„Nieskończoność i wieczność stanowią największą i jedyną pewność.”
Autor: Søren Kierkegaard

Wieczność i nieskończoność fascynuje ludzi od zarania dziejów. Najstarsza wzmianka o pojęciu nieskończoności pochodzi ze starożytnego Egiptu oraz Grecji. Ludzie w tych czasach nieskończoność obrazowali jako węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie. Jest to bardzo dosadna symbolika ciągłej destrukcji oraz odradzania się, trwająca przez wieczność. Symbol ten nosił nazwę Uroboros. Początkowo był on symbolem rzeki, jaka miała opływać Ziemię. Rzeka ta, nie miała mieć ani źródła, ani ujścia, wlewały się do niej wody wszystkich rzek i mórz na świecie. Natomiast alchemicy traktowali Uroborosa jako symbol nieskończenie powtarzającego się cyklu przemiany materii. Dla nich był to również odpowiednik kamienia filozoficznego.

Wyobrażenie uroborosa autorstwa Theodorosa Pelecanosa z XV w.

Krzyż słoneczny

Natomiast w dawnych kulturach znany był kult solarny – a więc oddawanie czci boskiej Słońcu oraz bóstwom z nim związanych. Wierzono, że słońce to pra-siła twórcza – a ogień, był jego ziemskim przedstawicielem. Tylko oni zapewniali ludziom ciepło oraz światło – były jednak symbolami nie tylko dawania życia, ale przez swoją destrukcyjną naturę również jego odbierania. Przez ciągły i powtarzający się cykl tworzenia oraz niszczenia, Słońce stanowiło dla ludzi symbol nieskończoności. Kult Słońca był znany przez starożytnych Greków, Persów, Azteków oraz Słowian.

Również wśród Celtów motyw nieskończoności był znany i czczony. Pojęcie wieczności i nieskończoności Celtyci ukrywali w strukturach węzłów. Węzły te są widoczne w Cetlyckiej biżuterii, haftach oraz były np. wykuwane w ich broni.

Symbol nieskończoności jaki jest znany obecnie powstał dzięki Johnemu Wallisowi, który zaproponował w swoich pracach naukowych użycie formy przewróconej ósemki jako znaku nieskończoności w roku 1655 i był konsekwentnie używany przez niego, a potem również i przez innych naukowców w późniejszych czasach. Co jest charakterystyczne dla tego symbolu? Przede wszystkim to, że jego kształt nie ma ani początku, ani końca. Natomiast angielskie tłumaczenie słowa nieskończoność to „Infinity”. Słowo to wywodzi się od łacińskiego słowa „Infinitas”, które oznacza bezmiar. Dlatego też symbol ten kojarzy się przede wszystkim z trwałością, powtarzalnością i wiecznością.

Współczesny symbol nieskończoności w różnych krojach pisma

Co sprawiło, że znak ten jest tak bardzo popularny? Być może jest to spowodowane tym, że człowiek od zawsze marzył by doświadczyć nieskończoności.

Dziś, jego zastosowanie przestało mieć już jakiekolwiek granice. Znak nieskończoności możesz znaleźć w biżuterii, na ubraniach, okładkach książek, w literaturze, modzie a nawet- w tatuażach.

Dlaczego jednak znak ten jest tak bardzo popularny w biżuterii? Składa się na to szereg czynników. Przede wszystkim, tym znakiem możesz bardzo łatwo nie tylko wyznać komuś uczucie, ale również możesz wyrazić siebie. Symbol nieskończoności w biżuterii oznacza miedzy innymi:

  • Stałość i wierność w związku: Jeśli kochasz swojego partnera/partnerkę, noszenie tego symbolu nie tylko będzie talizmanem na to, aby Wasza miłość trwała nieskończenie, ale również jest bardzo prostym przekazem o sile Waszej miłości.
  • Wyjątkowego przyjaciela: Jeśli w Twoim życiu obecny jest prawdziwy Przyjaciel, na którego zawsze możesz liczyć – podaruj mu znak nieskończoności. Jeśli oboje będziecie go nosić – sprawicie, że Wasza przyjaźń będzie trwać wiecznie.
  • Artystyczną duszę: Jeśli tworzysz wyjątkowe dzieła, jeśli jesteś Artystką zakochaną w sztuce, muzyce, literaturze – noszenie tego znaku zapewni Ci nieskończoną kreatywność.
  • Pamięć o Tobie: Jeśli Twój Ukochany/Ukochana dużo podróżuje i bywa tak, że przez wiele dni nie widzicie się – podaruj Mu/Jej biżuterię z motywem nieskończoności. Dzięki temu sprawisz, że ta osoba będzie o Tobie pamiętać.

Jak sami widzicie, ta „przewrócona ósemka” nie jest tylko prostym nic nie znaczącym znakiem. Dzięki niej, możesz nie tylko okazać innej osobie swoje uczucia, ale również możesz wyrazić siebie. Na koniec, chciałabym przedstawić Ci parę ciekawostek o symbolu nieskończoności:

 • Jest częstym motywem występującym w tatuażu: jeśli w symbol nieskończoności wkomponujesz ważne dla siebie motywy (np imię ukochanego, słowa, które mają dla Ciebie znaczenie, lub elementy takie jak np nuty) , tatuaż sprawi, że będą one trwały dla Ciebie nieskończenie.
 • Podobny do znaku nieskończoności jest znak Dawcy Organów. Jedyną różnicą w wyglądzie jest fakt, że prawa połowa ósemki jest przemieniona w serce.
 • Symbol nieskończoności jest używany przez firmę Avon jako symbol akcji „Avon kontra Przemoc”. Ma ona na celu pomóc ofiarom przemocy domowej na całym świecie.

Także i my bardzo cenimy ten symbol. W naszym sklepie możesz znaleźć motywy nieskończoności w postaci zapięć, przekładek, celebrytek, w gotowej biżuterii oraz zaklęte w krysztale Swarovskiego. By je poznać, wystarczy, że klikniesz w poniższy guzik!

Monika