Głęboka zieleń to barwa, bez której nie wyobrażasz sobie swojej garderoby? Poznaj szmaragd Nilu – kamień mieniący się tysiącami drobinek miedzi. Sprawdź, co wspólnego ma on z XVII-wieczną Wenecją i jakie urzekające kompozycje biżuteryjne z nim stworzysz.

Podstawowe informacje o szmaragdzie Nilu

Szmaragd Nilu to zielony kamień syntetyczny, który powstaje w wyniku obróbki szkła, a dokładniej – szkła awenturynowego. Z prawdziwym szmaragdem (kamieniem szlachetnym) łączy go jedynie podobna barwa i nazwa. (Ta druga ma wynikać z możliwego zamiłowania Kleopatry do naturalnych szmaragdów wydobywanych z Kopalni Faraonów niedaleko Morza Czerwonego).

Istnieją trzy odmiany takich kamieni: szmaragd Nilu (zielone), noc Kairu (granatowe) i piasek pustyni (złoto-brązowe). Charakteryzuje je awenturyzacja, czyli migotanie cząsteczek wewnątrz kruszcu.

Szmaragd Nilu występuje w ciemnozielonej barwie, która widziana z daleka przypomina czerń. Z kolei w jego wnętrzu urzekająco iskrzą cząsteczki miedzi.

Ten zielony kamień syntetyczny cechuje średnia twardość o wartości 5,5–6 w skali Mohsa.

Szmaragd Nilu w legendach

Istnieją trzy teorie, jak powstało szkło awenturowe.

Pierwsza z nich nawiązuje do XVII-wiecznej włoskiej rodziny Miottich, która wytwarzała szkło weneckie. Pewnego razu w trakcie wytapiania do masy dostały się opiłki miedzi. Atrakcyjność wyrobu sprawiła, że zaczęto tworzyć go na większą skalę.

Druga historia również miała miejsce we Włoszech. Jeden z lokalnych mnichów miał przypadkowo wsypać miedź do roztopionego szkła.

Według ostatniej teorii włoscy mnisi próbowali stworzyć złoto, a w efekcie otrzymali szkło awenturowe. (Stąd jedną z nazw szmaragdu Nilu jest złoto mnichów).

Co symbolizuje szmaragd Nilu

Chcesz uchwycić w swojej biżuterii coś więcej niż tylko piękno szmaragdu Nilu? Wiedz, że z tym kamieniem Twoje dodatki mogą zyskać nową symbolikę. Jaką?

Uważa się, że to ciemnozielone szkło awenturowe nawiązuje do radości i duchowej ochrony. Ponadto ma być oznaką dobrobytu i bogactwa.

Łańcuchy koralików ze szmaragdu

Jakie właściwości ma szmaragd Nilu

Dla wielu osób szmaragd Nilu to nie tylko ciemnozielony kamień o fenomenalnym zjawisku optycznym. To również źródło cennych właściwości zdrowotnych i metafizycznych. O jakim działaniu mowa?

Zdrowotne zastosowanie szmaragdu Nilu w litoterapii

Według litotrapeutów (czyli osób specjalizujących się w medycynie alternatywnej) ten ciemnozielony kamień:

  • rozwiązuje problemy układu kostnego, krążenia i nerwowego;
  • reguluje pracę serca;
  • redukuje stan zapalny i ból ścięgien;
  • zmniejsza bóle głowy i migreny;
  • pomaga wyleczyć się z artretyzmu.

Pamiętaj: podstawą leczenia jest medycyna konwencjonalna. Litoterapia może wyłącznie ją uzupełniać.

Metafizyczny aspekt szmaragdu Nilu według ezoteryki

Ezoterycy (czyli osoby przekonane o magicznych właściwościach kamieni) uważają, że szmaragd Nilu pomaga w osiągnięciu sukcesu w życiu, odzyskaniu wewnętrznej równowagi i podejmowaniu decyzji.

Ponadto ma chronić przed magią i klątwami, przynosić spokój, podnosić na duchu, wzmacnia chęć do działania i samoakceptację.

W mezoterapii stosuje się go również jako ochronę przed załamaniem i pesymistycznym postrzeganiem świata.

Z jakimi kamieniami łączyć szmaragd Nilu w biżuterii

Ciemna zieleń szmaragdu Nilu świetnie zaprezentuje się przede wszystkim z:

  • przezroczystym kryształem górskim, kremowym agatem lub białym jadeitem – otrzymasz klasyczne, delikatne dodatki biżuteryjne;
  • jasnozielonym awenturynem – zyskasz spójną kolorystycznie kompozycję;
  • złocistym bursztynem – przełamie jednolitość, doda wizualnego ciepła i zjawiskowo zaprezentuje się w połączeniu ze złotymi półfabrykatami;
  • różowym turmalinem lub cieniowanym, pomarańczowym karneolem – z nimi stworzysz nietuzinkowe, wyróżniające się ozdoby;
  • fioletowym turmalinem lub brązowym hematytem – przygotujesz stonowaną, ciemną, ciężkią wizualnie biżuterię idealną do prostych, jasnych stylizacji.

W jakiej biżuterii wykorzystać szmaragd Nilu

To kamień odpowiedni do każdego rodzaju biżuterii. Szykownie zaprezentuje się w postaci minimalistycznego wisiorka. Zachwyci w formie casualowej bransoletki. Doda powagi stylizacjom jako krótkie kolczyki.

Kamień wykorzystasz głównie w projektach biżuteryjnych w stylu minimalistycznym, wieczorowym, biznesowym i boho.

Srebrne kolczyki ze szmaragdem

Szmaragd Nilu w materiałach do biżuterii

Jeśli chcesz dodać szmaragd Nilu do swoich dodatków biżuteryjnych, zrobisz to, wykorzystując koraliki m.in. w formie gładkiej lub fasetowanej kulki i fasetowanej oponki.

Dla kogo biżuteria ze szmaragdem Nilu jest najlepsza

Zastanawiasz się, czy szmaragd Nilu to kamień idealny dla Ciebie? A może chcesz podarować biżuterię z jego dodatkiem bliskiej osobie i szukasz podpowiedzi, kto powinien go nosić?

Jeśli kierujesz się:

  • modą – postaw na szmaragd Nilu, gdy szukasz ozdób do jasnych, stonowanych kreacji, sukien wieczorowych i kiedy potrzebujesz minimalistycznych, klasycznych dodatków do biznesowych stylizacji;
  • wskazaniami litoterapeutów – wybierz ten kamień m.in. gdy zmagasz się z bólami układu kostnego, głowy i migrenami;
  • właściwościami metafizycznymi – szmaragd Nilu przyda Ci się, kiedy m.in. chcesz przywrócić wewnętrzną równowagę, zapewnić sobie ochronę przed niekorzystną energią i stabilność w życiu.

Ten ciemnozielony kamień syntetyczny to również dobre rozwiązanie dla osób o ciepłej urodzie typu wiosna.

Jak dbać o biżuterię ze szmaragdem Nilu

Jeśli chcesz, żeby Twoje dodatki na długo zachowały blask i zjawiskowość, musisz o nie odpowiednio dbać. O jakich zasadach potrzebujesz pamiętać przy biżuterii ze szmaragdem Nilu?

  1. Zdejmuj ozdoby na czas obowiązków domowych i prac w ogrodzie.
  2. Zakładaj biżuterię po nałożeniu kremu, lakieru i innych kosmetyków.
  3. Gdy Twoje dodatki się zabrudzą, przetrzyj je delikatną tkaniną zamoczoną w wodzie.