Problem dopasowania rozmiaru robionej samodzielnie biżuterii dotyka chyba każdego rękodzielnika. Dlatego chcę przedstawić Ci sprytny sposób jak temu zaradzić.

Chyba najprościej do mierzenia użyć centymetra. Niestety nie zawsze takim dysponujemy. Muszę się przyznać, że chociaż mam w domu chyba 4 centymetry, to gdy któregoś potrzebuję nigdy żadnego nie mogę znaleźć 😉

Jak sobie wtedy poradzić? Wystarczy kartka papieru, mazak i linijka. Z papieru odcinamy pasek zbliżony szerokością do robionej przez nas biżuterii. Przykładamy, zaznaczamy, mierzymy i gotowe 🙂

Ta metoda jest na tyle uniwersalna, że możemy jej użyć mierząc zarówno palec, jak i rękę czy obwód nogi w kostce. Szczególnie przy bransoletkach ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Musimy pamiętać, że rozmiar bransoletki zależy od jej szerokości. Wąska bransoletka, np. z łańcuszka czy nici jedwabnej powinna przylegać dość ściśle do ręki. Natomiast szeroka bransoletka musi być luźniejsza.

Jak zmierzyć palec bez centymetra?

Krok 1.

Weź pasek papieru szerokości około 1 cm i długości około 10 cm. Owiń go wokół wybranego palca, tylko pamiętaj o zostawieniu luzu, aby móc pierścionek swobodnie zakładać. Zaznacz mazakiem na papierze miejsce połączenia.

Krok 2.

Teraz mierzymy linijką zaznaczony odcinek i już znamy obwód naszego palca.

Jak zmierzyć obwód ręki bez centymetra?

Krok 1.

Postępujemy analogicznie, jak przy mierzeniu palca. Bierzemy pasek papieru o szerokości zbliżonej do robionej bransoletki. Owijamy wokół nadgarstka i mazakiem zaznaczamy miejsce zachodzenia na siebie papieru.

Krok 2.

Przykładamy pasek papieru do linijki i już znamy potrzebny nam rozmiar bransoletki. Robiąc bransoletkę możemy przykładać ją do naszego wzornika, albo możemy wziąć szerszą kartkę, odmierzyć zaznaczoną długość i skleić papier. Otrzymamy wtedy mini ekspozytor z dokładnym wymiarem naszej ręki.

Ile koralików potrzebuję?

Teraz pora na trochę matematyki, ale spokojnie, nie będzie całek ani innych abstrakcyjnych obliczeń. Jedyne co musimy zrobić, to wykonanie zwyczajnego dzielenia oraz dodawania.

Najpierw zmierzony obwód dzielimy przez rozmiar koralików, które chcemy wykorzystać w naszym projekcie. Np. obwód naszego nadgarstka wynosi 20 cm, a my chcemy stworzyć bransoletkę z koralików o średnicy 10mm. Dzielimy zatem 200mm przez 10mm i otrzymujemy 20 koralików. Do tego wyniku dodajemy następnie od 3 do ok. 5 koralików. Dlaczego? Ponieważ zmierzyliśmy obwód bezpośrednio przy skórze, a przecież gumka lub sznurek w naszej bransoletce będą znajdowały się wyżej od ręki o grubość połowy koralika, zatem aby nadać odpowiednią długość naszej biżuterii konieczne jest dodanie tych kilku koralików 😉 Mam nadzieję, że teraz już wszystko stanie się jasne 🙂