Warstwowe naszyjniki to Twój ulubiony rodzaj biżuterii, ale frustruje Cię, kiedy plączą się na szyi? A może przed codziennym noszeniem dodatków biżuteryjnych powstrzymuje Cię myśl o włosach wplątujących się w oczka naszyjnika? Są na to proste sposoby. Podpowiadamy, jak nosić kilka łańcuszków, co zrobić, żeby się nie plątały na szyi, i jak wyczyścić złoty łańcuszek z włosów.

NASZYJNIK KASKADOWY

Necklace detangler na plączące się łańcuszki

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby łańcuszki nie plątały się na szyi? Jest na to jeden prosty sposób. Zamiast nosić biżuterię z osobnymi zapięciami, wykorzystaj necklace detangler (dosłownie: zapięcie rozplątujące naszyjniki).

To specjalne zapięcie, które zostało stworzone właśnie z myślą o kilkuwarstwowych ozdobach. Składa się ono z dwóch rozsuwanych/odczepianych elementów. Najpopularniejszy model ma formę dwóch słupków. Węższy z nich wkłada się do szerszego. Obydwa są wzmocnione magnesem, dzięki czemu masz gwarancję, że zapięcie się nie rozczepi i nie zgubisz biżuterii.

Do każdego ze słupków przymocowane są od dwóch do pięciu kółeczek. To do nich doczepisz karabińczyki i kółka zaciskowe ulubionych naszyjników lub bezpośrednio same łańcuszki. Co ważne, takie rozsuwane zapięcie wykorzystasz nie tylko do biżuterii, którą nosisz na szyi. Doskonale sprawdzi się ono również, gdy przygotowujesz bransoletkę i chcesz uniknąć plątania się jej warstw. To praktyczne zapięcia wykonuje się ze stali szlachetnej, srebra i złota.

Jeśli chcesz zapomnieć o uciążliwym plątaniu się łańcuszków, sprawdź, jakie rozsuwane zapięcia do biżuterii warstwowej znajdziesz w naszym asortymencie.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby uniknąć plątania się łańcuszków? Zadbaj o odpowiednie odległości między nimi. Jeśli do naszyjników doczepiasz wisiorki, niech te dłuższe znajdują się na ostatnim łańcuszku lub były w większej odległości od innych.

Łącz naszyjniki wedle swoich upodobań

Znasz już szybkie i proste rozwiązanie na plączące się łańcuszki. Teraz zaprojektuj swoją pierwszą (lub kolejną) warstwową biżuterię, którą olśnisz znajomych podczas następnego spotkania przy kawie. Jak łączyć kilka łańcuszków, aby podkreśliły wcięcie w koszulce, Twoją opaleniznę i unikalny styl?

Znajdź styl biżuterii

W jakim stylu dodatków biżuteryjnych czujesz się najlepiej? W minimalistycznych naszyjnikach z dwoma łańcuszkami na szyi? A może grube łańcuchy w neonowych barwach dodają Ci pewności siebie, gdy spacerujesz po mieście?

Znajdź swój własny styl. Zrobisz to, przeglądając ozdoby, które już masz w swojej szkatułce i wybierając ulubione. Możesz też zainspirować się czyimś charakterem biżuterii lub trendami w trwającym sezonie.

Pomyśl o liczbie łańcuszków

Ile naszyjników założyć, żeby osiągnąć zjawiskowy design? Tyle, ile uważasz!

Dwa łańcuszki na szyi będą wyglądać równie spektakularnie, co trzy, cztery czy pięć. Ostateczny efekt zależy od stylu, koloru, rodzaju, wizualnej ciężkości czy dodatkowych elementów naszyjników (np. koraliki lub zawieszki).

Wybierz długość łańcuszków

Na tym etapie pamiętaj, żeby łańcuszki, które dobierasz, nie były tej samej długości. Nie ma jednej, konkretnej odległości, jaką musisz zachować między poszczególnymi naszyjnikami. Dbając o nią, osiągniesz kaskadowy efekt.

Pamiętaj, by odległość między łańcuszkami była większa, kiedy dodajesz do nich wisiorki. Zawieszkę, która jest długa, najlepiej umieszczaj na krótkim naszyjniku, blisko szyi, lub na ostatnim.

Zadecyduj o rodzaju naszyjników

Pomyśl, jaki rodzaj łańcuszków chcesz mieć w swojej kaskadowej biżuterii. Do wyboru masz m.in. te:

 • o małych i dużych oczkach,
 • metalowe lub materiałowe,
 • delikatne lub masywne,
 • z owalnych lub kwadratowych oczek,
 • typu bulion,
 • przeplatane wstążką, koralikami z kamieni naturalnych lub bez niczego.

Jeśli chcesz, mieszaj style. Wolisz klasyki? Postaw na proste, delikatne łańcuszki o małych oczkach.

Dobierz zawieszki

Zawieszki do naszyjnika

Do łańcuszków w warstwowej biżuterii możesz dodać koraliki, zawieszki srebrne itp. Wprowadzisz nimi dodatkowy akcent lub wzmocnisz jednolity styl biżuterii.

Chcesz mieć dwie zawieszki na jednym łańcuszku? Nic nie stoi na przeszkodzie! Przykładowo: wybierz gładki, pełny wisiorek w kształcie serca i taki sam w formie obrysu serca.

Wybierz ulubione kolory

Swoje warstwowe naszyjniki i bransoletki przygotujesz jedno- lub wielobarwne. Jeśli chcesz stworzyć elegancką, wieczorową biżuterię, postaw na ciemne kamienie naturalne, jak onyks, ametyst i granat, i złote półfabrykaty. Przy delikatnych stylizacji sprawdzą się drobne i podłużne zawieszki ze srebra lub posrebrzane i dodatki w pastelowych kolorach.

Dopasuj do stylizacji

Wybierając warstwową biżuterię do konkretnej sukienki, marynarki lub bluzki, zwróć uwagę na zdobienia i fakturę kołnierza, dekoltu i rękawów. Możliwe, że mają wiele dodatków i naszyjnik lub bransoletka, którą przygotujesz, powinny być minimalistyczne, aby nie przytłaczały wizualnie.

Dobieraj długość biżuterii również do rodzaju dekoltu. Na przykład: do ubrań z głębokim wcięciem dobrym rozwiązaniem będą długie naszyjniki, a do nieco mniejszych – krótsze łańcuszki i chokery.

Przepis na pierwszą warstwową biżuterię

Naszyjnik z grotem

Mimo naszych wcześniejszych wskazówek brakuje Ci pomysłu na oryginalną biżuterię warstwową i nie wiesz jak nosić kilka łańcuszków naraz? Chcemy zaproponować Ci dwa rozwiązania.

Wybierz trzy srebrne łańcuszki: jeden do wysokości obojczyków typu żmijka, drugi dłuższy z kuleczkami i trzeci najdłuższy o małych oczkach. Poszukaj zawieszki, którą dodasz do ostatniego naszyjnika, np. księżyc.

W drugiej opcji będziesz potrzebować dwóch naszyjników: chokera (w dowolnym kolorze) i dłuższego łańcuszka z wisiorkiem. Zawieszka może mieć formę koralików z kamieni naturalnych przeplatanych ze srebrnymi kuleczkami i nawleczonych na szpilkę jubilerską.

Jak wyczyścić łańcuszek z włosów?

Gdy po całym dniu zdejmujesz z szyi łańcuszek, zauważasz, że wplątały się w niego włosy? Co zrobić, żeby je usunąć?

Możesz:

 • wyciągnąć kosmyki przy pomocy pincety, np. wcześniej obcinając nożyczkami dłuższe włosy;
 • posypać łańcuszek skrobią kukurydzianą lub pudrem dla dzieci i delikatnie zacząć pocierać powierzchnię, do której zaplątały się włosy;
 • skorzystać z rozpruwacza do szwów;
 • naoliwić tę część łańcuszka, np. oliwą z oliwek lub oliwką dla dzieci, w którą zaplątane są kosmyki, i zacząć je wyciągać.

Szukając sposobów, jak wyczyścić łańcuszek z włosów, możesz spotkać się również z pomysłem, aby zaplątane kosmyki spalić, np. przesuwając nad płomieniem świecy. Jest to jednak opcja, która:

 • wymaga dużej ostrożności;
 • sprawdzi się tylko przy metalowych łańcuszkach;
 • może negatywnie wpłynąć na stan biżuterii.