Kamienie naturalne mają swój urok i wielu amatorów. Biżuteria z nimi jest synonimem dobrego gustu i luksusu. Nic dziwnego. Kamienie, zwłaszcza fasetowane, tak pięknie błyszczą, że trudno przejść obok nich obojętnie. Dodatkowo biżuteria z drobnych kamieni wpisuje się w modny minimalistyczny trend.

Często pytacie nas, co można zrobić z drobnych kamieni? Jak je nawlekać? Czy nadają się na bransoletki na gumce? Zainspirowana Waszymi pytaniami postanowiłam zebrać kilka pomysłów na biżuterię z drobnymi kamieniami. Mówiąc drobnymi, mam na myśli kamienie od 2 do 4 mm. Rozumiem, że z tymi najmniejszymi mogą być problemy, dlatego podam Wam też kilka sprytnych trików, jak sobie z nimi radzić.

drobne kamienie

Pomysł nr 1 – pierścionek na gumce

pierścionek na gumce z kamieni

Zacznę od najprostszej opcji, czyli kamieni nawleczonych na gumkę. Na pewno już robiłyście takie bransoletki, dlatego proponuję coś innego. Pierścionek. Prosta forma, łatwość i szybkość wykonania, wielość kolorów, to daje ogrom możliwości spersonalizowania pierścionka. Jeśli chcesz zrobić nową ozdobę dłoni, zerknij na wpis Jak zrobić pierścionek inny niż wszystkie.

Do nawlekania najlepiej wybrać kamienie wielkości 3-4 mm. Mniejsze mogą mieć zbyt małe dziurki, by przewlec gumkę. Aby ułatwić sobie nawlekanie, można użyć cieńszej gumki, niż na bransoletki, a jako igłę można wykorzystać zgięty na pół kawałek linki jubilerskiej lub po prostu igłę skręcaną z dużym oczkiem.

Pomysł nr 2 – bransoletka na jedwabnej nitce

Bransoletka wykonana na jedwabnej nici jest równie łatwa do zrobienia. Możemy wybierać spośród wielu kolorów nici, a dodatkowo nici mają różne grubości od 0,2 do 0,8 mm, które pozwolą na nawleczenie nawet najmniejszym kamieni. Gotowe zestawy nici zawierają skręcaną igłę, idealną nie tylko do pereł, ale i drobnych kamieni.

Dokładny opis wykonania bransoletki znajduje się w tutorialu pt. Minimalistyczny blask.

bransoletka z granatów na nici jedwabnej

Pomysł nr 3 – naszyjnik z zawieszką na lince stalowej

masa perłowa - naszyjnik

Wystarczy nawlec kamienie na linkę stalową, na środku można dać dowolną zawieszkę. Końce linki zabezpieczamy łapaczkami, dodajemy zapięcie i już możemy cieszyć się z nowego naszyjnika. Zaletą tego rozwiązania jest niewielka grubość linek, która daje nam niemal pewność, że uda się nawlec kamienie. Wybierając linkę, warto kupić powlekaną, która nie będzie wycierała kamieni od środka. Jak wykonać taki naszyjnik znajdziesz we wpisie Naszyjnik – masa perłowa i kryształki Swarovski.

Pomysł nr 4 – kolczyki gronkowe

Ta propozycja jest nieco pracochłonna, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać obfite gronka, ale na pewno warta wykonania. Biżuteria gronkowa jest ciągle popularna i chętnie noszona, zwłaszcza latem.

Wystarczy kawałek łańcuszka, kilka szpilek i kamienie. Przykładowe kolczyki wraz z opisem Jak zrobić gronka znajdziesz na naszym blogu.

kolczyki z gronkami z drobnych kamieni

Pomysł nr 5 – bransoletka z kamieniami na szpilce

bransoletka z cytrynami

Kolejna efektowna i łatwa do wykonania propozycja. Kamienie nawlekamy albo na gotową szpilkę z oczkiem, albo na kawałek drutu, na końcu szczypcami okrągłymi wywijamy loopik (oczko). Łączymy z łańcuszkiem za pomocą kółeczek montażowych.

Gotowy element może stać się podstawą bransoletki lub naszyjnika. Ciekawe efekty możemy osiągnąć łącząc kilka kolorów kamieni w tęczę lub wykorzystując różne odcienie jednego kamienia. Korzystając z tego rozwiązania musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniej grubości drutu do otworów w kamieniach.

Pomysł nr 6 – kolczyki ze spinelami na łańcuszku

Jeśli lubisz długie, wiszące kolczyki, to ta propozycja jest dla Ciebie. Wystarczy nitka z igłą, kilka kamieni i kawałek łańcuszka, i już możesz się cieszyć nowymi kolczykami. Dokładny opis wykonania znajdziesz na naszym blogu we wpisie Eleganckie kolczyki ze spinelami.

kolczyki ze spinelami

Pomysł nr 7 – łańcuszek z drobnymi kamieniami

naszyjnik z drobnymi kamieniami

Ostatni pomysł jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać zarówno do bransoletki, jak  i do naszyjnika. Kamienie nawlekamy na małe odcinki drutu, na obu końcach za pomocą szczypiec okrągłych robimy loopiki, łączymy w jeden łańcuszek i gotowe. Podobnie jak z nicią jedwabną, druciki mają różne grubości i można je dobrze dobrać do kamieni. Do tych najmniejszych 2 mm fasetowanych kulek polecam srebrny drucik grubości 0,4 mm. Jest on dostatecznie cienki, ale też odpowiednio trwały.

Zebrane tu pomysły, oczywiście nie wyczerpują ogromu możliwości tworzenia biżuterii z użyciem drobnych kamieni. Na końcu mam dla Was jeszcze trzy piękne prace z drobnymi kamieniami, znalezione w internecie. Jestem ciekawa, jakie są Wasze pomysły na użycie drobnych kamieni. Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Autor pracy: Silvestrova Anna, źródło Instagram

Autor pracy: Frolova Oksana, źródło Pinterest

Autor pracy: Susy De Marchi Jewelry, źródło DaWanda