Co Ty wiesz o kwarcu?

Najpiękniejsze kamienie, takie jak diamenty, ceni się za ich czystość. Są jednak takie, które właśnie dzięki inkluzjom zyskują swój niepowtarzalny charakter.

 

Migotliwe odmiany kwarcu to tak naprawdę kamienie… zanieczyszczone. Przepiękne, barwne pasy powstają w wyniku połączenia kwarcu z wrostkami Krokidolitu (jest to minerał, który wyglądem przypomina wełnę, skąd też wzięła się jego nazwa).

 

 

Kwarcowe Tygrysie oko




Piękną, brązowo złotą barwę zyskuje dzięki obecności tlenku żelaza, powstałego w skutek wietrzenia krokidolitu, charakterystyczne prążkowania zaś uwidaczniają się przez załamywanie wrośniętych inkluzji. ZOBACZ

 

 

 

Kwarcowe Bawole oko




Jest to jeszcze silniej utleniona odmiana Tygrysiego oka, ma barwę ciemnobrunatną i bywa otrzymywany sztucznie poprzez podgrzewanie Kwarcowego Tygrysiego oka.

 

 

 

Kwarcowe Sokole oko




Ma barwę niebieską, lub w niebieskiej tonacji. Jest pierwotną wersją Tygrysiego oka, zawiera świeży, jeszcze nie utleniony ambifiol (Krokidolit).

 

 

 

Kwarcowe Kocie oko

 

Wygląda podobnie, jak szlachetna odmiana kamienia – chryzoberylowe kocie oko, jednak ma właściwości typowe dla Kwarcowego oka. Pyszni się barwą zieloną lub szaro-zieloną. 

 

Wszystkie te kamienie pięknie mienią się w świetle i pozostają odmianami kwarcu. Nie są to jednak wszystkie „kocie oka”, jakie istnieją w jubilerstwie. Znane jest także Chryzoberylowe Kocie Oko, zwane także Cymofanem. Jest to jednak już kamień szlachetny i występuje zdecydowanie rzadziej. Efekt kociego oka powstaje w nim dzięki wypełnionym gazem drobniutkim, gęsto ułożonym kanalikom.

 

Newsletter
Dołącz do
newslettera
i odbierz kupon
2x 20zł
na zakupy o min. wartości 149 zł

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Created by vlct.com (c) Korallo.pl