Perły - czy jeszcze można kupić prawdziwą perłę?
Perły powstają, gdy zanieczyszczenie dostanie się pod skorupę perłopława i podrażnia jego delikatne ciało. Małż, systematycznie pokrywa obce ciało cieniutkimi warstewkami, aby jego nieprzyjemne dla niego krawędzie ukryć pod masą perłową. Tak, warstwa po warstwie rodzi się naturalna perła. Prawdziwe perły bardzo rzadko są okrągłe, duże i regularne, jednak do wyrobu biżuterii właśnie takie są najbardziej pożądane. Co więc można z tym zrobić?
Jak wykorzystuje się małże w produkcji imitacji pereł?
Oczywiście, można hodować małże i zaszczepiać im zanieczyszczenia, aby sprowokować wytwarzanie perły - tym sposobem mamy większe prawdopodobieństwo trafienia na te regularne. To jednak wciąż zbyt mało. Dlatego ludzie zaczęli tworzyć imitacje pereł.
Metodą częściowo wykorzystującą pracę małża jest wytwarzanie perły łuskowej, w powstawaniu której pobudza się małża do otulenia jądra z gliny lub żywicy masą perłową. Po wyjęciu perły usuwa się jądro i zastępuje je macicą perłową. Tym samym perła ta jest całkowicie wykonana z perły, ingerencja dotyczy jej kształtu.
Inne metody wytwarzania imitacji pereł
Jedną z najbardziej cenionych imitacji jest perła stworzona z rybiego srebra. Po dokładnym zmieleniu rybiej łuski ze słodkowodnego karpia powleka się nią gotowe bazy. Same bazy bywają wypełnione woskiem, który ma większą elastyczność i mniejszą wagę niż szkło.
Potrafimy jednak naśladować naturalny proces powstawania perły, a więc bazowy koralik systematycznie, warstwa po warstwie powlekać mieszaniną żelatyny i rybich łusek, aby uzyskać efekt taki, jak na prawdziwej perle. Tak powstające perły określa się mianem francuskich z uwagi na to, że produkcja taka dominowała właśnie we Francji.
Również we Francji produkowane są perły antylskie, które powstają nie z rybiej łuski a z masy perłowe ślimaków lub małż.
Perła NaturalnaPerła Hodowlana.
Perła Majorka
Czym są perły Majorka?
Perły majorka - wytwarzane są kryształowych perełek bazowych z warstwami odpowiednio barwionych lakierów. Uzyskanie perłowego blasku ponownie odbywa się poprzez zanurzanie bazy w roztworze z rybiej łuski lub macicy perłowej, suszenie, polerowanie i ponowne zanurzania… Jedna perła powstaje przez kilka tygodni.
Proces ich powstawania można obejrzeć w trakcie wizyty na Majorce w najsłynniejszej fabryce pereł, gdzie już teraz zapraszamy - na razie z kamerą: