Podstawa podstaw, można powiedzieć, że fundament ściegów beadingowych, czyli ścieg peyot. Po parzystym przyszedł czas na naukę peyot nieparzystego, który daje wiele możliwości. Ucz się z nami i twórz cuda z koralików!

Dziś pokażę Wam jeden z podstawowych ściegów beadingowych. Jest niesamowicie uniwersalny i można go wykorzystać do wielu różnych typów prac, można dzięki niemu tworzyć rozmaite kształty, oplatać kamienie, kryształki i wiele innych. Mowa oczywiście o ściegu Peyot, z ang. Peyote stitch. Ścieg ten ma wiele wariantów i odmian. W najbliższych odcinkach Akademii Biżuterii Korallo zajmę się tzw. płaskim peyotem (flat peyote stitch). Ma on dwie odmiany: parzystą i nieparzystą. Peyot parzysty już znacie z poprzedniego wpisu w Akademii Biżuterii, więc czas na peyot nieparzysty. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z koralikami, zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami: Wyprawka dla beaderki i Peyot parzysty.

Jak już pisałam wcześniej, peyot nieparzysty ma nieparzystą liczbę koralików w rzędzie. Wykonuje się go podobnie do parzystego, jeden bok jest taki sam, natomiast na drugim boku aby dodać koralik, musimy zahaczyć nitkę za koralikiem o nitkę łączącą poprzednie koraliki. Może brzmi nieco skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Przyjrzyjcie się dobrze zdjęciom, a wszystko stanie się jasne i łatwe. Warto poznać peyot nieparzysty, ponieważ dzięki niemu można wykonać wiele pięknych, symetrycznych wzorów.

peyot płaski nieparzysty

To co, koraliki w dłoń i zaczynamy!

peyot płaski nieparzysty

Potrzebne materiały:

  • Koraliki w dwóch kolorach, u mnie czarne matowe i niebieskie. Najlepiej do ściegu peyot płaskiego używać koralików cylindrycznych, np. Toho Treasure, ponieważ koraliki ułożone są bardzo blisko siebie. Na początek możesz użyć dowolnych koralików Toho lub Miyuki, ważne, żeby były bardzo równe. Rozmiar koralików nie ma znaczenia dla nauki ściegu.
  • Nici do beadingu, u mnie Nymo w pasującym do koralików czarnym kolorze.
  • Igła do nawlekania koralików, np. firmy John James, rozmiar 12.
  • 1 większy koralik Toho, np. rozmiar 8 lub 6.
  • Ostre nożyczki.
  • Mata do koralikowania.

O tym, jakie materiały wybrać, pisałam w Wyprawce dla beaderki 🙂

peyot płaski parzysty
peyot płaski parzysty
peyot płaski parzysty

Krok 1.

Weź około 1,2 m nici. W peyot nieparzystym zużywamy więcej nici, niż w parzystym. Nawlecz igłę. Nawlecz większy koralik. Przejdź przez niego 2-3 razy. Będzie on pełnił funkcję stopera. Później go usuniemy.

peyot płaski nieparzysty

Krok 2.

Nawlecz koraliki: 2 czarne, 3 niebieskie i 2 czarne.

peyot płaski nieparzysty

Krok 3.

Przysuń koraliki do koralika-stopera. Nawlecz 1 koralik niebieski i przejdź przez przedostatni dodany wcześniej koralik. Zaciągnij nitkę.

peyot płaski nieparzysty

Krok 4.

Nabierz 1 koralik czarny, pomiń 1 koralik i przejdź igłą przez następny. Do końca wzoru zawsze będziemy dodawać po 1 koraliku i przechodzić przez co drugi koralik z poprzedniego rzędu.

peyot płaski nieparzysty

Krok 5.

Nabierz 1 koralik czarny i przejdź przez przedostatni koralik.

peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty

Krok 6.

Nabierz 1 niebieski koralik. Dodawanie koralików w peyocie nieparzystym na jednym brzegu różni się od peyot parzystego. W pierwszym rzędzie zamocujemy koraliki. W tym celu przechodzimy od góry do czarnego koralika (pierwszy przy stoperze). Następnie przechodzimy samą nicią, bez dodawania koralików, na dół pracy, a póżniej do góry, aby ostatecznie nitka wyszła z ostatnio dodanego niebieskiego koralika (tego po stronie ze stoperem).

peyot płaski nieparzysty

Krok 7.

Dodaj 1 koralik niebieski. Później dodaj: 1 czarny, 1 niebieski. Idąc do góry (w stronę stopera) dodaj: 1 czarny i 2 niebieskie.

peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty

Krok 8.

Teraz pokażę Ci jak dodawać koraliki u góry pracy (po stronie ze stoperem). Nabierz 1 czarny koralik, przejdź igłą pod nitką łączącą dwa sąsiednie koraliki. Teraz wejdź od góry w dodawany w tym kroku czarny koralik. Delikatnie zaciągnij nitkę.Dodawany koralik powinien ładnie przylegać do pozostałych, a zahaczana nitka powinna utworzyć pętelkę. Staraj się w tym kroku niezbyt mocno zaciągać nić po stronie, gdzie zahaczasz o nici z poprzedniego rzędu. Gdy zrobisz to zbyt mocno, praca nie będzie układała się prosto tylko będzie skręcała.

peyot płaski nieparzysty

Krok 9.

W tym rzędzie dodaj jeszcze koraliki: 1 niebieski i 1 czarny.

Dalej dodawaj koraliki wg schematu:

  • 1 niebieski, 2 czarne, 1 niebieski
  • 1 niebieski, 1 czarny, 1 niebieski
  • 1 czarny, 2 niebieskie, 1 czarny
  • 1 czarny, 1 niebieski, 1 czarny.

Pamiętaj, że zawsze dodajemy po 1 koraliku!

peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty

Krok 10.

Gdy już zrobisz wystarczającą długość obrączki, czas na połączenie jej brzegów. Tak samo, jak w peyocie  parzystym, brzegi obrączki muszą pasować do siebie na zameczek, a nitki muszą wychodzić w różnych kierunkach. Koraliki łączymy samą nicią.

peyot płaski nieparzysty

Krok 11.

Po połączeniu końców obrączki, nitki wychodzą z tego samego koralika.

peyot płaski nieparzysty

Krok 12.

W celu lepszego połączenia koralików, wystające nitki zawiąż na dwa supełki. Najpierw usuń koralik-stoper.

peyot płaski nieparzysty

Krok 13.

Między koralikami obok nitki jest przerwa, więc musisz połączyć je z innymi. Przejdź nitką w górę pracy, zrób supełek. Później przejdź jeszcze przez kilka koralików, zrób supełek, przejdź przez koraliki i utnij nitkę. Tak samo zakończ drugą nitkę. Dokładny opis ze zdjęciami, jak zakończyć nitkę znajdziesz we wpisie Techniki beadingowe – ścieg Peyot płaski parzysty.

peyot płaski nieparzysty
peyot płaski nieparzysty

Jak widzicie, peyot nieparzysty wcale nie jest trudny. Warto go dobrze poznać, ponieważ za kilka lekcji pokażę Wam dodawanie i odejmowanie koralików i będziemy wykonywać płaskie figurki.

peyot płaski nieparzysty

Obrączka wykonana peyotem nieparzystym wzorem w kwiatki. Jeśli uważnie czytasz moje wpisy, to wzór w kwiatki już widziałaś we wpisie o peyot parzystym. Dzięki możliwości zastosowania symetrycznego wzoru kwiatki układają się nieco inaczej.

peyot płaski nieparzysty

Ściegiem peyot można wykonywać prace z różnych rodzajów i wielkości koralików. Można też dodawać większą ilość koralików na raz, np. dwa lub trzy.

peyot płaski nieparzysty

Peyotowa obrączka może mieć wiele zastosowań, nie tylko jako typowa obrączka, ale można też przyozdobić nią bransoletkę z rzemienia.

Po obejrzeniu zdjęć obrączki w kwiatki, która wykonana peyotem parzystym i nieparzystym wygląda podobnie, pewnie zastanawiacie się, po co uczyć się nieco trudniejszego peyot nieparzystego? Otóż ścieg ten ma ogromną zaletę, ponieważ można nim wykonywać prace o symetrycznych wzorach. Wszelkie romby i inne figury z osią symetrii wzdłuż dłuższego boku , piękne kwiaty ze wzorów ludowych, płaskie figurki kotków, piesków i innych zwierzaczków. Do tego bransoletki z wplecionymi na środku kryształkami i wiele innych.

Galeria Waszych prac wykonanych ściegiem peyot

Dominika Zypser – bransoletka wykonana ściegiem peyot

Dominika Zypser – bransoletka wykonana ściegiem peyot

Dominika Zypser – bransoletka wykonana ściegiem peyot

Aleksandra Kowalczyk – pierścionki wykonane ściegiem peyot

Aleksandra Kowalczyk – bransoletka wykonana ściegiem peyot

Dominika Ruda Przybylska – bransoletka wykonana ściegiem peyot

Żaneta Popławska – komplet wykonany ściegiem peyot

Żaneta Popławska – kolekcja koralikowych pierścionków

Małgorzata Hanna EM – koralikowe pierścionki wykonane różnymi ściegami

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik bradingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.