Ręka Fatimy to symbol, który pojawia się w różnych kulturach i religiach i jest znany niemal na całym świecie. Choć cieszy się niesłabnącą popularnością jako ozdoba, to przypisuje się jej również ważne znaczenie i magiczną moc. Jest uznawana za amulet odpędzający złe moce — swoistą rękę opatrzności. Niezależnie jednak od tego, czy wierzysz w nadprzyrodzone zdolności takich przedmiotów, czy zachwyca Cię jedynie ich wygląd, poznaj historię i symbolikę ręki Fatimy.

Skąd się wzięła ręka Fatimy?

Wzmianki o niej znajdziesz już w historii starożytnego Egiptu, gdzie wraz z okiem Horusa — boga nieba — symbolizowała sumienie, przed którym nie można uciec. Miała więc powstrzymywać ludzi przed robieniem złych rzeczy. Wierzenia mówią też o mocy przywoływania przez nią opiekuńczych duchów chroniących dziecko.

U Fenicjan znana pod nazwą Chamsa, u Izraelitów jako ręka Miriam, a u chrześcijan jako ręka Marii, miała za zadanie odstraszać złe siły i nieszczęścia. Pozostaje to co prawda w pewnej sprzeczności z niektórymi zasadami wiary, ale nie odbiera popularności amuletowi.

Ręka Fatimy utożsamiana jest z siłą kobiet, walczących o swoją godność; symbolizuje ich wytrwałość wobec trudności oraz matczyną cierpliwość, miłość i dobroć.

Jak wygląda ręka Fatimy?

Ręka Fatimy to symbol otwartej dłoni, zwykle bogato zdobiony ornamentami lub kamieniami. Kciuk i mały palec zazwyczaj wyglądają tak samo, trudno zatem stwierdzić, czy jest to prawa czy lewa dłoń.

Bardzo często na środku ręki znajduje się oko — boga lub proroka — w zależności od regionu. 

Ręka z palcami skierowanymi ku:

  • górze jest amuletem chroniącym przed złą energią;
  • dołowi jest talizmanem symbolizującym błogosławieństwo i przyciągającym szczęście.

Czasem spotyka się chamsy ze złączonymi palcami, które mają za zadanie zatrzymać szczęście, które już ma osoba je nosząca.

Symbolika ręki Fatimy

Oprócz swojej niewątpliwej urody ręka Fatimy znaczenie ma również symboliczne.

W języku arabskim hamsa (pisownia jest różna) oznacza pięć — jak pięć palców dłoni. To także symbol pięciu filarów wiary muzułmańskiej czy pięciu ksiąg Tory dla wyznawców Judaizmu.

Dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu każdy palec jest symbolem pięciu czakr, czyli miejsc w naszym ciele, przez które przepływa energia i które są odpowiedzialne za naszą równowagę psychiczną i fizyczną. Palce Chamsy kontrolują też nasze zmysły, których również jest pięć. 

Otwarta ręka odpycha więc złe moce i przeciwności losu. Zatrzymuje zawiść i negatywny wpływ innych ludzi; chroni przed klątwą i złym okiem.

Wierzenia mówią też o pozytywnym wpływie ręki Fatimy na małżeńskie szczęście i płodność. To dlatego takie ozdoby są chętnie wybierane przez kobiety planujące potomstwo i pojawiają się w domach młodych par.

Na bliskim wschodzie Ręka Fatimy jest symbolem pokoju. 

Biżuteria z ręką Fatimy

Ręka Fatimy zazwyczaj jest pięknie zdobiona lokalnymi wzorami lub kolorowymi kamieniami, co wzmacnia moc amuletów.

Znajdziesz mnóstwo ozdób z wykorzystaniem tego symbolu, odwiedzając Izrael i państwa, gdzie żyją wyznawcy judaizmu, kraje Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

To również bardzo popularny motyw na tatuaż, nie tylko ze względu na swoje piękno, ale i wspomniane znaczenie symboliczne.

Chamsa jest również bardzo popularnym dodatkiem wśród osób, które wykonują biżuterię własnoręcznie.

Bransoletka z symbolem ręki Fatimy jest jedną z prostszych do wykonania. Wystarczy pomiędzy koraliki z ulubionych kamieni włożyć gotowy element Chamsy i powstaje piękna ozdoba z magiczną mocą.

Inny pomysł to minimalistyczny choker handmade, gdzie efekt zapewnia ozdobna zawieszka z ręką Fatimy przymocowana do łańcuszka, sznurka lub rzemyka. W naszym tutorialu „Choker z kołem w roli głównej” pokazujemy, jak zrobić taki dodatek krok po kroku.

Równie atrakcyjnie wygląda męska biżuteria ze stali szlachetnej połączona z elementami Chamsy.

Naszym zdaniem rękę Fatimy najpiękniej eksponuje biżuteria ze srebra. Właściwości tego kruszcu sprawiają, że zdobienia, którymi pokryta jest ręka Fatimy, z czasem wspaniale się uwidaczniają. A jeśli do tego ma ochronną moc i siłę odpychania złego, to czego chcieć więcej?