Lubisz poznawać nowe techniki beadingowe? W Akademii Biżuterii Korallo omówiłam kolejną technikę – ścieg herringbone w wersji płaskiej.

Przygotuj odpowiednie koraliki, nici i inne akcesoria i zrób ultraniebieską zygzakową bransoletkę na wiele okazji.

Garść ciekawostek i ważnych uwag

  • Koraliki w tym ściegu układają się w charakterystyczny sposób, parami do siebie pod lekkim kątem w pionowych rzędach. Patrząc na poziome rzędy widać zygzak;
  • ścieg Herringbone bywa też nazywany Ndebele, ponieważ był używany przez stulecia przez plemię Ndebele zamieszkujące Afrykę Południową;
  • w języku polskim spotkałam się z kilkoma nazwami: jodełkowy, rybie ości, ości śledzia, ale najczęściej stosowaną praktyką jest używanie angielskiej nazwy;
  • nazwa techniki herringbone pochodzi od sposobu ułożenia koralików w rzędzie pod lekkim kątem do siebie, tak jak w szkielecie ryby;
  • występuje w dwóch wersjach: płaskiej (flat) i okrągłej, czyli sznura (tubular);
  • w płaskiej wersji ściegu łatwo można pomiędzy rzędami dodać inne koraliki, aby poszerzyć pracę. Gdy dodamy większe koraliki, uzyskamy przestrzenny efekt;
  • istnieje kilka sposobów zaczynania ściegu, każdy jest dobry 🙂 Ja preferuję ten, gdzie pierwszy rządek wykonuje się ściegiem ladder (jak przy kolczykach indiańcach);
  • herringbone stitch ma, podobnie jak peyot, odmianę parzystą i nieparzystą, ale przejawia się to nie w ilości koralików w rzędzie (ta musi być zawsze parzysta), ale w tym, że na początku dodajemy 1 albo 2 koraliki;
  • w klasycznej wersji ściegu dodajemy po 2 koraliki, ale istnieje też wersja szybka, gdzie dodajemy po 4 koraliki na raz;
  • ścieg jest łatwy do nauczenia się i robi się go dość szybko. Trzeba tylko pamiętać o dwóch rzeczach, aby dobrać pasujący do koralików kolor nitki, ponieważ może być ona mocno widoczna między koralikami oraz aby dobrze zaciągać nitkę;
  • najczęściej charakterystyczna jodełka widoczna jest dopiero po kilku rządkach. Generalnie bardziej będzie widoczny ścieg na koralikach cylindrycznych, np. Toho Treasure, Miyuki Delica, Toho Hex.

Nauka techniki

Potrzebne materiały

  • koraliki Toho Round 11/0 w dwóch kolorach,
  • igła do koralików,
  • nici dopasowane kolorem do koralików, np. Nymo.

Krok 1.

Weź wygodny odcinek nici. Dla ułatwienia nauki zastosowałam dwa kolory koralików. Nabierz 2 k. szare. Zrób pętelkę z nich.

Krok 2.

Nabierz 1 k. różowy. Dodaj go do poprzednich koralików, wejdź igłą w kierunku wychodzenia nitki.

Krok 3.

Zrób pętelkę tak, aby nitka wychodziła z koralika różowego.

Krok 4.

Nabierz różowy koralik i przejdź przez ostatni koralik w kierunku wychodzenia nitki.

Krok 5.

Nitka musi wychodzić z ostatnio dodanego koralika.

Krok 6.

Dodaj w ten sposób 10 koralików.

Krok 7.

Obróć pracę, a by zawsze zaczynać z prawej strony (ważne żeby z tej samej). Zwróć uwagę czy nitka wychodzi do góry pracy. Nabierz 2 szare koraliki, wejdź igłą od góry w drugi szary koralik.

Krok 8.

Teraz przejdź samą nitką od dołu przez różowy koralik.

Krok 9.

Nabierz 2 różowe koraliki i wejdź od góry w drugi różowy koralik.

Krok 10.

Przejdź od dołu przez sąsiedni szary koralik.

Krok 11.

W taki sam sposób dodaj koraliki do końca rzędu. Na koniec nitka powinna wychodzić na dół.

Krok 12.

Teraz wejdź od dołu tylko w jeden sąsiedni szary koralik.

Krok 13.

Następnie od dołu wejdź w skrajny szary koralik.

Krok 14.

Nitka powinna wychodzić do góry ze skrajnego szarego koralika.

Krok 15.

Obróć pracę i nabierz 2 szare koraliki. Wejdź od góry tylko w jeden szary koralik.

Krok 16.

Następnie przejdź od dołu przez jeden różowy koralik.

Krok 17.

W taki sam sposób dodawaj koraliki do końca rzędu. Wejdź od góry przez jeden szary koralik. Następnie przejdź do góry przez sąsiedni szary koralik.

Krok 18.

I do samej góry wyjdź przez skrajny szary koralik.

Krok 19.

Obróć pracę i dodawaj w taki sam sposób kolejne rzędy koralików. Pamiętaj o mocnym zaciąganiu nici, aby koraliki ładnie się układały w jodełkę.

Krok 20.

Tu masz przykład dlaczego w ściegu herringbone konieczne jest dopasowanie koloru nitki do koralików. Przy czarnych koralikach dość mocno widać szarą nitkę.

Krok 21.

A tu masz porównanie ściegu herringbon wykonanego z dwóch rodzajów koralików: różowo-szary z Toho Round 11/0 i zielony z Toho Hex. Jak widzisz ścieg wykonany z koralików Hex ma lepiej widoczną jodełkę.

Robimy bransoletkę ściegiem herringbone

Potrzebne materiały

  • koraliki Toho Round 11/0 w kolorze Metallic Nebula,
  • kryształki oponki 3×4 mm kolor heliotrope,
  • igła do koralików,
  • nici dopasowane kolorem do koralików, np. Nymo czarne,
  • półfabrykaty ze stali szlachetnej: zapięcie, kółeczka zaciskowe, łańcuszek na przedłużkę.

Krok 1.

Przygotuj 5 lub więcej kawałków ściegiem herringbone – szerokość 6 koralików i 10 rzędów. Moja bransoletka ma długość 15 cm, jeśli chcesz zrobić większą musisz wziąć więcej kawałków bazowych, pamiętaj tylko, że ilość elementów musi być nieparzysta. Przy każdym elemencie zostaw około 30 cm nitki, drugą nitkę możesz zakończyć.

Krok 2.

Elementy koralikowe będziemy łączyć ze sobą za pomocą kryształków tak, jak na zdjęciu. Łącząc elementy zwróć uwagę, aby w pierwszym i ostatnim zostawić dłuższą nitkę, ponieważ będziemy jej potrzebować do wykonania zapięcia.

Krok 3.

Przed łączeniem elementów upewnij się, nitka wychodzi ze skrajnego koralika. Nabieramy 1 kryształek i wbijamy się w koralik po przeciwnej stronie.

Krok 4.

Przechodzimy od dołu do sąsiedniego koralika, przechodzimy przez kryształek i wchodzimy w drugi w rzędzie koralik w drugim elemencie.

Krok 5.

Zaciągamy nitkę i dla pewności jeszcze raz tak samo przechodzimy przez koraliki. Na środku koralikowego elementu dajemy dwa kryształki. Mocujemy je tak samo jak jeden wcześniej. Przy okazji łączymy kolumny w elemencie ściegiem herringbone.

Krok 6.

W ostatniej kolumnie dajemy 3 kryształki. Zakańczamy nitkę. Jak widzisz powstała fala, dlatego, aby zachować ładny kształt bransoletki, kolejne elementy połączymy odwrotną ilością kryształków – gdzie były 3 damy 1.

Krok 7.

Jak widzisz uzyskujemy kształt zygzaku.

Krok 8.

W taki sam sposób połącz wszystkie elementy koralikowe, aż uzyskasz potrzebną długość bransoletki – minus ok. 2 cm na zapięcie.

Krok 9.

Jeśli na końcu bransoletki wypadł Ci element z wolnymi kolumnami, musisz je połączyć razem.

Krok 10.

Połączone kolumny na końcu bransoletki powinny wyglądać tak, jak na zdjęciu.

Krok 11.

Na końcach w środkowych kolumnach zrób pętelkę z koralików z dołączonym kółeczkiem. Ja wybrałam kółeczko sprężynkę, ponieważ zwykłe zaciskowe potrafi się odczepić.

Krok 12.

Na koniec zostało Ci tylko zamocować do kółeczek z jednej strony zapięcie, a z drugiej łańcuszek z przedłużką.

Jak widzisz ścieg herringbon daje wiele możliwości stworzenia ładnej i ciekawej biżuterii. Nie zawsze koralikowe bransoletki muszą być płaskie i proste, czasem odmiana w postaci zygzaka może wszystko zmienić 🙂

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik beadingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.