Podoba Ci się tuleja rozkręcana do drobnych koralików, ale nie wiesz jak ją ozdobić? Szukasz oryginalnego pomysłu na naszyjnik? Zrób z nami ozdobne paski z koralików i ciesz się co dzień innym wzorem na naszyjniku.

Widziałaś już nasze stalowe tuleje do drobnych koralików? Mnie zachwyciła możliwość personalizowania i zmieniania ozdobnego paska z koralików. Bo dzięki rozkręcaniu, ozdobny koralikowy pasek można zmieniać w zależności od nastroju lub ubranej bluzki. Drobne koraliki np. Miyuki występują w wielu kolorach, więc możesz z łatwością wybrać swoje ulubione. Ozdobny pasek wykonasz ściegiem peyote parzystym (większa tuleja) lub nieparzystym (mniejsza tuleja). Jeśli nie wiesz jak się robi ścieg peyot – zerknij do mojego wpisu Techniki beadingowe – ścieg peyot, podsumowanie. Pasek peyot to po prostu taka koralikowa obrączka, tylko nieco mniejsza.

tuleja rozkręcana do drobnych koralików

Poniżej znajdziesz darmowe wzory, które przygotowałam i przetestowałam, więc są idealnie dopasowane do tulejek. Zachęcam Cię do eksperymentowania i zmieniania kolorów. Możesz też sama pokusić się o stworzenie własnych wzorów, jest to naprawdę fajna zabawa. Do samodzielnego projektowania możesz wykorzystać „graph paper peyote”, który za darmo wydrukujesz z internetu oraz kolorowe kredki lub możesz użyć odpowiedniego programu, np. EasyBeadPaterns.

tuleja rozkręcana

Oryginalny naszyjnik – potrzebne materiały

Aby zrobić oryginalny naszyjnik ze stalowej tulei, potrzebujesz tylko kilku produktów. Koralików Miyuki w paczce jest 5g, więc z jednego opakowania jesteś w stanie zrobić bardzo dużo kolorowych paseczków.

  • stalowa tuleja rozkręcana, w sklepie Korallo znajdziesz je w dwóch rozmiarach: 13x11mm oraz 13,8x7mm;
  • drobne koraliki Miyuki w wybranych kolorach;
  • nici i igła do beadingu;
  • gotowy stalowy łańcuszek.

Koralikowe pomysły na większą rozkręcaną tuleję

tuleja rozkręcana do drobnych koralików

Większa tulejka (kod ST9273A, ST9273B) zdecydowanie lepiej wygląda na nieco większych nośnikach, np. grubszych łańcuszkach, rzemieniach. Ja wybrałam łańcuszek z kulkami, które nieco zapobiegają nadmiernemu przesuwaniu się ozdoby.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne projektowanie wzoru, oto parametry koralikowego paseczka z Miyuki (UWAGA: jeśli użyjesz innych koralików, wymiary mogą się nie zgadzać!). Wymiary większej tulejki pozwalają na zrobienie paska peyote parzystego: szerokość 6 koralików, długość 24 rzędy.

Mała tuleja rozkręcana

naszyjnik tuleja rozkręcana z koralikami

Mniejsza tuleja (ST9274A i ST9274B), o wymiarach zewnętrznych 13,8x7mm doskonale wygląda na cienkim, delikatnych łańcuszku. Aby łatwo zdejmować tulejkę musisz pamiętać, aby kółeczko kończące łańcuszek nie było większe niż 4mm, ponieważ nie przejdzie przez otwór w tulei.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zaprojektowanie wzoru, oto parametry koralikowego paseczka z Miyuki (UWAGA: jeśli użyjesz innych koralików, wymiary mogą się nie zgadzać!). Wymiary mniejszej tulejki pozwalają na zrobienie paska peyote nieparzystego: szerokość 7 koralików, długość 16 rzędów.

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze jedną inspirację. W końce tulejki możesz wkleić sznur koralikowy (wykonany na igle lub szydełkiem). Nasza koleżanka Marta przygotowała właśnie taką oryginalną propozycję wykorzystania tulejek.


Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zaglądaj do nas częściej! Możesz nas obserwować na Instagramie lub Facebooku. Będzie nam miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem i pochwalisz się swoimi naszyjnikami ze stalowych tulejek i drobnych koralików.