Chciałabyś zacząć samodzielnie tworzyć biżuterię, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom wyboru narzędzi i materiałów? Podobają Ci się nasze tutoriale, ale boisz się spróbować? Z naszą Akademią Biżuterii to się zmieni. Poznasz potrzebne narzędzia, materiały oraz przykłady ich zastosowania.

Akademia Biżuterii Korallo to częściowo nowy cykl dla osób początkujących. Zaczynamy od omówienia rodzajów szczypiec. W kolejnych częściach omówimy najpotrzebniejsze półfabrykaty, które są wykorzystywane w różnych technikach tworzenia biżuterii handmade, od popularnych składaczków, po sutasz czy beading. Mamy też nadzieję, że będziecie chciały z nami poznać podstawowe techniki beadingu.

różne rodzaje szczypiec

Zaczynając zabawę z tworzeniem biżuterii mamy do dyspozycji całkiem sporo narzędzi, ale do czego służą? Czy warto je kupić? Które z nich są niezbędne? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym przewodniku.

Szczypce okrągłe

Podstawowe szczypce do modelowania drutu. Niezbędne w pracy przy biżuterii. Pozwolą na rozgięcie gotowych półfabrykatów czy zrobienie szpilki, oczka, końcówki. Szczególnie przydatne przy tworzeniu kolczyków. Niezbędne w każdym warsztacie.

Zdj. 1

Szczypce płaskie

Szczypce niezbędne przy tworzeniu niemal każdego biżuteryjnego projektu. Przydatne przy zaciskaniu kuleczek, dociskaniu czy doginaniu (równaniu) niewielkich odcinków drucików. Sprawdzą się też do przytrzymywania elementów. Występują w kilku rodzajach, w zależności od zakończenia: wąskie, tzw. bociany (zdj. 2), szerokie (zdj. 3), wygięte (zdj. 4), z ząbkami, z nylonowymi ochraniaczami (zdj. 5). Wąskie końcówki pozwalają na precyzyjną pracę i są bardzo wygodne w użyciu. Szczypce wygięte dzięki zagiętym końcówkom nie zasłaniają widoczności podczas pracy i pozwalają na precyzyjne dogięcia elementów. Szczypce z nylonowymi ochraniaczami nie uszkadzają kształtowanego drutu.

szczypce płaskie, tzw. bociany

Zdj. 2

szczypce płaskie

Zdj. 3

szczypce płaskie wygięte

Zdj. 4

szczypce płaskie z nylonowymi ochraniaczami

Zdj. 5

Szczypce tnące

Kolejny niezbędnik. Bez szczypiec tnących trudno wyobrazić sobie warsztat pracy. Służą do przycinania drutu i linki jubilerskiej. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią wielkość szczypiec do grubości ciętych elementów.

szczypce tnące

Zdj. 6

Szczypce do kółeczek

Szczypce rzadziej wykorzystywane. Służą do formowania drutu, np. do tworzenia kółeczek. Dwie mandryle równe na całej długości pozwalają, w przeciwieństwie do tradycyjnych szczypiec okrągłych, na stworzenie serii identycznych zagięć. Dostępne są w różnych rozmiarach.

szczypce okrągłe do kółeczek

Zdj. 7

Szczypce trójstopniowe

Narzędzie, które pozwoli Ci zrobić z drutem wszystko. Kółeczka? Proszę bardzo. Kwadracik? Żaden problem. Kokardka? Nic prostszego. Przydatne dla zaawansowanych w tworzeniu biżuterii.

szczypce trójstopniowe do kółeczek

Zdj. 8

Przedstawione rodzaje szczypiec są najbardziej popularne. Możesz też znaleźć narzędzia wielofunkcyjne, często tańsze od kompletu dedykowanych. Jednak wygodniejsze w użyciu są osobne narzędzia. Aby zacząć tworzyć biżuterię z użyciem metalowych półfabrykatów potrzebujesz szczypce okrągłe, tnące i najlepiej 2 sztuki szczypiec płaskich, w tym min. jedne bociany. Bez względu na ilość narzędzi, na pewno warto wybrać szczypce dobrej jakości, chcemy przecież aby służyły nam jak najdłużej.