Lubisz popularne ukośniki z koralików Toho lub proste sznury szydełkowo-koralikowe? Zastanawiasz się skąd czerpać wzory? Już nie musisz, mamy dla Ciebie pakiet darmowych wzorów do pobrania!

955

Sznury szydełkowo-koralikowe oraz ukośniki z koralików Toho są bardzo popularne z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki koralikom Toho, które występują w kilkuset kolorach i powłokach naszyjniki te mogą być bardzo kolorowe i niepowtarzalne. Można na nich „wyczarować” niezwykłe wzory. Ten sam wzór zrobiony z innych kolorów koralików może dać zupełnie inny efekt. Ozdobne wersje sznurów można nosić jako samodzielne naszyjniki. A wersje jednokolorowe mogą być doskonałą bazą do ozdobnych wisiorów sutasz lub w hafcie koralikowym. Dodatkowo, jeśli zrobimy krótszy sznur, to otrzymamy oryginalną bransoletkę.

Samodzielne projektowanie wzorów na sznury szydełkowo-koralikowe nie jest trudne. Są do tego specjalne programy, np. JBead (DB-Bead), które to ułatwiają. W internecie można też znaleźć bardzo dużo darmowych wzorów. Mimo że wzory są darmowe, posiadają autorki (autorów), dlatego zawsze należy przy publikacji o nich wspominać. Wzory, które znajdziecie poniżej zaprojektowała dla Korallo Violetta Krygier, dlatego jeśli ich użyjecie, nawet przy zmienionych kolorach, prosimy o oznaczenie autorki i nas 🙂 Zrobioną wg schematów biżuterią możecie dowolnie dysponować i pokazywać ją w internecie na swoich profilach.

Koraliki Toho, Miyuki do wszystkich projektów oraz stalowe końcówki i wiele więcej, kupisz oczywiście w sklepie Korallo.

Wzór nr 1 – 3 kolory na początek

Pierwszy wzór jest bardzo łatwy i poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca. Rozpisany jest na 8 koralików w rzędzie, na 3 kolory: szary, czarny i różowy, ale oczywiście możesz kolory zmieniać. Zobacz jaki ciekawy efekt można uzyskać zastępując kolor różowy złotym. Wzór pobierzesz w PDF klikając w poniższy guzik.

Wzór nr 2 – Romby na 4 kolory

Drugi wzór również nie jest skomplikowany. Doskonale nadaje się zarówno na bransoletkę, jak i naszyjnik z koralików Toho. Został rozpisany na 8 koralików w rzędzie, a więc na zwykły sznur szydełkowo-koralikowy na 4 kolory. Oryginalne kolory to: biały, czarny, czerwony, szary. W Inspiracji możecie zobaczyć jaki intrygujący efekt dało użycie turkusu i złota w wersji Toho Silver-Lined. Wzór do pobrania w PDF.

Wzór nr 3 – Kolorowe trójkąty na 5 kolorów

To wzór, który najbardziej mnie zaskoczył po zmianie kolorów. Te same trójkąty, ale efekt zupełnie inny. Ciekawe jakby wyglądał w różnych odcieniach zieleni lub niebieskiego, albo w delikatnych pastelach? Wzór rozpisany jest na 12 koralików w rzędzie, czyli lepiej zrobić go ukośnikiem, niż zwykłym sznurem. Oryginalne 5 kolorów to: 2 odcienie szarości, żółty, pomarańczowy i czerwony. W inspiracji użyto 4 rodzajów metalicznych koralików Toho 11/0: Permanent Finish Galvanized Aluminium, Permanent Finish Galvanized Starlight, Permanent Finish Galvanized Rose Gold, Metalic Bronze oraz czarny matowy.

Wzór na ukośnik do pobrania w postaci pliku PDF.

Wzór nr 4 – Przeplatane paski na 5 kolorów

Od zawsze fascynowały mnie wzory ze złudzeniem optycznym przenikania się kolorów, tak jak w tym schemacie. W oryginale jest 5 kolorów: 2 odcienie szarości, biały, czerwony i czarny. Jednak ja nieco zamieniłam kolory i zmniejszyłam ich ilość do 4 i użyłam: biały, czarny, czerwony i metaliczne różowe złoto. Naszyjnik zrobiłam zwykłym sznurem szydełkowo-koralikowym, ponieważ wzór jest na 8 koralików w rzędzie. Muszę przyznać, że sznur robiło mi się bardzo przyjemnie, łatwo było zauważyć ewentualne pomyłki przy nawlekaniu (miałam takie 1 miejsce). Wzór pobierzesz w PDF klikając w poniższy guzik.

Wzór nr 5 – Róże ukośnikiem na 9 kolorów

Na koniec prawdziwa perełka – różany wzór na okazały ukośnik na 18 koralików w rzędzie oraz 9 kolorów koralików. Ponieważ sekwencję wzoru można powtarzać dowolną ilość, uzyskasz zachwycający efekt zarówno na bransoletce, jak i w naszyjniku. Paula Banaszak, która robiła bransoletkę, poradziła, aby wydłużyć nieco wzór w kratkę, ponieważ inaczej będziecie musiały dodać jakieś elementy, aby uzyskać odpowiednią długość.

Przy tym sznurze postanowiliśmy nieco „poszaleć” i do inspiracji wybraliśmy zamiast Toho 11 – koraliki Miyuki Delica oraz Toho 15. Koralików cylindrycznych, jak Miyuki Delica nie polecam przy wzorach na małą ilość koralików w rzędzie (poniżej 15), ponieważ będą one nieco odstawały. Ten sznur ma 18 koralików, więc Miyuki ładnie się układają i dają efekt małych pikseli, trochę jak w hafcie krzyżykowym. Jeśli szukacie wyzwania, zachęcam do wykonania „grubaska” z Toho 15. Wymaga to większej uwagi i cierpliwości, ale przy finalnie dość cienkim sznurze można mieć piękne wzory.

Różany schemat do pobrania w postaci pliku PDF.


Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zaglądaj do nas częściej! Możesz nas obserwować na Instagramie lub Facebooku. Będzie nam miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem i pochwalisz się swoimi sznurami wykonanymi wg naszych wzorów.

PS niedługo pojawi się kolejna porcja wzorów od Violetty Krygier 🙂