciśniemy go ładnie. Załóż potrzebną zawieszkę.

W celu zagięcia kółeczka przesuń krawędzie w drugą stronę, niż pierwotnie. Jeśli krawędzie kółeczka się nie schodzą, to możesz wykonać dodatkowe małe rozgięcie i zagięcie.

Zadanie 2 – zawieszka na szpilce

Teraz bardzo przydatna rzecz, zawieszka na szpilce. Wystarczy kilka takich elementów zawiesić na kawałku łańcuszka i otrzymujemy gronko, np. jako zakończenie długiego naszyjnika.

Potrzebujemy szpilkę z gwoździem lub kulką, większy koralik (np. 5 mm), dwie małe kuleczki (ja użyłam 2mm kulek srebrnych). Z narzędzi: szczypce płaskie, okrągłe i tnące. Może ktoś zastanawia się po co małe kuleczki? Po pierwsze dla ozdoby, a po drugie aby chroniły brzegi koralika przed zniszczeniem. Czynności nie są skomplikowane, więc to zadanie nie powinno nikomu sprawić kłopotu. Wszystkie kroki są opisane na zdjęciach.

Zadanie 3 – bigle z zawieszką

To zadanie jest wyjątkowo łatwe. Aby zamontować zawieszkę na biglu wykorzystamy dwie pary szczypiec płaskich.

Wszystkie kroki opisane są na zdjęciach, które możesz powiększyć po kliknięciu w nie.

Zadanie 4 – przedłużka z zawieszką

Kolejna łatwa i przydatna rzecz. Przedłużka to kawałek łańcuszka z dość dużymi oczkami. Stosujemy ją, aby wydłużyć naszyjnik lub bransoletkę. Możemy kupić gotową przedłużkę lub zrobić ją sami z kawałka łańcuszka. Część łańcuszków ma rozginane oczka, więc nie musimy używać szczypiec tnących. Aby łatwiej zapinać przedłużkę, na końcu warto umocować obciążnik. Ja wykorzystałam wcześniej zrobioną zawieszkę na szpilce.

Potrzebujemy: łańcuszek z dużymi oczkami, gotową zawieszkę na szpilce, szczypce płaskie – 2 szt. Wszystkie czynności opisane są na zdjęciach, które powiększą się po kliknięciu w nie.

Zadanie 5 – koralik z dwoma loopikami

Być może zastanawiasz się, co to jest ten loopik? Otóż to nic innego, jak po prostu zwykłe oczko na drucie. Połowę pracy możemy mieć z głowy, jeśli użyjemy szpilki z oczkiem, ale gdy taką nie dysponujemy możemy wykorzystać kawałek drucika. Potrzebujemy: kawałek drutu, koralik, szczypce okrągłe, płaskie i tnące.

Co do drutu, to musimy pamiętać, żeby wybrać odpowiednią grubość. Zbyt cienki będzie za miękki i nasze oczko może się rozginać. Ja często używam drutu srebrnego o grubości od 0,7 do 0,9. Grubszy drut ma często za dużą średnicę i nie przechodzi przez koraliki.

Wszystkie kroki opisane są na zdjęciach, które powiększą się po kliknięciu w nie.

Zadanie 6 – koralik z dwoma loopikami zawijanymi

Zawijane oczka są po prostu inną wersją loopików. Często stosuję je przy mniejszych kamieniach, przez które gruby drut by nie przeszedł. Ich niewątpliwą zaletą jest większa pewność, że się nie otworzą.

Do takich oczek stosujemy cieńszy drut, który musi być na tyle plastyczny, aby obwinąć dwa razy drucik tuż przy loopiku.

Wszystkie kroki opisane są na zdjęciach, które możesz powiększyć klikając w nie.

Mam nadzieję, że od tej pory żadne kółeczka, ani loopiki nie sprawią Wam problemu. Jeśli na początku coś wyjdzie Wam krzywo, nie przejmujcie się. Gwarantuję, że po kilku próbach wszystko będzie wyglądało idealnie 🙂 Mam jeszcze dla Was małą poradę odnośnie drutu. Jeśli dopiero zaczynacie tworzenie biżuterii i chcecie wykorzystywać druciki, to polecam druty srebrne lub miedziane. Są one dość miękkie i łatwe do formowania. Drut ze stali szlachetnej polecam bardziej doświadczonym osobom, ponieważ jest twardy i trudno się z nim pracuje.

Na koniec ciekawostka. Sprytne narzędzie do prostowania drutu. Wiele razy ułatwiło mi pracę i uratowało przed kupnem nowego drutu.

narzędzie do prostowania drutu

Jeśli uważacie moje porady za pomocne lub macie jakieś uwagi czy pytania, koniecznie zostawcie komentarz 🙂