Turkus to jeden z kamieni ozdobnych znanych już od starożytności. Jego niezwykła barwa i właściwości ezoteryczne sprawiają, że prefabrykaty wykonane z tego minerału są często wybierane do tworzenia unikalnej, pięknej i praktycznej biżuterii. Jakie korzyści może przynieść nam noszenie bransoletek i naszyjników z turkusem? Dlaczego ten minerał jest określany mianem kamienia zwycięzców i jak rozróżnić naturalny kamień turkusu od jego syntetycznych odpowiedników?

turkus kamień

Turkus – kamień o niezwykłej barwie

Minerał ten ma też inną nazwę: kalait, i jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych wybieranych do tworzenia unikatowej biżuterii. Występuje przede wszystkim w dwóch, intensywnych odmianach kolorystycznych – zielonej i niebieskiej, a charakterystycznego wyglądu nadają mu przecinające go szare, brązowe, lub czarne żyłki (wtrącenia) innych minerałów.
Kamień ten zazwyczaj jest nieprzezroczysty, a jego barwa zależy od proporcji znajdującej się w nim miedzi i żelaza. Im więcej w kamieniu domieszki pierwszego pierwiastka, tym minerał będzie bardziej niebieski. Warto także zauważyć, że wraz ze wzrostem udziału zieleni w kamieniu spada jego wartość.

Może zdarzyć się, że z czasem kamień turkusu zacznie tracić intensywność koloru. Jednak dzięki temu, że jego struktura jest porowata i spękana, możemy stosować żywicę i wosk do jego impregnacji, co pozwoli nam na dłużej zachować żywotność i blask kamienia.

Turkus jest kamieniem drogocennym, stąd pojawiają się jego tańsze odpowiedniki, wśród nich są: howlit turkusowy, magnezyt oraz turkus sproszkowany. Howlit i magnezyt są białymi kamieniami, które barwi się na kolor turkusowy, przez co są złudnie podobne do turkusu i mogą być z nim mylone. Z kolei turkus rekonstruowany to sproszkowane lub małe fragmenty turkusu, które spaja się za pomocą żywicy lub kleju.

W jaki sposób rozpoznać naturalny turkus? W przypadku howlitu i magnezytu możemy dostrzec nierównomierne rozłożenie barwnika. Kolejnym wyznacznikiem jest cena – jeśli jest podejrzanie niska, prawdopodobnie mamy do czynienia z podrobionym turkusem. Kamień szlachetny rozpoznamy m.in. po jego wadze (jest cięższy w porównaniu do howlitu i magnezytu) oraz po tym, że nagrzewa się po noszeniu go przy ciele.

Jakie właściwości lecznicze posiada turkus?

Według litoterapeutów biżuteria wykonana z turkusu posiada wiele właściwości leczniczych, dzięki czemu może być alternatywną metodą zwalczania wielu dolegliwości. Zwracają oni szczególną uwagę na skuteczność turkusu w walce z nadkwasotą.

Tak jak wiele innych kamieni szlachetnych, również turkus pomaga zwalczyć napięcie nerwowe, łagodzi stany depresyjne i zapobiega stanom lękowym.

Turkus pomaga w leczeniu infekcji wirusowych, a co więcej, przyspiesza proces regeneracji organizmu i tkanek, co wpływa na szybszy powrót do zdrowia.

Wśród pozostałych właściwości warto wymienić wzmacnianie układu oddechowego oraz efektywne działanie w pokonywaniu problemów żołądkowych, m.in. wpływa na poprawę przyswajalności składników odżywczych, jak sole mineralne oraz białko.

Według litoterapeutów, gdy chorujemy, kamień turkusu ulega przebarwieniom, co pozwala szybciej wykryć infekcję. Miejmy jednak na uwadze, że jego barwa może także ulec zmianie przez nieodpowiednią pielęgnację biżuterii, pot, środki chemiczne i kosmetyki, stąd warto zdjąć biżuterię przed kąpielą oraz bransoletki przed myciem rąk.

Turkus posiada właściwość łagodzenia bólów reumatycznych, głowy oraz oczu.

W medycynie alternatywnej stosuje się go do wzmacniania serca i gardła. Turkus ma zapobiegać chorobom nowotworowym, pozytywnie wpływać na błędnik, który odpowiada za naszą równowagę, oraz ochrania przed promieniowaniem sprzętów elektronicznych.

turkus kamień
turkus afrykański

Turkus w ezoteryce i jego symbolika

Kiedyś kamień półszlachetny, jakim jest turkus, uznawany był za amulet energii, dlatego często nosili go ze sobą wojownicy. Miał on pomagać w pojednywaniu wrogów, kończeniu sporów, a także chronić przed gniewem. Znakiem zodiaku, któremu poleca się noszenie tego minerału jest Strzelec.

Biżuteria wykonana z turkusu, zwanego również kamieniem niebios, doskonale sprawdza się w roli talizmanu, który ma za zadanie strzec przed nieszczęściem. Dlatego też polecany jest on kierowcom – ma ich chronić przed wypadkami oraz złym losem.

Turkus może pomóc w szybkim osiągnięciu równowagi umysłowej, wspierając w pokonywaniu przeszkód i rozwiązywaniu problemów. Zapewnia jasność umysłu, tym samym wspomagając formułowanie myśli w sposób precyzyjny i zrozumiały – w tym przypadku jest on dobrym rozwiązaniem dla tych, których praca opiera się głównie na komunikacji z drugim człowiekiem. To także znakomity wybór dla osób poszukujących wyciszenia, którym zależy na ochronie przed konfliktowymi sytuacjami.

Turkus sprawdzi się w biżuterii dla osób o pesymistycznym usposobieniu. Sprawia on, że znajdujemy w sobie siły witalne, mamy więcej optymizmu oraz pogody ducha.

Kamień półszlachetny, jakim jest turkus, będzie dobrym wyborem dla pracujących w branżach wymagających kreatywności – dodanie go do naszej codziennej biżuterii pomoże w staniu się wrażliwymi na piękno, wpłynie na rozwój naszej wyobraźni i myślenie kreatywne.

Turkus jest symbolem hojności, szczerości i oddania. Inspiruje do bycia szczerym ze sobą i światem. Wspiera w odkrywaniu siebie, dostrzeganiu swojego prawdziwego “ja”, oraz pomaga zrozumieć, czego naprawdę oczekujemy od życia. Dzięki niemu łatwiej poznamy i zrozumiemy siebie, swoje emocje, pomysły. Co więcej, turkus sprzyja myśleniu analitycznemu. Minerał pomaga nam rozwinąć swoje mocne strony i naturalne zdolności oraz wzmaga chęć samorozwoju, samorealizacji.

Turkus w biżuterii handmade

Biżuteria z turkusem jest wyrazista i nadaje naszym stylizacjom lekkości i elegancji. Prefabrykaty wykonane z turkusu występują w kilku odmianach kolorystycznych – niebieskiej, zielonej, turkusowej oraz mieszanej, tzw. afrykańskiej. Można wykorzystać je zarówno do tworzenia wyjątkowych naszyjników i bransoletek, jak i do wyrobu unikalnych kolczyków oraz pierścionków. Koraliki wykonane z naturalnego kamienia turkusu dostępne są w kilku podstawowych formach, jak kulka fasetowana, oponka fasetowana i zawieszka, a także w różnych średnicach.

Minerał możemy łączyć z innymi kamieniami naturalnymi, jak bursztyn czy hematytem i amazonitem, lub z syntetycznymi. Do biżuterii z turkusem będą pasować półfabrykaty złote, jak i srebrne.

biżuteria z turkusu

Biżuteria z turkusu doskonale podkreśli urodę osób o zielonych i niebieskich oczach. Ponadto będzie dobrym wyborem jako dodatek do codziennych stylizacji, jak i wieczorowych, koktajlowych kreacji.

Turkus – gdzie go kupimy

Turkus to piękny kamień z mnóstwem właściwości, który idealnie sprawdzi się jako element bransoletek, kolczyków, naszyjników i pierścionków. Gdzie możemy dostać ten drogocenny minerał? Te niezwykłe turkusowe kamienie naturalne znajdziecie w ofercie naszego sklepu Korallo. Posiadamy zarówno koraliki o zróżnicowanej średnicy, zaczynającej się od wielkości 1,8 mm, jak i w odmiennych kształtach – w formie oponki i kulki fasetowej oraz turkusowych zawieszek. Poza standardowymi barwami kamienia – niebieskiej, zielonej i turkusowej – posiadamy odmianę mieszaną – afrykańską.

Ile kosztuje kamień turkusu? Cena turkusu jest zależna od wielkości kamienia, jego barwy, a także ilości w opakowaniu w przypadku zamawiania gotowych prefabrykatów. Pamiętajmy, że im więcej udziału barwy niebieskiej w turkusie, tym będzie on droższy. Ceny tego turkusowego kamienia szlachetnego zaczynają się już od kilku złotych, a górne stawki sięgają nawet kilkunastu tysięcy w przypadku gotowej biżuterii.


Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zaglądaj do nas częściej! Możesz nas obserwować na Instagramie lub Facebooku. Będzie nam miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem.