Lubisz poznawać nowe techniki beadingowe? W Akademii Biżuterii Korallo nauczysz się nowych ściegów i zrobisz nimi oryginalną biżuterię. 

Dzisiaj pokażę Ci jak wykorzystać połączenie dwóch technik: ściegu herringbone i peyote. Zrobimy nimi uroczą malutką gwiazdeczkę.

Garść ciekawostek i ważnych uwag

 • Wykonując gwiazdkę ściegiem herringbone pamiętaj, aby cały czas dobrze zaciągać nitkę. Nici do koralików będą się nieco ślizgać i rozluźniać. Plecionka WildFire, którą wykorzystuję w tym tutorialu bardziej się trzyma po zaciągnięciu.
 • Nie zawiązuj nitki na supełek na początku pracy, ponieważ po dodaniu pierwszych koralików nić musi się trochę poluzować, aby między koralikami z pierwszego okrążenia znalazły się te z kolejnego.
 • Aby koraliki ładnie się układały w gotowej pracy, układaj je w odpowiedniej pozycji już w trakcie robienia.
 • Łatwo możesz zrobić większą gwiazdkę niż moja. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób – weź na początku większą ilość koralików, zamiast 5 – 7 albo 9. Drugi sposób to zamiast 5 rzędów – zrób ich więcej.

Nauka techniki

Potrzebne materiały

 • koraliki cylindryczne Miyuki 11/0 w dwóch kolorach – fioletowe (kolor A) i srebrne (kolor B),
 • koraliki bicone w rozmiarze 3mm,
 • igła do koralików – rozmiar 12,
 • plecionka WildFire lub nici do beadingu.

Ponadto do wykonania naszyjnika potrzebujesz:

 • kółeczka ze stali chirurgicznej 4 x 0,6 mm,
 • krawatka ze stali,
 • łańcuszek z zapięciem.

Gwiazdkę zrobimy w dwóch częściach, najpierw jedną stronę, potem drugą. Na końcu zszyjemy ze sobą obie części. Możecie spotkać się z różnymi wersjami wykonania takiej gwiazdki, jednak ja proponuję łatwiejszą, czyli gwiazdkę zszywaną.

Kroki 1. i 2.

Krok 1.

Weź około 70 cm nici, nawlecz igłę. Nabierz 2 B i 5A – sekwencję powtórz jeszcze 4 razy. Uformuj kółeczko z koralików, przejdź przez jeden koralik.

Krok 2.

A – Pomiędzy srebrne koraliki daj 2B (jak w ściegu herringbone).

Krok 2.

B- Następnie dodaj (jak w ściegu peyot) 1 A. Pomiń jeden koralik i znów dodaj 1A.

Powtórz czynność jeszcze 4 razy (do końca okrążenia).

Na koniec wyjdź w pierwszym nowo dodanym srebrnym koraliku.

Krok 3.

Znów dodaj 2B, a potem 3A. Dokończ dodawanie koralików do końca okrążenia. Wyjdź między srebrnymi koralikami.

Krok 4.

W tym okrążeniu dodawaj po 2B i 4A.

Krok 5.

Teraz dodaj 3B i 2A, przejdź przez 2 środkowe koraliki samą nitką i znów dodaj 2A.

I masz już gotową jedną stronę gwiazdki.

Kroki 6. i 7.

Aby zrobić drugą gwiazdkę weź trochę dłuższą nitkę (ok.1 m). Zrób gwiazdkę wg kroków 1-4. Następnie będziemy gwiazdki zszywać ze sobą. Jedyne koraliki, które dodamy będą to koraliki B (srebrne).

Złóż gwiazdki, na wierzchu powinna być mniejsza gwiazdka z nitką wychodzącą ze szczytu ramienia. Nabierz 1B i przejdź przez szczyt gwiazdki większej, znów dodaj 1B i wróć do gwiazdki mniejszej. Koraliki fioletowe zszywaj ze sobą „na zameczek” tak, jak pokazane jest na zdjęciach. Zwróć uwagę na dwa środkowe koraliki w mniejszej gwiazdce – przejdź przez nie nitką i dopiero wtedy wróć do większej gwiazdki.

Krok 8.

Jeśli chcesz, możesz w środek gwiazdki włożyć kryształek rivoli w rozmiarze 14. Wtedy wystarczy przejść nitką wokół brzegów, aby je wzmocnić. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie w środku gwiazdki rivoli, to najlepiej to zrobić przed całkowitym zszyciem ramion gwiazdki.

Jeśli zdecydujesz pozostawić środek gwiazdki pusty, musisz zszyć ze sobą wewnętrzne szczyty „na okrętkę” (ściegiem ladder).

Krok 9.

Ponieważ pomiędzy fioletowymi koralikami powstała mała dziurka, możesz ją zakryć dodając tam koraliki bicone 3 mm.

Aby móc powiesić gwiazdkę, przełóż kółeczko zaciskowe przez szczytowy koralik. Dodaj krawatkę i gotowe.

Gotowa gwiazdka z kryształkiem rivoli.

Jak widzisz w tutorialu przydała się wiedza o ściegach: peyot i herringbone. Pracując według tego tutorialu możesz wykonać też gwiazdkę sześcioramienną. Gwiazdka ściegiem herringbone może być elementem kolczyków, wisiorkiem, a nawet ozdobą na choinkę.

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik beadingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.