bransoletka caprice

Zapinana bransoletka Caprice- jak ją zrobić?

W tym tutorialu zobaczysz jak zrobić elegancką bransoletkę Caprice (zwana też Kapryśką). Tylko tutaj zamiast tradycyjnej wersji bangle zrobimy wersję zapinaną na modne zapięcie toggle. Oczywiście kolory możesz dostosować do swoich potrzeb, a perełki możesz zastąpić np. kryształkami Fire Polish 4mm, kamieniami naturalnymi 3 lub 4mm. Wykonanie bransoletki podzieliłam na 2 etapy, robienie podstawowej siateczki oraz naszywanie perełek. Siateczka wykonywana jest bardzo łatwym ściegiem zwanym „netting”.

Bransoletka Caprice – potrzebne materiały.

Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz TUTAJ

Bransoletka Caprice – krok 1

Krok 1a - bransoletka Caprice
Krok 1a
Krok 1b - bransoletka Caprice
Krok 1b
Krok 1c - bransoletka Caprice
Krok 1c

Zaczynamy od zrobienia siateczki. Weź ok. 1,5 m nici, zostaw 30 cm ogonek. Nabierz 16 koralików. Przejdź przez koralik nr 10. Nabierz 5 koralików i przejdź przez pierwszy koralik z poprzedniego rzędu.

Bransoletka Caprice – krok 2

Krok 2a
Krok 2a
Krok 2b
Krok 2b
Krok 2c
Krok 2c

Nabierz 6 koralików i przejdź w dół przez trzeci (środkowy) z pięciu luźno wiszących w pętelce. Nabierz 5 koralików i znów przejdź przez trzeci licząc od góry.

Krok 3

Krok 3a
Krok 3a
Krok 3b
Krok 3b
Krok 3c
Krok 3c

 

Nabierz 6 koralików i przejdź przez trzeci. Znów nabierz 5 i przejdź przez trzeci. Nabierz 6 koralików i przejdź przez trzeci.

W taki sam sposób robimy dalej siateczkę – nabieramy i dodajemy u góry 6 koralików, w środku 5, na dole 6.

Pamiętaj, aby na tym etapie dość mocno naciągać nić, tak aby między koralikami nie było widać wolnej nitki. Jest to bardzo ważne, ponieważ w późniejszym etapie zdecydowanie ułatwi pracę i będzie estetycznie wyglądało.

Ile rzędów masz zrobić na bransoletkę? U góry mam 23 mostki (licząc od miejsca, gdzie wychodzi początkowa nitka). Da mi to 16 cm gotowej bransoletki z zapięciem. Jeśli potrzebujesz dłuższą bransoletkę, dodaj kolejne mostki.

Krok 4

Krok 4a
Krok 4a
Krok 4b
Krok 4b
Krok 12c
Krok 4c

Robimy zakończenie siateczki. Na początku nitka wychodzi do góry – na końcu w dół. Jeśli masz inaczej, musisz dorobić jeden rządek (lub spruć). Dzięki temu bransoletka będzie prosta.

Najpierw musimy wzmocnić końcówkę bransoletki. Przejdź do 3 koralika u góry. Nabierz 6 koralików oraz kółeczko przy zapięciu toggle. Przejdź przez 3 koraliki. Przejdź nicią jeszcze raz przez ostatnie koraliki z zapięciem. Zakończ nitkę w głębi bransoletki. Pamiętaj, aby przed ucięciem nitki zrobić ze 2 supełki, przejść kawałek przez koraliki i dopiero uciąć nitkę.

Krok 5

W taki sam sposób zrób oczko na zapięcie z drugiej strony bransoletki. Zakończ nić.

Krok 5
Krok 5

Etap II – doszywanie perełek do bransoletki Caprice

Krok 6a
Krok 6a
Krok 6b
Krok 6b

Drugi etap pracy to doszycie perełek w pustych oczkach. Weź nową nić – ok. 2 m. Wyjdź w miejscu pokazanym na zdjęciu. Nabierz koralik Toho 11, perełkę 3mm, koralik Toho 11 i przejdź przez koralik na środku siateczki.

Znów nabierz koralik, perełkę, koralik i przejdź przez trzeci koralik tak, aby wyjść w środkowym koraliku siateczki. Doszyj w taki sam sposób perełki do końca bransoletki. Zakończ nić robiąc supełki.

Krok 6

Krok 7a
Krok 7a
Krok 7b
Krok 7b
Krok 7c
Krok 7c

Jeśli będziesz miała trudność z przejściem przez jakieś koraliki – nic na siłę! Bo koralik może pęknąć. Zamiast tego zmień igłę na cieńszą.

Krok 7d
Krok 7d
Krok 7e
Krok 7e
Krok 7f
Krok 7f

I gotowe! Możesz cieszyć się piękną bransoletką.

Gotowa bransoletka

Tutorial przygotowała dla Was Monika Król-Majchrzak, która pisze o sobie tak: „Jak prawie każda dziewczynka interesowałam się robieniem biżuterii z koralików. Pamiętam, jak mama kupiła mi wielką paczkę, jak na dziecinne wyobrażenie, koralików. Były bardzo błyszczące, kolorowe i strasznie nierówne – bez porównania z dzisiejszymi Toho, ale i tak ogromnie cieszyły. Później, po wielu latach, gdy już pracowałam zawodowo w szkole, trafiłam na bloga z niesamowitymi pracami właśnie z drobnych koralików Toho. Przepadłam. Na początku były tylko sznury, tureckie i szydełkowo-koralikowe, ale niedługo potem pojawił się w moim życiu prawdziwy beading. I właśnie tak zaczęła się moja przygoda z beadingiem, która trwa już prawie 10 lat. W międzyczasie hobby stało się pracą – moje wcześniejsze tutoriale znajdziecie tu, na blogu Korallo. Pasją do koralików zaraziłam nawet męża, z którym razem stworzyliśmy program do śledzenia wzorów peyot i brick – Patterns Ruler. Życzę Wam wielu pięknych projektów i wzajemnej miłości do drobnych koralików”.