Jaspis to minerał, pochodzący z dna pradawnych mórz, któremu przypisuje się właściwości wręcz lecznicze. Ten zwyczajny i często niepozorny kamień, występuje w różnych niuansach barw.

Jaspis może być jednobarwny, w plamki lub paski. Zazwyczaj jest nieprzeźroczysty i posiada szklistą powierzchnię. Jest kamieniem który ma bardzo wiele odmian i różnych wersji kolorystycznych. Związki żelaza nadają jaspisom barwę brązową, żółtą, czerwoną lub zieloną. Jaspis wręcz mieni się różnymi barwami. W zależności od proporcji minerałów, z których jest zbudowany, posiada mniej lub bardziej cętkowaną, pełną barwnych smug powierzchnię. Wszystkie odmiany zachowują cechy ogólne jaspisu, ale mają jeszcze swoje dodatkowe właściwości. Zawiera różne minerały spełniające rolę domieszek są to: hematyt, goethyt, magnetyt, mangan, chloryty, aktynolit, epidot, zoisyt.

Jaspis był najcenniejszym kamieniem starożytności, przypisywano mu magiczne siły, nazywany był w starych legendach „matką wszystkich kamieni”. Jaspisy od najdawniejszych czasów stosowane były jako kamienie ozdobne. Wykonywano z nich, np. pieczęcie, małe rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego oraz sakralnego. Z powodu swojego piękna miały i nadal mają szerokie zastosowanie jako materiał jubilerski i dekoracyjny. Używane są do wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych.

Jednym z piękniejszych kamieni jest jaspis cesarski. Jego niezwykła uroda jest bardzo charakterystyczna. Jednakże nawet w obrębie tego jednego rodzaju jaspisu (czy nawet koloru) potrafią one bardzo różnić się od siebie, zarówno wzorem jak i barwą, co sprawia, że każdy kamień jest unikatowy.

Przez niektóre osoby uznawany jest, podobnie jak wiele innych kamieni, za kamień o pewnych właściwościach ezoterycznych a nawet leczniczych. Czy jest tak w rzeczywistości? Noszony bezpośrednio na ciele podobno wyrównuje biopole, wzmacnia system odpornościowy, działa uspokajająco na system nerwowy i dodaje pewności siebie. Jaspis utrzymuje równowagę miedzy yin a yang i jednocześnie zabezpiecza równowagę mentalną, uczuciową i fizyczną. Usuwa ze środowiska promieniowanie elektromagnetyczne oraz inne zanieczyszczenia wraz z radiacją. Pomaga też w sztuce radiestezji.

W życiu duchowym Jaspis przynosi swojemu właścicielowi zaangażowanie przy realizacji wszystkich celów. Pomaga wnikać w źródła problemów. Jednocześnie zachęca do honorowego zachowania się wobec siebie. Pomaga w konfliktach i przy podejmowaniu szybkich decyzji. Zwiększa zdolności organizacyjne i umiejętność oceny rzeczy jako całości. Zachęca do rozwoju wyobraźni i przekształcania pomysłów w czyn. Na poziomie fizycznym przynosi pomoc przy przewlekłych chorobach i dodaje ciału energię.

W Polsce na Górze Św. Anny znajduje się jeden z najciekawszych rezerwatów geologicznych chroniących rzadkie profile skalne i zjawiska wulkaniczne. Na jego terenie znajduje się największe w Polsce skupienie mineralne, w postaci okrągławych brył ozdobnej skały jaspisu barwy brązowo-pomarańczowej mającej długość 2 m. W Polsce skała ta dotychczas notowana była w Niedźwiedziej Górze koło Krzeszowic oraz na Dolnym Śląsku, m.in. w okolicach Wałbrzycha i Nowej Rudy.

Chcielibyście sami przekonać się czy jaspis rzeczywiście ma tak duży wpływ na nasze życie? Możecie to sprawdzić klikając w poniższy guzik. Pod tym linkiem znajdziecie kolekcję jaspisów, którą dysponujemy. Odkryj z nami jego niepowtarzalne piękno.