Kotki, pieski, papużki, motylki, kwiatki i wiele, wiele innych płaskich figurek stworzysz za pomocą ściegu brick. Właściwie za jego pomocą jesteś w stanie wykonać dowolny wzór, podobnie jak za pomocą peyotu. Nic dziwnego, że tak wiele osób jest zachwyconych brick stitch. Spotkałam się też z opiniami, że brick jest fajny, ale zmiany szerokości wzoru są trudne. Otóż dzisiaj w Akademii Biżuterii Korallo pokażę Wam, że wcale tak nie jest 🙂 Razem wykonamy modny i bardzo popularny liść monstery.

Czasami spotykam się z pytaniem, skąd wziąć wzór? W internecie jest ich pełno, należy tylko pamiętać o prawach autorskich. Możecie też zaprojektować go same, jak ja dzisiejszy liść monstery. Aby nie rysować wszystkiego od nowa zaimportowałam zdjęcie żywego liścia i tylko naniosłam poprawki. Dzięki temu mam wzór dokładnie takiej wielkości, jak chciałam.

A pamiętacie wzór na motyla? Dla przypomnienia znajdziecie go w formacie PDF we wpisie Ścieg peyot, podsumowanie. Nie wiem czy wiecie, że można wykonać go brickiem. Jak? Wystarczy wzór obrócić o 90 stopni. Wzory na brick stitch mają dziurki umieszczone w płaszczyźnie: góra-dół.

liść monstery ściegiem brick

Ogólne zasady

Brick stitch:

 • Nazwa brick stitch oznacza ścieg drabinkowy.
 • Jak w każdym ściegu beadingowym podczas wyplatania, ważne jest dość mocne zaciąganie nici.
 • Nadają się do niego wszystkie typy koralików: Toho Round, Treasure i Miyuki, Fire Polish, bicone i wiele innych. Płaskie figurki najładniej wyglądają zrobione z koralików cylindrycznych (Toho Treasure lub Miyuki Delica).
 • W programach do projektowania wzorów można tworzyć swoje wzory, np. w programie EasyBeadPatterns.
 • Większe prace o nieregularnych brzegach najłatwiej zaczynać w najszerszym miejscu i najpierw zrobić jedną część, a potem drugą.
 • Występuje w kilku odmianach, m.in. płaski i na bazie. Jako baza mogą służyć np. metalowe bazy-ramki, kamienie z dziurką, koraliki.
 • Ma wszechstronne zastosowanie, stworzysz nim każdego rodzaju ozdoby.

Wpis o kolczykach na metalowej bazie, znajdziesz tu: Ścieg brick na metalowej bazie.

Wpis jak zrobić kolczyki indiańce, znajdziesz tu: Kolczyki indiańce ściegiem brick.

To co, koraliki w dłoń i zaczynamy!

liść monstery ściegiem brick

Materiały:

 • koraliki Toho Treasure rozmiar 11/0 w dwóch odcieniach zieleni,
 • koraliki Miyuki Delica platerowane 24-karatowym złotem,
 • nici do beadingu dopasowane kolorem, u mnie Nymo,
 • igła do nawlekania koralików, rozmiar 12,
 • ostre nożyczki,
 • łańcuszek ze stali szlachetnej pozłacany,
 • kółeczka zaciskowe ze stali szlachetnej pozłacane,
 • zapięcie – karabińczyk i przedłużka ze stali szlachetnej pozłacane.

Wzór na liść monstery zaprojektowałam samodzielnie w darmowym programie EasyBeadPatterns. Możesz z niego dowolnie korzystać. Po zrobieniu gotowy element ma wielkość 5 cm x 4,2 cm. Użyte przeze mnie kolory, to tylko sugestia. Możesz oczywiście wybrać swoje ulubione 🙂 Na pewno ciekawie by wyglądała monstera z większą ilością złotych koralików, np. na żyłkach zamiast jasnej zieleni.

Kilka moich podpowiedzi 🙂

 • Robienie liścia zacznij w najszerszym miejscu. Zrób jedną część, a potem drugą. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż dodawanie wielu rzędów koralików od początku pracy. Poza tym, na pewno i tak zabraknie Ci nitki, aby zrobić ją od razu 😉
 • Rozcięte listki rób w całości, potem wróć do głównej części liścia.
 • W tym projekcie połączyłam koraliki Toho Treasure i Miyuki Delica, ponieważ miały ten sam rozmiar 11/0. Wybierając koraliki sprawdź dokładnie rozmiar, ponieważ gdy połączysz 11/0 i 12/0 będzie widoczna nierówność.
liść monstery ściegiem brick

I Poszerzanie pracy o 2 koraliki i więcej

Krok 1

Aby poszerzyć pracę o 2 koraliki i więcej najpierw poszerzamy o 1 koralik, w znany już sposób. Nitka musi wychodzić do góry ze skrajnego koralika. (zdj. 2) Nabieramy 2 koraliki, przechodzimy igłą pod pierwszym mostkiem z nici. Zaciągamy nitkę. (zdj. 3) Przechodzimy od dołu przez koralik znajdujący się od środka pracy.

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 1

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 2

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 3

Krok 2

(Zdj. 4) Następnie przechodzimy igłą od góry przez pierwszy od brzegu koralik. Nitka wychodzi w dół ze skrajnego koralika. (zdj. 5) 

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 4

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 5

Krok 3

(Zdj. 6) Teraz dodajemy potrzebną ilość koralików w taki sam sposób, jak budujemy pierwszy rząd pracy. Taki sposób to ścieg Ledder Stitch, czyli ścieg drabinkowy.

Nabieramy 1 koralik i wbijamy igłę w koralik tak, aby na koniec nitki wychodziły w tę samą stronę – na dół. (zdj. 7)

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 6

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 7

Krok 4

(Zdj. 8) Przechodzimy igłą przez dodany koralik. Na koniec nitka będzie wychodziła do góry. (zdj. 9) 

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 8

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 9

Krok 5

(Zdj. 10) W taki sam sposób dodajemy kolejne koraliki. Ważne na tym etapie jest dobre zaciąganie nitki, aby między koralikami nie było pustych miejsc. (zdj. 11) 

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 10

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 11

Krok 6

(Zdj. 12) Teraz przechodzimy za dodane koraliki. Jak widzicie na zdjęciu dodane koraliki „odchodzą” od reszty pracy. Tak nie powinno być. Musimy je zamocować. (zdj. 13) Po dojściu do drugiego dodanego koralika, przechodzimy przez niego w dół oraz przez jeszcze jeden koralik w dolnym rzędzie. (zdj. 14) Teraz wychodzimy do góry przez dwa koraliki (wbijamy się w koralik obok, tak, aby wyjść w pierwszym dodanym koraliku).

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 12

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 13

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 14

Krok 7

(Zdj. 15) Jak widzicie, teraz dodane koraliki już nie odstają od pracy. (zdj. 16) Dalej dodajemy koraliki w zwykły sposób.

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 15

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 16

II Zwężanie pracy

Krok 1 – Zwężanie o 1 koralik

(Zdj. 17) Aby zrobić ładne „schodki” i zwęzić pracę, musimy wbić igłę pod dalej położony mostek z nici. Aby zwęzić o 1 koralik, nitka na początku musi wychodzić ze skrajnego koralika. Nabieramy 2 koraliki i przechodzimy igłą pod drugim mostkiem. Dalej mocujemy koraliki w znany już sposób. (zdj. 18) 

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 17

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 18

Krok 2 – Zwężanie o 2 koraliki i więcej

(Zdj. 19)  Pokażę Wam teraz jak zwęzić pracę o 2 i więcej koralików. Zaznaczyłam takie miejsce we wzorze. (zdj. 20) Musimy wyjść nitką z trzeciego koralika (jeśli chcecie zwęzić o 2 koraliki, jeśli natomiast chcecie o więcej, to musicie wyjść dalej).

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 19

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 20

Krok 3 

(Zdj. 21)  Nabieramy 2 koraliki i wbijamy igłę pod drugi mostek. Dalej mocujemy koraliki w znany sposób. (zdj. 22) 

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 21

liść monstery ściegiem brick

Zdj. 22

liść monstery ściegiem brick

I masz gotowy modny, koralikowy element. Liść monstery pięknie błyszczy w słońcu, a pozłacane koraliki dodają mu unikalnego charakteru. Ponieważ monstera jest zrobiona z koralików, możesz do woli eksperymentować z kolorami. Ja swoją monsterę przerobiłam na wisior. Aby nie szpecić liścia zawieszkami, przełożyłam małe kółeczka zaciskowe bezpośrednio przez koraliki i zawiesiłam na pozłacanym łańcuszku ze stali szlachetnej.

liść monstery ściegiem brick
liść monstery ściegiem brick

Listek można nosić na obie strony. Jeśli lubisz broszki, to taka z monsterą na pewno będzie świetną ozdobą.

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik beadingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.