Szukasz biżuterii o wyjątkowym charakterze? Zainteresują Cię dodatki z miedzi. Poznaj wady i zalety takich ozdób i sprawdź, jak wykonać własne rękodzieło z tego metalu.

Zalety biżuterii z miedzi

Zastanawiasz się, co niezwykłego oferują dodatki miedziane? Oto kilka powodów, dla których się w nich zakochasz!

Unikalny wygląd

Dodatki biżuteryjne z miedzi zachwycają wyjątkową barwą: od pomarańczowej z odcieniami czerwieni przez delikatną czerwień po głęboki i ziemisty brąz, który z czasem zyskuje złoty połysk.

Z taką biżuterią wizualnie ocieplisz swoje kreacje, dodasz im elegancji i unikalności.

Uniwersalny charakter

Fenomen biżuterii miedzianej kryje się w jej uniwersalności:

  • Podkreśli zjawiskowość kamieni szlachetnych i półszlachetnych.
  • Dopełni kreacje w stylu boho, rustykalnym i vintage.
  • Stworzy urzekające kompozycje z elementami z drewna i skóry.
  • Doda charakteru stylizacjom minimalistycznym i maksymalistycznym.
  • Stanowi idealną propozycję dla osób, które w swój codzienny ubiór chcą wpleść antyczny klimat.

Niska cena

Półfabrykaty miedziane kosztują mniej niż popularne elementy biżuteryjne ze złota i srebra.

Możliwe właściwości zdrowotne

Niektórzy miłośnicy biżuterii miedzianej dopatrują się w niej właściwości leczniczych.

Uważają oni, że takie dodatki mogą m.in.:

  • łagodzić bóle związane ze sztywnością stawów;
  • działać przeciwzapalnie;
  • zapobiegać podwyższonemu poziomowi cholesterolu we krwi;
  • niwelować działanie niektórych wysoko toksycznych metali w organizmie;
  • zapobiegać szybkiemu starzeniu się skóry.

Miej jednak na uwadze to, że możliwe działanie miedzi z biżuterii na organizm człowieka nie jest przetestowane i w żaden sposób potwierdzone.

Trwałość i giętkość

Miedź wyróżnia się wysoką twardością i giętkością. Stąd często dodaje się ją do innych metali, np. mosiądzu, aby osiągnąć trwałe stopy biżuteryjne.

Półfabrykaty miedziane są nieco twardsze od tych wykonanych ze złota i srebra.

Dzięki swojej plastyczności idealnie sprawdzają się jako materiał dla osób, które chcą zacząć przygodę z wire-wrappingiem. Druty miedziane można łatwo formować, zawijać, zginać i wykonywać na nich grawery.

Łatwość w czyszczeniu

Z powierzchni dodatków biżuteryjnych z miedzi szybko i bez problemu usuniesz zabrudzenia i patynę, która z czasem może się na niej pojawiać. Jak prosto wyczyścić takie ozdoby?

Gdy biżuteria jest zabezpieczona specjalnym lakierem, wystarczy, że wymyjesz ją letnią wodą z delikatnym mydłem. Możesz też skorzystać z gotowych preparatów do czyszczenia dodatków z miedzi.

Jeśli jednak na powierzchni ozdób nie ma warstwy zabezpieczającej, wypróbuj poniższy domowy sposób.

  1. Umieść biżuterię w misce z sokiem z cytryny (ewentualnie z dodatkiem sody), octem lub ketchupem na 20 minut.
  2. Jeśli ozdoba ma zagłębienia, użyj delikatnej szczoteczki, np. do zębów, żeby dokładnie je wyczyścić.
  3. Obmyj biżuterię wodą z delikatnym mydłem, aby usunąć pozostałości soku z cytryny, octu lub ketchupu i zanieczyszczeń.
  4. Miękką tkaniną powycieraj dodatek do sucha.
  5. Gotowe!

Unikaj jednak tej metody czyszczenia, gdy elementem Twojej miedzianej biżuterii są kamienie. Związki zawarte w cytrynie, ketchupie i occie mogą uszkodzić minerały. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej zdać się na pomoc profesjonalisty.

Wady dodatków miedzianych

Zanim zdecydujesz się na biżuterię z miedzi, poznaj jeszcze jej mniej przekonujące cechy.

Możliwe uczulenia

Miedź uczula bardzo rzadko. Za reakcje alergiczne najczęściej odpowiedzialny jest inny związek, który znajduje się w stopie biżuteryjnym, np. nikiel.

Gdy zamawiasz elementy miedziane, zwróć więc uwagę na skład. Jeśli będzie to:

  • stop metali, a na Twojej skórze pojawią się zaczerwienienia, podrażnienia lub wysypka, prawdopodobnie uczula Cię inny pierwiastek;
  • tylko miedź, możliwe, że masz na nią uczulenie. )Dla pewności skonsultuj się z lekarzem).

Śniedzenie

Miedź wchodzi w reakcję z siarką znajdującą się w powietrzu. Przez to biżuteria stopniowo będzie śniedzieć – na jej powierzchni zacznie pojawiać się zielonkawo-czarna patyna. Ale bez obaw – możesz temu i zapobiec, i usunąć skutki. Wystarczy, że zastosujesz wcześniej wspomnianą metodę czyszczenia.

Po jakim czasie śniedź pojawia się na powierzchni biżuterii miedzianej? To zależy od ilości siarki w powietrzu, wysokości temperatury, pH skóry i stopnia narażenia na działanie chemikaliów, w tym kosmetyków.

Ciemnienie

Zastanawiasz się, czy biżuteria z miedzi czernieje? Odpowiedź brzmi: tak.

Ale podobnie jak ze śniedzią tak i z czarnymi plamami poradzisz sobie wcześniej wspomnianym domowym sposobem i odpowiednią pielęgnacją. Co to znaczy?

Regularnie czyść dodatki. Dbaj o to, aby przechowywać je w suchym, chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych, najlepiej w zamykanych pojemnikach lub woreczkach. Unikaj ich kontaktu z chemikaliami i kosmetykami. Jeśli Twoja ozdoba jest niezabezpieczona, polakieruj ją specjalnym środkiem. Spowolni to procesy ciemnienia i śniedzenia.

Barwienie skóry

Miedź wchodzi również w reakcję z tlenem. Wskutek tego powstaje tlenek miedzi. Ten w zetknięciu ze skórą może barwić ją na zielono.

Co ważne, plamy zmyjesz wodą i mydłem.

Związek nie jest szkodliwy dla zdrowia.

Jak zrobić biżuterię z miedzi

Dodatki miedziane to rozwiązanie, którego szukasz od dawna? Zobacz, jak prosto przygotujesz własną, modną bransoletkę, kolczyki lub wisiorek.

  1. Znajdź pomysł na ozdobę, którą chcesz stworzyć. Ciekawe propozycje znajdziesz na naszym blogu. Wśród nich są zarówno tutoriale na biżuterię damską, jak i bransoletkę oraz naszyjnik męski. Wystarczy, że w ramach elementów do stworzenia dodatków skorzystasz z półfabrykatów z miedzi.
  2. Dobierz technikę. Przy najprostszych projektach wystarczy, że będziesz nawlekać różne elementy na łańcuszki, żyłki lub druciki. Jeśli natomiast chcesz przygotować bardziej zaawansowaną, artystyczną biżuterię miedzianą, możesz wybrać wire-wrapping.
  3. Przygotuj materiały i narzędzia biżuteryjne potrzebne przy wybranym projekcie i danej technice wykonania. W naszym sklepie znajdziesz m.in. miedziane dyski, plecione kulki i blaszki.
  4. Gdy już zgromadzisz wszystkie potrzebne półfabrykaty, akcesoria i narzędzia, przychodzi czas na ostatni krok – tworzenie!

Wskazówka: jeśli chcesz przygotować unikatową, modną biżuterię, połącz półfabrykaty miedziane ze srebrnymi i złotymi. Osiągniesz w ten sposób niecodzienną kompozycję.