Łańcuszek w biżuterii każdy widział, a nawet pewnie kilka posiada. A gdybyś miała go krótko opisać, to jak by wyglądał, jakie by miał ogniwa, jak by się układał? I tu zaczynają się przysłowiowe schody, bo splotów łańcuszków jubilerskich jest sporo i potrafią się między sobą bardzo różnić. Zatem zerknij do tego mini przewodnika z najpopularniejszymi splotami łańcuszków do biżuterii i następnym razem wybierz ten najlepszy 😉

sploty łańcuszków

Najpopularniejsze sploty łańcuszków

Na wstępie od razu muszę zaznaczyć, że idealny łańcuszek do wszystkiego nie istnieje 😉 choć znalazłoby się kilka, które są bliskie ideału. Jedne łańcuszki z założenia są grubsze, inne bardziej sztywne, a jeszcze inne są najlepsze do zrobienia przedłużki. Dzisiaj pokażę Ci łańcuszki do robienia biżuterii o splotach: rollo, ankierkę, pancerkę, simple, bulion i hit sezonu, czyli duże, podłużne ogniwa. Poznaj sploty łańcuszków, ich wady i zalety.

Sploty łańcuszków – rollo

Łańcuszek typu rollo można łatwo rozpoznać po okrągłych i często wypukłych ogniwach, jak obrączka. Jego niewątpliwą zaletą jest niełamliwość i miękkość układania się. Rollo, ze względu na dość duże i okrągłe oczka, idealnie nadaje się jako baza do zawieszek. Kółeczka zaciskowe, które są wykonane z okrągłego drutu, z łatwością zmieszczą się w oczkach tego łańcuszka. Właśnie rollo wybrałam do zrobienia bransoletki >>Sweet Candy<< (tutorial na blogu). Do jakiej biżuterii najlepszy jest rollo? Może być bazą naszyjnika lub bransoletki. W zależności od potrzeb, wybierz większe lub mniejsze ogniwa.

Sploty łańcuszków – ankier

Chyba najpowszechniej występującym splotem łańcuszka jubilerskiego jest ankier lub inaczej ankierka. Taki łańcuszek ma proste ogniwa połączone ze sobą jak ogniwa w dziecięcym łańcuchu na choinkę. Nie jest skomplikowany, dlatego jest doskonałą bazą do naszyjników, gdzie zawieszamy ozdobny wisiorek. Ponieważ ma ogniwa owalne, lekko spłaszczone, aby coś zawiesić na kółeczku zaciskowym, trzeba wybrać większy rozmiar oczek. Ankier często jest dodatkowo ozdabiany i wtedy nie potrzebuje już dodatków. Jego ogniwa mogą być szlifowane, aby pięknie się błyszczał. Można też spotkać wersję z przełożonymi ozdobnymi kuleczkami. Uwaga: bardzo drobny i delikatny łatwo się plącze.

Sploty łańcuszków – pancerka

Pancerkę pewnie nie raz widziałaś w postaci męskiego naszyjnika lub okazałej bransolety. Jest to wzór dość ciężki, ogniwa są ułożone blisko siebie. Jest płaska, dzięki czemu lepiej widać ozdobny wzór. Pancerkę zdecydowanie nosimy samą, bez dodatków, sama jest już na tyle ozdobna, że nie potrzebuje świecidełek. Najczęściej jest wybierana właśnie na męskie naszyjniki, ale wykonana z lekkiego akrylu o bardzo dużych ogniwach świetnie wpisuje się w aktualne trendy modowe.

Sploty łańcuszków – simple

Łańcuszek typu simple jest prosty, dość płaski, ogniwa są duże, luźno ułożone. W zależności od wielkości, może być bazą naszyjnika, bransoletki lub po prostu przedłużką. Co to przedłużka? To kawałek łańcuszka, który jest doczepiony na końcu biżuterii i służy do jej przedłużenia. Więc jeśli nie masz gotowej przedłużki, weź po prostu łańcuszek simple.

Sploty łańcuszków – bulion (kulkowy)

Wśród splotów łańcuszków ciekawą budowę ma łańcuszek kulkowy. Pewnie widziałaś kiedyś wojskowe nieśmiertelniki? Zawiesza się je właśnie na łańcuszku kulkowym. Jest on mniej miękki, niż inne sploty, nie można go złożyć na pół, ale ma też zalety – nawet jak się splącze, łatwo go rozplątać. Bulion (bo pod taką nazwą go też znajdziecie) czasami ma z jednej strony ozdobnie ścięte kulki. Widziałaś tutorial na >>Zestaw bransoletek mandala z amazonitem<<? Użyłam tam właśnie łańcuszka typu bulion.

Sploty łańcuszków – duże, smukłe ogniwa

Na koniec zostawiłam wisienkę – łańcuszek, który szturmem zdobywa serca miłośniczek biżuterii. Mowa oczywiście o modowym hicie tego roku, czyli łańcuszku o dużych ogniwach. Cechą charakterystyczną tego łańcuszka są smukłe, długie ogniwa. Jak się przyjrzysz wyglądowi, to do którego splotu jest najbardziej podobny? Zgadza się, do ankierki. Jednak, tu ogniwa są zdecydowanie dłuższe. Ze względu na budowę, łańcuszek może być ozdobą solo, ale pięknie też będzie wyglądał w towarzystwie odpowiednio okazałej perły. Mam na niego kilka pomysłów i już niedługo Ci je pokażę. A Ty jakbyś go użyła? W sklepie korallo.pl znajdziesz kilka modeli ze stali szlachetnej, zarówno zwykłej, jak i pozłacanej.

Jak widzisz sploty łańcuszków do wyrobu biżuterii mogą być bardzo różne. Jedne są lepsze na bazy naszyjników i bransoletek: rollo, ankier, bulion. Inne są doskonałe do zawieszania ozdób na kółeczku zaciskowym: rollo, simple. A jeszcze inne same w sobie są już tak ozdobne, że najlepiej wyglądają solo, jak pancerka.

A jakie są Twoje ulubione sploty łańcuszków? Jeśli uważasz wpis za przydatny, zostaw komentarz oraz śledź nas na Instagramie lub Facebooku. Oraz koniecznie zajrzyj na bloga za kilka dni! Pokażę Ci jak wykorzystać w biżuterii łańcuchy z dużymi oczkami.

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]