Sugilit: właściwości kamienia, biżuteria, bransoletki i wisiorki – gdzie można go wykorzystać?

Szukasz nowego, unikalnego kamienia naturalnego do swojej biżuterii? Mamy dla Ciebie propozycję: sugilit. Jest to bardzo mało znany minerał, który będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośników królewskiej purpury. Szlachetnie zaprezentuje się w każdym rodzaju dodatku biżuteryjnego, dodając elegancji tak koktajlowym, jak i casualowym stylizacjom. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym młodym kamieniu i dlaczego warto, aby znalazł się na Twojej liście must-have.

Podstawowe informacje o sugilicie

Sugilit to rzadki kamień naturalny. Pochodzi on z grupy krzemianów, w której znajdują się m.in. szmaragd, turmalin i topaz. Ten niecodzienny minerał przykuwa wzrok intensywnie fioletową barwą. Wielu określa ją jako winogronową.

Sugilit występuje również w innych kolorach. Są to odmiany:

  • fioletowoczerwone,
  • purpurowoczerwone,
  • żółtobrązowe,
  • różowofioletowe,
  • zielone.

Rzadziej znajdziesz go w wersji bezbarwnej.

Sugilit ma postać nieprzezroczystą i półprzezroczystą, w której czasami występują fasetki.

Jest on jednym z najmłodszych kamieni naturalnych. W 1944 roku, czyli niecałe 80 lat temu, odkrył go japoński geolog Ken-ichi Sugi na wyspie Shikoku. To od nazwiska odkrywcy pochodzi nazwa minerału.

Złoża sugilitów znajdują się w wielu miejscach na świecie, m.in. w Australii, Indiach, Japonii, Kanadzie, Namibii, Afryce Południowej i we Włoszech. Występuje on jednak w niewielkich ilościach, dlatego też określa się go jako rzadki kamień naturalny. Jego skupienia mają formę zbitych i drobnoziarnistych, igiełkowych i promienistych.

Sugilit to nie jedyna nazwą, pod jaką spotkasz się z tym minerałem. Jego inne określenia to:

  • fioletowy turkus,
  • cybelen,
  • lawulit,
  • królewski lawulit,
  • azel królewski,
  • wesselit (to określenie pochodzi od nazwy kopali manganu, w której został odnaleziony: Wessels w Afryce Południowej).

Sugilit jest kamieniem naturalnym o średniej twardości (6–6,5 w dziesięciostopniowej skali Mohsa, podobnie jak czarny opal). To oznacza, że zarysowania na jego powierzchni powstają, gdy działa na niego narzędzie stalowe lub szkło.

Sugilit - kamień do biżuterii

Co symbolizuje sugilit?

Dla wielu miłośników biżuterii kamienie naturalne mają symboliczne znaczenie. Jeśli i Ty lubisz podkreślać swoją osobowość minerałami, wybierz sugilit, gdy chcesz zaakcentować, że duchowy rozwój i duchowa miłość są dla Ciebie najważniejsze.

Kierując się symboliką koloru sugilitu, pokażesz, że Twoją cechą jest szlachetność, dbasz o luksus, prestiżowe rozwiązania lub zajmujesz kierownicze stanowisko. 

Jakie właściwości ma sugilit?

Wielu rękodzielników i miłośników biżuterii dodaje kamienie naturalne do swoich ozdób, ponieważ wierzą, że mają one właściwości zdrowotne i magiczne. Jak to wygląda w przypadku sugilitu? Czy jest on zdrowy czy szkodliwy?

Zastosowanie sugilitu w litoterapii

Sugilit jak każdy kamień naturalny znajduje zastosowanie w litoterapii. Jest to medycyna alternatywna, która zakłada leczenie minerałami. Jakie właściwości ma ten winogronowy kruszec według litoterapeutów?

Jeśli czujesz przeciążenie pracą, brakuje Ci sił umysłowych, dodanie sugilitu do biżuterii ma Ci pomóc odzyskać energię do działania. Litoterapeuci uważają, że z tym kamieniem naturalnym w zapomnienie pójdą bezsenne, nieprzespane noce, a Twój organizm szybciej się zregeneruje.

Jego zadaniem ma być równoważenie pracy półkul mózgowych, szyszynki i gruczołów dokrewnych. Litoterapeuci uważają go za dobry wybór, gdy masz zaburzone krążenie krwi i chcesz oczyścić organizm z toksyn.

A co, jeśli Twoim największym problemem są nawracające bóle głowy, migreny i przewlekły stres? Również w takiej sytuacji nie przechodź obojętnie wobec sugilitu. Ma on mieć dobroczynny wpływ na układ nerwowy, łagodzić stany lękowe i depresję, a także uśmierzać bóle głowy i zębów.

Dodatkowo wspiera budowanie naturalnej odporności, wzmacnia wątrobę, stymuluje gruczoły hormonalne, a nawet pomaga w leczeniu dysleksji i autyzmu.

Ważne: pamiętaj, że leczenie kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi ma jedynie wspomagać, a nie zastępować leczenie właściwe. Diagnozę i podjęcie zasadniczego leczenia podejmij u tradycyjnego lekarza!

Metafizyczny aspekt sugilitu według ezoteryki

Według ezoteryków, czyli osób, które wierzą w magiczne właściwości kamieni naturalnych, sugilit to najważniejszy minerał na nowe tysiąclecie. Ma on chronić swojego właściciela przed negatywnym wpływem otoczenia.
Kolejną właściwością, którą upatruje się w sugilicie, jest świadome śnienie. Według ezoteryków ma on wpływać na symbolikę snów i pomóc ją zrozumieć. Wielu uważa również, że wspiera w odzyskiwaniu wiary w swoje możliwości, nadziei i optymistycznego podejścia do życia oraz pomaga w poznawaniu swoich talentów.

Osoby, które noszą biżuterię z sugilitem, są wspierane przez kamień podczas rozwiązywania konfliktów, rozwoju wyobraźni i odzyskiwaniu pewności siebie.

Sugilit - fioletowy kamień do biżuterii handmade

Z jakimi kamieniami łączyć sugilit w biżuterii?

Marzysz o magnetycznym fiolecie sugilitu w swojej biżuterii? Chcesz go urozmaicić dodatkowym kolorem, ale nie wiesz, jakie koraliki z kamieni naturalnych wybrać?

Z purpurą sugilitu dobrze skomponuje się ognista barwa bursztynu, mleczna biel pereł i metaliczny błysk kamienia abalone lub holograficzny połysk opalu. Kiedy potrzebujesz ciemnej, stonowanej biżuterii, połącz go z dymnym kwarcem, a gdy stawiasz na kontrasty – z soczyście limonkowym peridotem.

Sugilit będzie zjawiskowo prezentować się zarówno z półfabrykatami w kolorze srebra, jak i złota, np. ze stali szlachetnej.

W jakiej biżuterii wykorzystać sugilit?

Sugilit wykorzystasz przy projektowaniu dowolnej biżuterii DIY: bransoletek, wisiorków, kolczyków, pierścionków, a nawet broszek.
Jego winogronowa barwa doda dostojności każdej kreacji. Idealnie sprawdzi się przy codziennych stylizacjach, gdy chcesz nadać im głębokiego akcentu. Bransoletkę lub kolczyki z sugilitem z powodzeniem założysz również na spotkanie biznesowe lub na randkę w restauracji.

Kamienie sugilitu kupisz w formie już gotowej bransoletki, wisiorka lub pierścionka albo w formie materiałów do biżuterii DIY.

Sugilit w materiałach do biżuterii

Sugilit w biżuterii wykorzystasz głównie w formie koralików. Przyjmują one kształty m.in.:

  • gładkiej i fasetowanej kulki,
  • fasetowanej i nieregularnej baryłki,
  • gładkiego słupka.

Z tym kamieniem naturalnym spotkasz się również w formie wypukłego kaboszonu o kształcie łezki, okręgu i owalu.

Ile kosztuje sugilit i gdzie go kupić?

Cena sugilitu surowego, czyli kamienia, który nie został jeszcze poddany obróbce jubilerskiej, zależy od:

  • liczby karatów, czyli wagi minerału: jeden karat to 0,2 g;
  • kolorystyki.

Rzadkie występowanie tych winogronowych kamieni sprawia, że cena, za jaką można kupić je w surowej formie, nie należy do niskich. Te najbardziej cenione sugility, o intensywnej głębi koloru i dobrej przezroczystości kosztują nawet kilka tysięcy dolarów. 

Jeśli jednak interesujesz się koralikami z sugilitu, ceny będą dla Ciebie korzystniejsze. Koszt zakupu takich elementów zależy od wielkości zestawu i średnicy koralików.

W naszym sklepie znajdziesz sugilit w opakowaniach z pojedynczymi koralikami, jak i takie pakowane po kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt sztuk, w cenie od ok. 2,3 zł za jeden zestaw lub od 17 gr za jeden koralik w opakowaniu.


Nie zwlekaj – znajdź inspirację na nową biżuterię i wykorzystaj w niej szlachetną purpurę sugilitu!