Czy podczas przygody z biżuterią handmade spotkałaś się z nazwą „kaboszon”?  Na pewno tak i to nie raz. A zastanawiałaś się co to jest kaboszon i jak może wyglądać? Dzisiaj na te wszystkie pytania dostaniesz odpowiedź.

Oprócz odpowiedzi na pytania o kaboszon, pokażę Ci jego różne rodzaje i podpowiem do czego można go użyć.

Co to jest kaboszon?

W niedawnym wpisie o kamieniach (Wszystko, co powinnaś wiedzieć o kamieniach, cz.2) znalazła się też informacja o kaboszonach i ich różnych rodzajach. Aby nie powtarzać się zbytnio, powiem tak:

kaboszon – charakteryzuje się gładką, wypolerowaną powierzchnią, czyli kaboszon nie ma fasetek na swojej powierzchni. Spód kaboszonu może być różny, najczęściej jest to płaski spód, ale może też być wypukły lub nawet wklęsły. Forma kaboszonu jest najczęściej okrągła lub owalna, ale można też spotkać inne kształty.

Szlif kaboszonowy stosuje się do kamieni, które wykazują ciekawe efekty optyczne, np. mienią się barwną tęczą, gdy patrzymy na nie pod różnymi kątami, jak labradoryt. Szlif kaboszonowy nadaje się też kamieniom o ładnym rysunku, np. agatom dendrytowym czy mszystym, na których można zobaczyć piękne krajobrazy czy fantazyjne pasy.

Do czego stosuje się kaboszony? Ze względu na płaski spód najlepiej jest je podkleić filcem lub skórką. W takiej formie używa się ich do haftu koralikowego, haftu sutasz. Można też kaboszony wkleić w gotowe metalowe bazy, albo opleść drobnymi koralikami w technikach beadingowych.

Autorka inspiracji: Małgorzata Jednoralska-Józefczyk

Autorka inspiracji: Dorota Orzeł

Autorka inspiracji: Monika Król-Majchrzak

Rodzaje kaboszonów

Kaboszony z kamienia – wykonane z kamieni naturalnych odpowiednio oszlifowanych zachwycają pięknem natury, jak np. kolorowe pasy i słoje w agatach, malachitach czy też krzemieniu pasiastym. Dodatkowo polerowana i szlifowana powierzchnia kamieni pięknie się błyszczy i przyciąga wzrok. Ponieważ kamienie naturalne są dość ciężkie, większe kaboszony raczej nadają się na naszyjniki, niż kolczyki. Kaboszony z kamieni naturalnych często są wiercone, aby nosić je jako zawieszki.

Krzemień pasiasty

Sardonyks

Malachit

Labradoryt

Kaboszony szklane z grafiką

Kaboszony szklane – inaczej nazywane kaboszony z grafiką, obrazkiem. Są najbardziej kolorowe i łatwe do personalizacji. Możliwości są duże, ponieważ pod taki przezroczysty szklany kaboszon można samodzielnie podkleić dowolną grafikę. W sklepie też można wybierać spośród wielu różnych rysunków. Duże kolorowe mandale doskonale wyglądają w naszyjnikach.

Kaboszony kryształowe – są to kaboszony wykonane ze specjalnego rodzaju szkła zwanego kryształowym lub ołowiowym. Szkło to lepiej załamuje światło, dzięki czemu wyroby się bardziej błyszczą. Czasem takie kaboszony mogą być wykonane z dwóch warstw szkła z wklejoną pośrodku kolorową folią, dzięki czemu gdy patrzymy z boku na kryształ jest on przezroczysty, a gdy patrzymy od góry jest on kolorowy.

Kaboszon kryształowy

Inspiracje naszych klientów

Katarzyna Kołodziejek

Ewelina Skuza

Katarzyna Kołodziejek

naszyjnik z kaboszonem

Katarzyna Darul

pierścień z kaboszonem

Beata Zielińska-Szymańska

kolczyki sutasz z kaboszonem hematytu

Magdalena Czeretowicz

naszyjnik z kaboszonem labradorytu

Agnieszka Koza

wisior wire wrapping z kaboszonem krzemienia

Laura Kopeć

bransoletka sutasz z kaboszonem

Magdalena Czeretowicz

pierścień z kaboszonem

Beata Zielińska-Szymańska