Z okazji Mikołajek przygotowaliśmy dla Was niespodziankę i okazję do wykorzystania koralikowej gwiazdki, którą pokazywaliśmy wczoraj. Mikołajkowy tutorial będzie dla wszystkich miłośników sutaszu i pięknych błyskotek z kryształkami Swarovskiego.

Krok po kroku wykonamy dziś sutaszowe kolczyki z kołami oplatanymi sutaszowym sznurkiem. Może to będzie fajny pomysł na prezent pod choinkę.

To co zaczynamy?

elementy potrzebne do zrobienia kolczyków

 Krok 1.

Jeśli przygotowałaś już wszystko zabieramy się do pracy J

Zaczynamy od obszycia kryształu w kształcie migdała, w tym celu musimy przygotować dwa „zestawy” po pięć kawałków sznurka sutasz  o długości około 25 cm każdy. Pamiętaj, że sznurki sutasz mają lewą i prawą stronę, dlatego przed pierwszym wbiciem igły upewnij się, że wszystkie mają jodełkę w tą samą stronę (jeśli, tak jak ja, użyjesz acetatowej Pegi, jodełkę ułóż w ten sposób:  >>>>>).

Krok 2.

Zszywamy sznurki gęstym ściegiem, co jakiś czas przykładając do nich kryształek nadając tym samym kształt migdała sznurkom.

 Krok 3.

Na koniec wkładamy kryształek w nasze zszyte sznurki, naciągamy mocno sznurki tak aby ściśle przylegały do kryształka i przeszywamy kilkukrotnie wszystkie razem.

 Krok 4.

Po zszyciu przyklejamy kryształek do sznurków (w zależności od tego jakiego kleju używasz sposób klejenia może się różnić), jeśli jak ja używasz kleju Beko przyklej kryształek punktowo, pozwoli to bezproblemowe doszycie koralików do sznurków w późniejszym etapie (klej Beko jest klejem zasychającym szybko, po wyschnięciu jest bardzo twardy i przejście igłą przez sklejone sznurki jest praktycznie niemożliwe), tak obszyty i przyklejony kryształek odkładamy na bok do wyschnięcia.

 Krok 5.

W czasie, gdy pierwszy element nam wysycha szyjemy drugi tak sam.

 Krok 6.

Kiedy mamy już gotowe obydwa elementy, bierzemy pierwszy (drugi w tym czasie pięknie nam wysycha) i zaczynamy wszywanie i doszywanie koralików.

W tym celu bierzemy 8 koralików Toho w rozmiarze 11.o (po 4 na każdą ze stron) i wszywamy je pomiędzy sznurki.

 Krok 7.

Zaczynamy przy samym łączeniu sznurków nabierając jeden koralik i przyszywając go do sznurków trafiając idealnie w środek, wychodzimy igłą przez koralik.  Następnie dokładamy drugi i wbijamy igłę w sznurki tak, by oba koraliki przylegały do siebie. Wracamy igłą w górę z powrotem przez koralik drugi nawlekamy trzeci koralik i przeszywamy przez sutasz. Analogicznie przyszywamy czwarty koralik.

 Krok 8.

Następnie doszywamy do przyszytych koralików 5 z 10 sznurków, przechodząc igłą przez każdy doszyty koralik.

Ostatni koralik przyszywamy kilkukrotnie, tak aby przy wywijaniu ślimaczka sznurki nie odstawały od koralików.

 Krok 9.

Następnie bardzo gęstym ściegiem wywijamy ślimaczka wszywając w środek koralik w rozmiarze 11.o.

 Krok 10.

Czynności powtarzamy z drugiej strony.

 Krok 11.

Analogicznie szyjemy drugi element.

 Krok 12.

Kolejnym krokiem jest ozdobienie pozostałej części elementu. W tym celu zrobimy na nim koronkę zwaną pikotką. Przyszywamy pierwszy koralik, następnie przechodzimy przez niego igłą i nabieramy kolejne dwa koraliki

 Krok 13.

Wbijamy igłę jak najbliżej pierwszego koralika – w ten sposób powstała nam pierwsza falbanka. Następnie przechodzimy igłą przez drugi koralik i doszywamy do niego trzeci. Wychodzimy igłą przez trzeci koralik, nabieramy kolejne dwa i wbijamy się jak najbliżej trzeciego.

 Krok 14.

Między górne sznurki wszywamy 3 koraliki w rozmiarze 11.o – posłużą nam do zamocowania bigla.

 Krok 15.

Teraz wystarczy tylko zamontować bigle. Wybrałam bardziej eleganckie, bigle angielskiej, które dodadzą uroku kolczykom.

 Krok 16.

Teraz zabieramy się za nasze koło, które robimy z drutu pamięciowego. Po dopasowaniu odpowiedniej wielkości koła oplatamy go ciasno (tak by nie było widać drutu) sznurkiem sutasz.

 Krok 17.

Następnie przyszywamy oplecione koło do naszego elementu, ja dodatkowo po przyszyciu daję niewielką ilością kleju (takie podklejenie nie tylko mocuje koło do elementu ale również dodatkowo zabezpiecza kryształek przed wypadnięciem).

 Krok 18.

Nasze kolczyki są już prawie gotowe zostało nam już tylko zamaskowanie końcówek – estetyczny tył  jest równie ważny jak przód pracy.

 Krok 19.

Gotową gwiazdkę przyszywamy w miejsce łączenia sznurków.

 Krok 20.

Na koniec montujemy bigle do przyszytych wcześniej koralików

Voilà kolczyki gotowe!

Ja wzbogaciłam swoje kolczyki dodatkowo o oplecione w koszyczki kryształki Rivoli.

 

Tutorial dla nas przygotowała Agnieszka Koza.

 

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tych kolczyków, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.

Pozdrawiam kreatywnie.

Asia