Lubicie morskie klimaty? To na pewno zachwyci Was tutorial na długi sutaszowy wisior.
Dzisiaj mam dla Was super niespodziankę – tutorial na wisior wykonany haftem sutaszowym przygotowany przez uzdolnioną Małgorzatę z pracowni Mon Atelier. Zrób wisior w ulubionych kolorach i przekonaj się, że oryginalne, ażurowe formy sutaszu wcale nie są trudne!

Do wykonania naszyjnika potrzebne będą:
- Jadeit morski kaboszon owal 18×13 mm – 1 szt.
- Jadeit matowy kulka gładka morski 10mm – 1 szt.
- Sznurki sutasz (po ok 1m) – morski, fioletowy, błękit królewski
- Srebrna krawatka ozdobna tulipany, próba Ag925 12.5mm – 1 szt.
- Koraliki Fire Polish Violet Lined Crystal 3mm – 13 szt.
- Koraliki Toho Round 6/0 Opaque Turquoise – 3 szt.
- Koraliki Toho Round 11/0 Higher Metallic Grape – 3 szt.
- Zawieszka ze stali chirurgicznej diament 9mm – 1 szt.
- Mata ze skóry ekologicznej miętowa 20x30cm
- Końcówki ozdobne ze stali chirurgicznej 8mm – 1 szt.
- Rzemień zamszowy płaski laguna 2,5x1mm – ok. 3m
- Zapięcia w zestawie ze stali chirurgicznej 3mm – 1 komplet
- Kółeczka zaciskowe 5mm – 3 szt.
- Agat brazylijski fasetowany w okuciu srebrnym AG925 z dwoma oczkami 11-16mm – 1 szt.
- Baza metalowa koło 28mm, kolor srebrny – 1 szt.
- Filc do podklejenia kaboszonu
- Nić monofilowa (ja używam 100) , lub innej do sutaszu
- Cienka igła do nawlekania koralików
- Czas potrzebny: około 2 godzin

To co, zaczynamy?
Krok 1

Zdj. 1
Pracę zacznij od podklejenia kaboszonu jadeitowego najlepiej do sztywnego filcu (kolor nie jest ważny). Użyj kleju typu uniwersalnego (np. Bostik, Hasulith).

Zdj. 2
Przygotuj 4 kawałki sznurka sutaszowego (dla początkujących polecam sznurki Pega acetat, te z sama wiskoza mogą być trudne w okiełznaniu) w kolorze fioletowym (2×25 cm) niebieskim (1×25 cm) i morskim (1×25 cm). Zabezpiecz końce sznurków odrobiną kleju, ja robię to Magikiem.

Zdj. 3
Złóż sznurki na pół, jeden przy drugim wokół kamienia. Zwróć uwagę, by wszystkie sznurki ułożone na płasko miały wzór „jodełki” (<<<) zwrócony w jedną stronę, po ułożeniu „jodełki” właśnie rozpoznajemy prawą i lewą stronę sznurków (wyjątkiem jest Pega acetat, która ma jodełkę w druga stronę w porównaniu z reszta sznurków). Nawlecz nić, zrób supełek na jednym z końców. Zacznij zszywać sznurki w miejscu, gdzie się zaczyna kaboszon wbijając igłę pomiędzy sznurki by ukryć supełek.
Krok 2

Zdj. 4
Zszywaj gęstym ściegiem, wbijaj igłę pośrodku sznurków (powinna gładko wchodzić), nadaj kształt kamienia. Gdy obszyjesz już cały owal przeszyj kilka razy u podstawy wszystkie sznurki razem.

Zdj. 5 A
Zszywaj gęstym ściegiem, wbijaj igłę pośrodku sznurków (powinna gładko wchodzić) nadając kształt kamienia.

Zdj. 5 B
Gdy obszyjesz już cały owal przeszyj kilka razy u podstawy wszystkie sznurki razem.
Krok 3

Zdj. 6
Rozdziel sznurki asymetrycznie na 3 i 5. Zacznij zszywać sznurki zawijając je ku dołowi przygotowując kształt koralika jadeitu.

Zdj. 7 A
Wszyj koralik przeszywając parę razy.

Zdj. 7 B
Na koniec zszyj sznurki z kaboszonem.
Krok 4

Zdj. 8 A
Następnie wywijając sznurki w drugą stronę zszyj uzupełniając koralikiem turkusowym Toho 6/0 i tworząc ślimaczka.

Zdj. 8 B

Zdj. 8 C
Zakończ przyszywając sznureczki do bazy, jak na zdjęciu.

Zdj. 8 D
Odetnij nadmiar sznurków i zabezpiecz końcówki klejem Magik.
Krok 5

Zdj. 9 A
Teraz zajmiemy się drugą częścią sznurków. Nawlecz nową nić, zrób supełek. Zacznij zszywać sznurki tworząc półkole. W środek wszyj koralik Fire Polish Violet Crystal Lined. Pamiętaj, by na koniec przyszyć ślimaczka do głównej części wisiora.

Zdj. 9 B

Zdj. 10 A
Teraz pora ozdobić mniejszego ślimaczka koralikami Fire Polish. Ukrywając nitkę pomiędzy sznureczkami od lewej strony, parę razy przeszyj nitkę przez same sznurki.

Zdj. 10 B
Krok 6

Zdj. 11 A
Wyjdź igłą u góry i nawlecz 2 koraliki FP, wróć igłą obok pierwszego, tak, by koraliki ustawiły się obok siebie.

Zdj. 11 B

Zdj. 11 C
Wyjdź igłą od dołu przed drugi koralik, nawlecz kolejny, wróć i tak szyj aż do końca małego ślimaczka (11 koralików).

Zdj. 11 D
Krok 7

Zdj. 12 A
Przygotuj teraz sznurki do uszycia falbanki nad koralikami. Sutasz błękitny (2x15cm) i morski (1x15cm).

Zdj. 12 B
Pamiętaj o ułożeniu „jodełki”. Końcówki zabezpiecz klejem.

Zdj. 13
Zszyj sznurki same, następnie przyszyj sznurki do bazy parę razy 🙂 Następnie przechodząc przez koraliki doszywaj całą falbankę.
Krok 8

Zdj. 14 A
Końce sznurków od falbanki zawiń w ślimaczki wszywając do środka koraliki Toho 6/0. Pamiętaj o dobrym przyszyciu każdego ślimaczka do głównego elementu.

Zdj. 14 B

Zdj. 14 C
Krok 9

Zdj. 15
By zakończyć ten etap pracy, możesz uzupełnić szczelinki drobnymi koralikami Toho 11/0.

Zdj. 16
Kolejny element naszyjnika to wąż. Aby go wykonać, przygotuj 2 odcinki sznurka sutasz. Tym razem fioletowy (1x25cm) i błękitny (1x25cm) oraz fioletowy koralik FP. Zabezpiecz końce sznurków klejem.

Zdj. 17
Złóż sznurki na pół (jodełka!) Zewnętrzny sznurek na samym koniuszku przeszyj parę razy tworząc taki nosek. Dołóż od środka drugi sznurek wraz z koralikiem, przeszyj wszystko razem kilka razy, tworząc główkę węża.

Zdj. 18
Zszywaj dalej sznurki nadając oczekiwany kształt litery S.
Krok 10

Zdj. 19 A
Teraz trzeba przyszyć węża do reszty naszyjnika. Najpierw umocuj szyję węża do dolnego lewego ślimaczka (od lewej strony), parę razy przeszyj.

Zdj. 19 B
Następnie delikatnie przyszyj głowę węża do sznurków wokół kaboszonu. Pamiętaj by na prawej stronie wychodzić igłą pomiędzy sznurkami, nie uszkodzisz wtedy pracy.

Zdj. 19 C
Brzuch węża przyszyj do sznurków na samym dole głównego elementu.
Krok 11

Zdj. 20 A
Na ostatni zawijas wężowy nałóż okrągłą bazę w kolorze srebrnym i teraz już możesz przyszyć ogon węża do kaboszonu.

Zdj. 20 B

Zdj. 21 A
Zajmiemy się teraz krawatką, aby móc zawiesić naszyjnik na rzemieniu. Sznurek sutasz błękitny (1x10cm) przewlecz przez oczko krawatki (możesz je wcześniej odrobinę domknąć płaskimi szczypcami, jeśli tego potrzebuje). Złóż sznurki na krzyż i przeszyj kilka razy.

Zdj. 21 B
Przyłóż krawatkę do bazy i przeszyj kilka razy pamiętając, by wbijać igłę pomiędzy sznurki. Odetnij nadmiar sznurków, pozostałe zabezpiecz klejem.
Krok 12

Zdj. 22 A
Czas na lewą stronę. Końcówki sznurków przykryjemy ekoskórką (ew. można użyć cieniutkiego filcu). Najpierw wytnij ogólny zarys wisiora.

Zdj. 22 B

Zdj. 23
Możesz skórką przykryć cały tył, lub tak jak ja, tylko to, co szpeci.

Zdj. 24
Ostrożnie przyklej skórkę (klejem uniwersalnym). Ostatnim etapem pracy jest delikatne przyszycie skórki do sznurków. I tym sposobem mamy gotowy główny element naszyjnika.
Krok 13

Zdj. 25
Przygotuj rzemień, na którym będziesz nosić wisior. Przygotuj odcinek o długości 50 cm (lub tak, jak lubisz, mniej lub więcej – dopasuj do siebie). Przełóż rzemyk przez krawatkę, końcówki rzemienia delikatnie posmaruj klejem (Bostik, Hasulith) i wsuń w tulejki zapięcia.

Zdj. 26
Możesz dodatkowo ozdobić zapięcie nakładając na koniec łańcuszka przy zapięciu, ogniwko z zawieszką. Użyj do tego otwartego ogniwka montażowego.

Zdj. 27
Pozostało już tylko wykonanie chwosta z rzemyków. 5 odcinków rzemyka, po 20 cm każdy, złóż na pół. Górną część posmaruj klejem tak, by między rzemyki też się dostał klej. Wsuń w tulejkę. Odczekaj pół godziny, by klej związał.

Zdj. 28
Na koniec za pomocą ogniwek i szczypiec połącz elementy tak, jak na zdjęciu. Teraz już możesz dumnie nosić własnoręcznie wykonany naszyjnik.

I gotowe! Sutaszowy naszyjnik będzie idealny na koniec lata, a także gdy już zrobi się nieco chłodniej, aby swoją lazurową barwą rozświetlał pochmurne dni.
Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tego naszyjnika, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.


Mam na imię Małgorzata i prowadzę pracownię biżuterii autorskiej Mon Atelier. Tworzę biżuterię w różnych technikach, głównie jest to haft sutaszowy, który pokochałam i od niego zaczęła się moja przygoda z biżuterią. Mam nadzieję, że dzięki tutorialowi będzie Ci się miło szyło, a w efekcie stworzysz dla siebie piękną ozdobę.
Serdecznie pozdrawiam
Małgorzata Jednoralska-Józefczyk
Zostaw komentarz