Dzisiaj chcę zaprosić Was do zrobienia naszyjnika, który można nosić na dwa sposoby. Jedna wersja jest z chwostem, druga bez. Krok po kroku poznacie tajniki haftu koralikowego i elementy beadingu, dwóch technik, które łączy w sobie ten naszyjnik.

To co, zaczynamy?

haftowany naszyjnik z labradorytem

Do wykonania naszyjnika potrzebne będą:

Krok 1. Zaczynamy od przyklejenia naszego kaboszonu do filcu.

Krok 2. Kolejnym krokiem będzie obszycie naszego kaboszonu koralikami Toho. Zaczynamy od tych w rozmiarze 11/o, bierzemy jeden i przyszywamy go do filcu jak najbliżej kamienia.

Krok 3. Następnie wychodzimy igłą przed przyszytym koralikiem, przechodzimy przez niego i dodajemy drugi koralik.

Krok 4. Po doszyciu drugiego koralika znowu wychodzimy igłą przed pierwszym koralikiem, przechodzimy przez oba doszyte koraliki i dodajemy trzeci.

Krok 5. Mamy już przyszyte 3 koraliki, kolejny krok będziemy powtarzać do momentu obszycia całego kamienia (należy pamiętać, że liczba koralików w pierwszym rzędzie musi być parzysta). Żeby przyszyć kolejne koraliki musimy cofnąć się o dwa, wbić igłę pomiędzy i przejść nią przez obydwa, następnie nawlec koralik na igłę i doszyć do filcu. Czynność powtarzamy do zamknięcia koła (czyli cały czas cofamy się o dwa i dodajemy jeden).

Krok 6. Mamy już pierwszy rząd koralików, aby przejść do drugiego musimy igłą wyjść przez pierwszy wszyty koralik.

Krok 7. Nabieramy koralik na igłę, opuszczamy jeden i wbijamy się w kolejny (wbijamy się w co drugi koralik).

Krok 8. Czynność powtarzamy aż dojdziemy do ostatniego koralika, żeby przejść do kolejnego 3 rzędu po dodaniu ostatniego koralika w drugim rzędzie przechodzimy również przez pierwszy z tego rzędu.

Krok 9. W trzecim i czwartym rzędzie dodajemy koraliki w rozmiarze 15/o, analogicznie do tego jak budowaliśmy rząd numer 2. Pamiętajmy o mocnym zaciąganiu nitki, tylko wtedy koraliki nie będą nam się „rozłazić”. (kliknij na wybrane zdjęcie, aby je powiększyć)

Krok 10. W ten sposób obszyliśmy nasz labradoryt. Teraz „ubierzemy go” trochę cieplej, w tym celu wokół obszytego kaboszonu (identycznie jak robiliśmy to w pierwszym kroku) doszyjemy rząd koralików w rozmiarze 11/o. Następnie obcinamy nadmiar filcu. Musimy uważać, aby nie przeciąć nitek.

Krok 11. Do filcu doszywamy murkiem koraliki w rozmiarze 15/o (identycznie jak w kroku pierwszym doszywamy jeden, cofamy się o dwa). Przy ostatnim koraliku przechodzimy igłą przez pierwszy dodany. (kliknij na wybrane zdjęcie, aby je powiększyć)

Krok 12. Zostało nam już tylko ozdobić nasz wisiorek. W tym celu skorzystamy z tego,  czego nauczyliśmy się na początku naszego tutorialu z jedną tylko różnicą, przy obszywaniu kamienia zaczynaliśmy od większych koralików i schodziliśmy do mniejszych. W tym przypadku zaczynamy najmniejszymi (15/o) a kończymy największymi (8/o).

Dla przypomnienia: nabieramy koralik na igłę, opuszczamy jeden i wbijamy się w kolejny (wbijamy się w co drugi koralik). Czynność powtarzamy, aż dojdziemy do ostatniego koralika. Żeby przejść do kolejnego rzędu, po dodaniu ostatniego koralika, przechodzimy również przez pierwszy dodany koralik. (kliknij na wybrane zdjęcie, aby je powiększyć)

Krok 13. Dodajemy po dwa rzędy każdego rozmiaru koralików, po dodaniu ostatniego otrzymamy taki efekt.

Krok 14. Została nam już tylko kosmetyka, czyli doszycie krawatki i chwosta. Ja wykonałam krawatkę z koralików w rozmiarze 15/o (tutorial na krawatkę znajdziecie na naszym blogu). Od spodu doszyłam zaciskowe kółeczko, do którego będzie można przypiąć chwost za pomocą karabińczyka (w ten sposób nasz wisior będzie można nosić na dwa sposoby – z chwostem lub bez).

naszyjnik z labradorytem

I gotowe! Nowy naszyjnik nadaje się już do noszenia.

Tutorial na naszyjnik z labradorytem łączący w sobie dwie techniki: beading i haft koralikowy, przygotowała dla Was Agnieszka Koza.

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tego naszyjnika, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.