Perły znów są na topie. Od zawsze kojarzone z klasyczną elegancją, obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Sznur pereł jest idealnym dodatkiem do kreacji podczas uroczystej kolacji, albo wizyty w operze. Poza tym taki naszyjnik z naturalnych pereł to mały skarb. I to dosłownie, prawdziwe perły przecież nie mogą być tanie! A może mogą? Sprawdź, co wiesz o perłach!

perły naturalne

Jak powstają perły?

Jak pewnie już wiesz, perły powstają, gdy zanieczyszczenie dostanie się pod skorupę perłopława i podrażnia jego delikatne ciało. Małż, systematycznie pokrywa obce ciało cieniutkimi warstewkami, aby nieprzyjemne dla niego krawędzie ukryć pod masą perłową. Tak, warstwa po warstwie rodzi się naturalna perła. Prawdziwe perły bardzo rzadko są okrągłe, duże i regularne, jednak do wyrobu biżuterii właśnie takie są najbardziej pożądane. Co więc można z tym zrobić?

perły naturalne

Oczywiście, można hodować małże i zaszczepiać im zanieczyszczenia, aby sprowokować wytwarzanie perły – tym sposobem mamy większe prawdopodobieństwo trafienia na te regularne. Z tego powodu powstały farmy hodowlane zakładane najpierw u wybrzeży Japonii, a następnie też w innych rejonach świata jak Australia, Indonezja, Filipiny czy Chiny. Obecnie największe ilości pereł słonowodnych dostarcza Japonia, a pereł słodkowodnych – Chiny. Cały proces hodowli pereł jest dość skomplikowany, wymaga dużej fachowości i ostrożności oraz czasu (średnio aż 3 lata).

Czy w Polsce można hodować perły?

Otóż niestety muszę Was zmartwić, w Polsce obecnie nie mamy wystarczająco ciepłych zbiorników wodnych, aby prowadzić hodowlę pereł. Chociaż jeszcze do XVIII wieku znajdowano okazy w rzece Kwisie w Sudetach. Ale mam też dobrą wiadomość dla wszystkich pasjonatów wykopalisk i skamielin. Przypuszcza się, że skamieniałe perły można znaleźć u podnóży Tatr.

Jak odróżnić perły naturalne od hodowanych oraz ich imitacji?

perły naturalne

Na zdjęciu znajdziesz perły hodowane, perły Swarovski i perły majorka. Rozpoznasz je?

Zacznę od krótkiego wyjaśnienia – perły hodowane czy hodowlane? Powszechnie używa się wyrażenia „hodowlane”, ale nie jest ono do końca poprawne, ponieważ hodowlane mogą być zwierzęta. O perłach należy mówić hodowane. Ale nie bądźmy drobiazgowi.

Perły sztuczne, często plastikowe lub szklane łatwo można odróżnić od naturalnych. Wystarczy dobrze się im przyjrzeć i „zważyć” w dłoni oraz sprawdzić ich ciepło. Można też przeprowadzić test „gorącej igły”. A naturalne od hodowanych? To niestety już nie jest zbyt proste i może wymagać kilku różnych badań, w tym także rentgenowskich. W przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty.

Czym są perły majorka?

Perły majorka – wytwarzane są z kryształowych perełek bazowych z warstwami odpowiednio barwionych lakierów. Uzyskanie perłowego blasku odbywa się poprzez zanurzanie bazy w roztworze z rybiej łuski lub macicy perłowej, suszenie, polerowanie i ponowne zanurzanie… Jedna perła powstaje przez kilka tygodni.

Proces ich powstawania można obejrzeć w trakcie wizyty na Majorce w najsłynniejszej fabryce pereł, gdzie już teraz zapraszamy – na razie z kamerą:

Czy można jeszcze kupić prawdziwą perłę?

Obecnie zdecydowana większość sprzedawanych pereł to egzemplarze hodowane. Są niezwykle podobne do naturalnych, a przy tym ich cena jest bardzo atrakcyjna. Dzięki czemu każda kobieta może sobie pozwolić na posiadanie naszyjnika z pereł. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, ponieważ wiodący kreatorzy mody wybrali właśnie perły do biżuterii na sezon 2019/2020. Modne są w każdej postaci – jako klasyczne naszyjniki, delikatne bransoletki z jedną większą perełką nawleczoną na nitkę jedwabną oraz jako kolczyki. Ważne, aby wzór biżuterii z perłami pasował do Ciebie, do Twojego stylu ubioru, charakteru.