Szukasz wyjątkowego kamienia naturalnego? Odkryj uleksyt – kamień, który upodobały sobie osoby przepowiadające przyszłość i szukające rzadkich, fenomenalnych efektów optycznych. Z naszego tekstu dowiesz się, z jakimi kamieniami go łączyć, jakie ma właściwości i co wspólnego ma z telewizorem.

Co to jest uleksyt i jak wygląda

Uleksyt (ulexyt, uleksit) to naturalny, bardzo rzadki i cenny minerał. Należy do grupy kamieni półszlachetnych. Jest bardzo miękki: w skali Mohsa jego twardość wynosi 2–2,5.

Inna popularna nazwa tego kruszcu to „kamień telewizyjny”. Zyskał ją dzięki swoim właściwościom optycznym. Jego włókna działają jak światłowody: przenoszą światło na całej swojej długości w wyniku wewnętrznego odbicia. Gdy patrzy się na minerał pod kątem, pojawia się poświata, a to, na czym leży kamień, „wyświetla się” na jego wierzchu (jak w telewizorze).

Jedwabisty blask, włóknista powierzchnia i biały bądź szary kolor uleksytu powodują, że trudno się mu oprzeć. Kamień może być nieco przezroczysty.

Minerał ma niesamowicie intrygującą i rzadko występującą właściwość: podwójnie odbija światło. Zapewnia to dużo silniejszy efekt optyczny niż np. kocie oko. Takie zjawisko nazywa się dwójłomnością.

Gdzie występują uleksyty

Uleksyt pozyskuje się z dawnych jezior solnych. Stąd znaleźć je można w bardzo suchym klimacie – głównie na pustyniach.

Ten kamień półszlachetny występuje przede wszystkim na pustyni Mojave we wschodniej części Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Mojave jest ogromną pustynią, która była wielką nadzieją dla poszukiwaczy minerałów i… skarbów. Do dziś zachowało się na niej opuszczone miasteczko Calico, znane również jako Calico Early Man Site. Pod koniec lat 60. najprawdopodobniej odnaleziono tam artefakty świadczące o bytności człowieka sprzed nawet 135 tys. lat.

Calico stanowi do dziś wielką zagwozdkę dla archeologów i geologów, którzy tak samo jak przed 60 laty soczyście kłócą się o autentyczność artefaktów.

Kamień uleksyt występuje również na pustyni Atacama, w Peru, Kazachstanie i we Włoszech.

Jakie właściwości ma uleksyt

W uleksycie – podobnie jak innych kamieniach naturalnych – dopatruje się różnych właściwości: magicznych i metafizycznych (ezoteryka) oraz zdrowotnych (litoterapia). Z jakich względów jest polecany?

Uleksyt w litoterapii

Interesują Cię zdrowotne właściwości uleksytu? Zanim je poznasz, zapamiętaj: nic nie zastąpi wizyty u lekarza, a podstawą leczenia jest medycyna konwencjonalna. Litoterapia może jedynie stanowić jej uzupełnienie. 

Osoby zajmujące się leczeniem kamieniami uważają, że uleksyt:

 • pomaga w schorzeniach oczu;
 • łagodzi bóle głowy;
 • wzmacnia układ nerwowy i pamięć;
 • wspiera utrzymanie koncentracji.

Magiczne właściwości uleksytu

Uleksytem od zawsze interesowały się osoby zajmujące się ezoteryką, magią i światem duchowym. Wciąż utrzymuje się opinia, że to kamień telepatii i jasnowidzenia.

Czarownice i wszelkiej maści wróżbici używają uleksytu do czytania problemów ludzkiej duszy i zaglądania w wydarzenia z przyszłości. Być może to urok podwójnie załamanego światła w przestrzeni minerału, jego niespotykana, słupkowa budowa (w stanie kryształu uleksyt wygląda jak lodowiec), a może po prostu ogromna rzadkość występowania sprawiają, że jest to jeden z silniejszych magicznych talizmanów.

Wisiorek czy bransoletka z uleksytu mają pomagać podejmować ważne decyzje i pobudzać w nas kreatywność, wyobraźnię i odwagę. Warto więc swoją Pracownię zaopatrzyć w kuleczki uleksytu, wykonacie z nich przepiękną biżuterię, a przy okazji może spłyną na Was kolejne, fantastyczne pomysły?

Z jakimi kamieniami łączyć uleksyt w biżuterii

Naturalny uleksyt występuje w neutralnych barwach, dlatego bez problemu połączysz go z większością innych kamieni.

Jeśli zdecydujesz się na biały minerał, połącz go z:

 • czarnym turmalinem – uzyskasz prostą i elegancką kompozycję;
 • różowym opalem – z tego zestawienia stworzysz subtelną, kobiecą biżuterię;
 • kilkoma żywymi kolorami, np. fioletowym ametystem i pomarańczowym cytrynem – wtedy otrzymasz wyróżniające się dodatki.

Z kolei szary minerał sprawdzi się w zestawieniu z:

 • czernią onyksu i bezbarwnym kryształem górskim – takie połączenie sprawdzi się idealnie w biżuterii na co dzień i biznesowej;
 • kamieniami o intensywnych odcieniach, np. fioletem ametystu, granatowym jadeitem lub czerwienią kociego oka.

Biały i szary uleksyt elegancko wyglądają zjawiskowo zarówno w oprawie z półfabrykatów w kolorze srebrnym, jak i złotym.

Uleksyt w materiałach do biżuterii

Ten rzadki minerał występuje przede wszystkim w formie koralików do biżuterii. W naszym sklepie znajdziesz uleksyt w kształcie gładkich kulek różnej średnicy.

Co więcej, koraliki z uleksytu są nie tylko białe i szare. Zaopatrzysz się również w inne wersje kolorystyczne, m.in. niebieskie, grafitowe i różowe.

W jakiej biżuterii wykorzystać uleksyt

Uleksyt w formie koralików wykorzystasz w bransoletkach, naszyjnikach, jako element wisiorków i kolczyków, a nawet broszek.

Ze względu na uniwersalność kolorów, w których występuje naturalny uleksyt, dodasz go do każdej biżuterii: casualowej i wieczorowej, minimalistycznej i maksymalistycznej, dla siebie i jako prezent dla bliskich.

Ile kosztuje uleksyt i gdzie go kupić

Cena uleksytu zależy od wielkości i formy, w jakiej go nabywasz.

Mniejsze okazy minerału kosztują około 10 dolarów, a większe, z rzadkimi efektami optycznymi – nawet 200 dolarów i więcej.

Koraliki do biżuterii z uleksytu są jednak o wiele tańsze. W naszym sklepie Korallo znajdziesz zestawy gładkich kulek po kilka złotych.

Jak dbać o biżuterię z uleksytem

O czym przede wszystkim musisz pamiętać, gdy masz dodatki z naturalnym uleksytem?

 1. Unikaj kontaktu minerału z wodą (szczególnie gorącą), bo może go rozpuścić lub pozbawić efektu optycznego.
 2. Nie korzystaj z myjek ultrasonicznych.
 3. Przechowuj biżuterię w suchym i ciemnym miejscu.

Aby ułatwić Ci znalezienie ulubionego kamienia, przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje koralików z uleksytu. Wystarczy, że klikniesz wybrane zdjęcie. Każde z nich przekieruje Cię do odpowiedniego produktu na naszej stronie korallo.pl. 🙂