Niedawno obejrzeliśmy film pt. „Ostatni Mohikanin”. Kultura Indian zrobiła na nas tak wielkie wrażenie, że zainspirowała nas do stworzenia niezwykłej kolekcji. Czemu niezwykłej? Ponieważ niezwykli są również sami Indianie. Ich wiara w czynienie dobra i wielka miłość do natury sprawiała, że ich życie było wyjątkowe. Symbole niosły na co dzień nie tylko pociechę i ochronę przed złymi urokami, ale również sprawiały, że do codzienności wkradała się szczypta magii. Mam nadzieję, że ta kolekcja również dla Ciebie będzie piękną inspiracją. Poznaj – BOHO Silver.

Kolekcja BOHO Silver zawiera w sobie wszystko, co najwspanialsze w kulturze Indian. Jest ona nie tylko bogata w symbolikę, ale również zachwyca najwyższą jakością oraz kunsztem Artysty. Biżuteria z kolekcji BOHO wykonana jest ze srebra pokrytego rodem. Dzięki temu, srebro jest zabezpieczone przed ciemnieniem i szkodliwym wpływem środowiska na biżuterię. Kolejnym atutem kolekcji jest niezwykła lekkość i precyzja w jej wykonaniu. Jestem przekonana, że detale biżuterii zachwycą Cię tak jak zachwyciły nas. Każdy z naszyjników oraz bransoletek został wykonany ręcznie. Ale – wspomniałam również o niezwykłej symbolice tej biżuterii. Otóż każdy symbol ma swoją genezę i historię. Zobacz sama:

Silver Boho - biżuteria zainspirowana kulturą indian

W tym przypadku zainspirowaliśmy się kształtem domu Indian. Mowa tu oczywiście o Tipi – stożkowym namiocie wykonanym początkowo najczęściej ze skóry bizonów, później natomiast tipi okrywane były zaimpregnowanym płótnem. Nazwa tipi pochodzi z języka siou i oznacza dokładnie „miejsce gdzie się żyje”. Nie wiem czy wiesz, ale obowiązkiem stawiania tipi były obarczone kobiety. Bardzo ważne było, by pierwsze trzy drągi zostały ustawione w trójnóg, gdzie jedna z nóg skierowana była na wschód, jedna na północ i jedna na południe. Wejście do tipi zawsze znajdowało się od wschodu. Następnie do tak stworzonego centrum, dodawano jeszcze wiele drągów, tak by konstrukcja była stabilna. Natomiast na sam koniec tipi okrywane było skórami bizona, lub płótnem.

Każde z tipi ozdobione było symbolami ważnymi dla danej rodziny. Symbole te były tak charakterystyczne, że gdy wojownik pokonał innego wojownika, jako trofeum mógł przejąć jego symbolikę jego tipi  i ozdobić nim swoje. Dodatkowo na środku tipi stało palenisko – centrum domowego życia.

Inspiracją w tym naszyjniku był łapacz snów. Indiański amulet, który składa się z sieci i więzów, wplecionych w okrąg wykonany ze sprężystego drewna. Drewnem tym mogła być np. wierzba lub brzoza. Kulisty kształt łapacza symbolizuje Matkę Ziemię i cyklicznie powtarzający się krąg czasu, oraz cztery kierunki świata. Sieć natomiast – jedność rodziny, a więzy ją łączące – więzy rodzinne. Sieć taka była wykonana m.in. z rzemienia. Każdy z amuletów ozdobiony był na dole piórkami, koralikami lub innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali indywidualne znaczenie. Oznacza to, że każdy z łapaczy był jedyny w swoim rodzaju.

Indianie (w zależności od plemienia), wieszali łapacz snów na wejściu domostwa, lub nad posłaniem. Jego zadaniem było łapanie w sieć koszmaru, jaki chciał dostać się do snu mieszkańca domostwa. Przepuszczał natomiast wszystkie piękne sny 🙂

Silver Boho - biżuteria zainspirowana kulturą indian
Silver Boho - biżuteria zainspirowana kulturą indian

Tutaj inspiracją były pióra „zabrane” z pióropusza Indianina. Pióropusz, to indiańskie nakrycie głowy, złożone z pasa skór i piór. Najbardziej znany jest warbonnet – zakładany przez wybitnych wojowników indiańskich Ameryki Północnej. Nie wiem czy wiesz, ale Indianie był to bardzo skromny naród. Wojownicy nigdy nie chwalili się jakich czynów dokonali – zamiast tego, odzwierciedleniem ich niezwykłych czynów były pióra we włosach i pióropuszu. On sam również nie doczepiał piór do pióropusza – każde z nich otrzymywał od Starszych, za odważne i niezwykłe czyny. Na początku, każde z piór wojownik mógł nosić we włosach. Z biegiem lat, gdy piór robiło się coraz więcej – mógł umieścić je w pióropuszu. Pióropusz powiększał się przez całe życie Indianina.

Każde z piór oznaczało również zupełnie co innego. I tak np. białe pióro z namalowaną czerwoną kropką oznaczało, że wojownik zabił jednego wroga, całe czerwone pióro oznaczało, że wojownik uratował komuś życie w bitwie. Piórka umieszczone w naszym naszyjniku, są lekko wystrzępione.  Według wierzeń Indian oznacza to, że wojownik je noszący zaliczył cztery dotknięcia wroga, co było uważane za najdzielniejszy z czynów.

Jak widzisz, w naszych produktach zawarliśmy wszystko co najlepsze z kultury Indian. Mam nadzieję, że biżuteria z kolekcji BOHO Silver noszona na co dzień, będzie dla Ciebie twórczą inspiracją i miłym dodatkiem do stylizacji. Dzięki temu, że jest to srebro  – biżuterię możesz założyć na niemal każdą okazję. Jest ona również filigranowa i bardzo wyważona. To sprawia, że dopasujesz ją do każdej kreacji. Piórka z pióropusza mogą inspirować Cię zarówno w pracy, jak i na przyjęciu, lub spotkaniu z przyjaciółmi. Filigranowy kształt Łapacza snów, doda delikatności każdej sukience, a Tipi doskonale dogada się z ołówkową spódnicą i białą bluzką. Mam nadzieję, że udało mi się zaszczepić w Tobie ciekawość, jak wygląda cała niezwykła kolekcja. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie poniżej:

Miłej lektury życzy – Monika z Korallo