Znasz już peyot parzysty i nieparzysty, wykonałaś nimi kilka prac i szukasz czegoś nowego? Oto Flat Cellini Spiral, czyli płaska bransoletka z różnej wielkości koralików.

W dwóch poprzednich wpisach pokazałam Wam jak wykonać podstawowy beadingowy ścieg, czyli peyot. Uczyliśmy się wykonywać koralikowe obrączki peyotem parzystym i nieparzystym. Już wiecie, jak koraliki powinny się prawidłowo układać, jak zakańczać nici. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie w jednej pracy różnej wielkości koralików. Taki typ peyotu bywa nazywany Peyote Free Form lub Flat Cellini Spiral. Wygląd pracy i to, jakie połączycie ze sobą koraliki, zależy tylko od waszej wyobraźni. Forma chaotyczna, nieuporządkowana to free form.

Ja dziś pokażę Wam wzór na bardziej uporządkowaną formę, czyli płaską Cellini spiral. Ścieg Cellini spiral stworzyły dwie mistrzynie koralikowania Virginia Blakelock i Carol Perrenoud. Nazwa została nadana dla okrągłej wersji (tuby, stąd Tubular Cellini spiral) tego ściegu, na cześć XVI-wiecznego włoskiego rzeźbiarza Benvenuto Celliniego, który tworzył skręcane kolumny w stylu roccoco.

Bransoletkę płaską cellini wykonamy ściegiem peyot parzysty na 10 koralików w rzędzie. Jeśli umknęły Ci poprzednie wpisy to są tu: Wyprawka dla beaderkiPeyot parzysty i Peyot nieparzysty.

flat cellini spiral bransoletka

Ważne uwagi

Zanim zaczniemy właściwe wykonywanie bransoletki i naukę techniki, mam dla Ciebie kilka ważnych porad.

  1. Podczas pracy mocno zaciągaj nić, aby na bransoletce uwidoczniły się fale. Między koralikami w rozmiarze 11/0 nie powinno być widać luźnych nici. Jeśli użyjesz Toho Round przerwy między koralikami będą nieco większe, niż przy Toho Treasure, ale środek bransoletki łatwiej będzie się układał.
  2. W trakcie robienia na pewno zabraknie Ci nici 😉 nie martw się, to zawsze się zdarza przy bransoletkach. Weź wygodną długość nici, ja biorę około 1,2 m, a gdy się skończy weź kolejną. Do wykonania bransoletki zużyłam 3 odcinki nici.
  3. Nie wiesz jak zakończyć nitkę? Zajrzyj do wpisu Peyot płaski parzysty. Dołączając nową nitkę po prostu przejdź nią przez koraliki we wcześniejszym rzędzie, aż dojdziesz do starej nitki i dalej rób już nową nitką. Możesz związać nici w miejscu połączenia na supełek. Oba końce nitek zakończ w znany już sposób.
  4. Do wykonania bransoletki polecam nici i nieco większą igłę, np. John James rozmiar 10. Połączenie różnej wielkości koralików powoduje, że bransoletka jest dość sztywna, więc mimo mojego uwielbienia dla plecionki WildFire, do tego ściegu jej nie polecam. Co do robienia na żyłce lub nici monofilowej, to jest to sprawa indywidualna. Na pewno musisz lubić koralikować na żyłce i pamiętać, aby cały czas utrzymywać ją mocno zaciągniętą.
  5. Jeśli użyjesz nici, staraj się nie przebić igłą nici z poprzedniego rzędu, ponieważ, po pierwsze, osłabisz tym nić. A po drugie, jeśli będziesz chciała spruć kawałek, np. z powodu pomyłki, to będzie to trudne lub niemożliwe.

To co, koraliki w dłoń i zaczynamy!

flat cellini spiral bransoletka

Potrzebne materiały:

  • Koraliki Toho rozmiar 11/0 w dwóch kolorach, u mnie matowe brązowe i różowe.
  • Koraliki Toho rozmiar 8/0.
  • Koraliki Toho Hex rozmar 8/0.
  • Nici do beadingu, u mnie Nymo w pasującym do koralików szarym kolorze.
  • Igła do nawlekania koralików, np. firmy John James, rozmiar 10.
  • Ostre nożyczki.
  • Mata do koralikowania
  • Zapięcie wsuwane magnetyczne na dwa oczka.

O tym, jakie materiały wybrać, pisałam w Wyprawce dla beaderki 🙂

flat cellini spiral bransoletka

Krok 1.

Weź około 1,2 m nici. Nawlecz igłę. Zostaw ogonek nici około 30-40 cm, później wykończymy nim jeden koniec pracy. Nawlecz większy koralik, w rozmiarze 8/0. Przejdź przez niego 2-3 razy. Będzie on pełnił funkcję stopera. Później go usuniemy.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 2.

Nabierz koraliki 2x TR 11/0 brązowe, 2x TR 8/0, 2x THex, 2x TR 8/0, 2x TR 11/0 brązowe.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 3.

Ponieważ mamy parzystą ilość koralików w rzędzie, wykorzystamy peyot płaski parzysty. Drugi rządek koralików to: 1x TR 11/0 różowy, 1xTR 11/0 brązowy, 1x TR 8/0, 1x Hex, 1x TR 8/0.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 4.

Kolejne koraliki najłatwiej będzie dodawać jeśli ułoży się je lub wysypie na macie w kolejności: brązowe 11/0, różowe 11/0, brązowe 11/0, TR rozmiar 8/0, THex, TR rozmiar 8/0.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 5.

Po wykonaniu kawałka bransoletki lub na koniec, zdejmujemy koralik stoper i nawlekamy ogonek nici.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 6.

Robimy kawałek bransoletki, około 1 cm, używając tylko TR 11/0 w kolorze brązowym. Gładki brzeg pracy ułatwi nam zapinanie bransoletki.

flat cellini spiral bransoletka

Krok 7.

Przymierzamy zapięcie do „ząbków” z koralików. Dodajemy od góry jeden koralik TR 11/0 brązowy.

flat cellini spiral bransoletka
flat cellini spiral bransoletka
flat cellini spiral bransoletka

Krok 8.

Jako zapięcie wybrałam zapięcie magnetyczne wsuwane na dwa oczka. Zamocujemy je od razu, wszywając między koraliki w rządku. Nabieramy jeden koralik Toho, przechodzimy przez oczko zapięcia, znów nabieramy koralik Toho i przechodzimy przez koralik w pracy, normalnie dodajemy na środku Toho, a w kolejnym „ząbku” mocujemy zapięcie. Na dole rzędu normalnie dodajemy koralik. Aby zapięcie trzymało się mocno przechodzimy jeszcze raz lub dwa przez koraliki w ostatnim rzędzie. W taki sam sposób wykonamy zakończenie i zamocujemy zapięcie na drugim końcu bransoletki.

I bransoletka w technice flat Cellini spiral jest gotowa! Gdy używamy różnej wielkości koralików, naturalnie tworzą się fale na bransoletce. Możemy eksperymentować z ilością koralików w rzędzie, wielkościami koralików, np. TR 15/0, TR 11/0, TR 8/0, TR 6/0, bicone 4 mm. Możemy zamiast pasków ukośnych zrobić paski proste. Większe koraliki możemy dodawać tylko na brzegu ułożone w trójkąt. Ilość kombinacji jest ogromna. Zachęcam do eksperymentów, ponieważ takie bransoletki czy pierścionki nie są tak popularne, jak wykonane płaskim peyotem, a mogą być o wiele ładniejsze.

flat cellini spiral bransoletka

Bransoletka na prawej stronie ma lekkie fale.

flat cellini spiral bransoletka

Lewa strona bransoletki też jest ciekawa, ponieważ ma małe wgłębienia, a kolory inaczej się układają.

Galeria Waszych prac wykonanych ściegiem peyot

Aleksandra Kowalczyk – pierścionki wykonane ściegiem peyot

Marta Grajewska – bransoletka z dwóch wielkości koralików

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik bradingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.