Łańcuszek to baza wielu fenomenalnych dodatków biżuteryjnych. Z pewnością masz kilka w swojej szkatułce. A czy wiesz, jak nazywają się ich sploty, co je wyróżnia i na jaką okazję sprawdzają się najlepiej? Koniecznie zapoznaj się z naszym miniporadnikiem, by świat najpopularniejszych wzorów łańcuszków nie miał przed Tobą tajemnic!

Rodzaje splotów łańcuszków

Ze względu na wzór splotu łańcuszki można podzielić na:

  • delikatne i mocne,
  • cienkie i grube,
  • damskie i męskie (damsko-męskie, np. figaro),
  • na co dzień i na specjalne okazje.

Na wstępie chcemy również zaznaczyć, że idealny łańcuszek do wszystkiego nie istnieje. Każdy z nich wyróżnia się innymi cechami, które nadają mu unikalności i to, że sprawdza się na konkretną okazję. (Choć znalazłoby się kilka, które są bliskie perfekcji).

Jedne łańcuszki z założenia są grubsze, inne bardziej sztywne, a jeszcze inne są najlepsze do zrobienia przedłużki. A który ze splotów jest najładniejszy? To już zostawiamy Twojej ocenie. 😉

Splot ankier

To najpowszechniejszy splot łańcuszka. Wyróżnia się prostotą i uniwersalnością. Stanowi doskonałą bazę do naszyjników z ozdobnymi wisiorkami.

Ankier – lub inaczej ankierka – tworzą proste, równomiernie rozłożone, połączone ze sobą ogniwa. Wyglądem przypomina on łańcuch kotwicy.

Jego ogniwa mogą być owalne lub prostokątne. Dodatkowo są lekko spłaszczone, przez co aby coś zawiesić na nim na kółeczku zaciskowym, trzeba wybrać większy rozmiar oczek.

Co więcej, ogniwa bywają szlifowane, aby łańcuszek pięknie się błyszczał.

Spot ankier występuje również w wersji zdobionej dodatkowymi elementami, np. koralikami lub kuleczkami. Taki sprawdzi się świetnie jako samodzielna biżuteria.

Uwaga: jest drobny i delikatny, łatwo się plącze.

sploty łańcuszków

Splot rollo

Łańcuszek o splocie rollo łatwo rozpoznasz po okrągłych i często wypukłych ogniwach (które wyglądem przypominają obrączki). Jest niełamliwy i miękko się układa. Stanowi odmianę ankiera.

Do jakiej biżuterii najlepiej sprawdzi rollo? Będzie świetną bazą naszyjnika lub bransoletki. Ze względu na nieco większe i okrągłe oczka z łatwością doczepisz do niego kółeczka zaciskowe z ulubioną zawieszką.

Właśnie łańcuszek o tym splocie wybraliśmy do stworzenia bransoletki Sweet Candy (tutorial na blogu).

sploty łańcuszków

Splot pancerka

To jeden z najtrwalszych splotów łańcuszków. Najczęściej spotkasz się z nim w męskiej biżuterii, np. w postaci naszyjnika lub okazałej bransolety. Choć i w damskiej (w delikatniejszej wersji) zyskał uznanie i popularność.

Jest to dość ciężki wzór. Jego ogniwa są płaskie, ułożone blisko siebie.

Splot pacerka najlepiej sprawdza się jako samodzielna ozdoba, bez dodatków.

Najczęściej jest wybierana na męskie naszyjniki, ale wykonana z lekkiego akrylu o bardzo dużych ogniwach świetnie wpisuje się w aktualne trendy modowe.

Splot simple

Łańcuszek typu simple jest prosty, dość płaski. Jego ogniwa są duże, luźno ułożone.

W zależności od wielkości oczek służy on za bazę naszyjnika, bransoletki lub przedłużkę. Czym jest ten ostatni element? To kawałek łańcuszka, który jest doczepiony na końcu biżuterii i służy do jej przedłużenia.

Jeśli więc nie masz gotowej przedłużki, weź fragment łańcuszka simple.

Splot bulion (kulkowy)

Wśród popularnych splotów łańcuszków ciekawą budową wyróżnia się splot kulkowy.

Pewnie znasz wojskowe nieśmiertelniki. Zawiesza się je właśnie na łańcuszku kulkowym!

Jest on nieco twardszy od innych splotów, przez co nie złożysz go na pół, ale za to z łatwością rozplączesz.

Bulion (bo pod taką nazwą również go znajdziesz) czasami ma z jednej strony ozdobnie ścięte kulki.

Znasz nasz tutorial na zestaw bransoletek mandala z amazonitem? Użyliśmy tam właśnie łańcuszka o splocie bulion.

Splot żmijka

Łańcuszek typu żmijka to popularny splot o gładkiej i elastycznej strukturze. Tworzą go ciasno splecione, okrągłe ogniwa, o praktycznie niewidocznych łączeniach, stąd wyróżnia się wyjątkową giętkością i połyskiem.

Idealnie sprawdza się jako biżuteria na co dzień i na specjalne okazje. To dobry wybór zarówno, gdy szukasz łańcuszka, który posłuży Ci za samodzielną ozdobę, jak i do którego doczepisz ulubiony wisiorek.

Pamiętaj jednak, że jest to delikatny splot, stąd łatwo o jego zaszarpnięcie.

Splot singapur

To elegancki i subtelny splot łańcuszków charakteryzujący się skręconymi ogniwami, które wyglądem przypominają łańcuch DNA.

Jest to ozdobny wzór, o większej trwałości.

Sprawdza się jako samodzielny dodatek biżuteryjny i jako baza naszyjnika z ulubionym wisiorkiem.

Splot kostka

To kolejna odmiana ankiera. Łańcuszki o splocie kostkowym wyróżniają się większą grubością od innych wzorów. Ich ogniwa przyjmują kształt kwadratów.

Łańcuszki o tym splocie są delikatne, dlatego wymagają ostrożności przy noszeniu.

Dobrze prezentują się w połączeniu z subtelnymi wisiorkami.

Splot figaro

To popularny splot łańcuszka zarówno w biżuterii damskiej, jak i męskiej. Dla kobiet proponuje się go w wersji delikatniejszej (z mniejszymi ogniwami), a dla mężczyzn – w masywniejszej (z większymi ogniwami).

Cechą charakterystyczną dla łańcuszków o tym typie splotu jest sekwencja dwóch–trzech krótkich ogniw przeplatanych jednym długim.

Figaro należy do splotów ozdobnych, stąd lepiej wybierać go jako samodzielny dodatek.

Splot lisi ogon

To jeden z ładniejszych splotów popularny w damskiej biżuterii. Wyglądem przypomina lisi ogon lub warkocz. Powstaje z co najmniej trzech pasm ogniw z sobą przeplatanych.

Ma charakter ozdobny, stąd idealnie sprawdza się jako samodzielny naszyjnik lub bransoletka.

Splot cardano

Cardano wyglądem przypomina żmijkę o okrągłym lub kanciastym przekroju. Wyróżnia się widocznymi modułami.

Z nim dodasz swoim kreacjom unikalnego, wyrazistego charakteru.

Postaw na ten popularny splot łańcuszka, jeśli planujesz przygotować prostą, minimalistyczną bransoletkę lub subtelny naszyjnik bez dodatkowych elementów.

Splot duże, smukłe ogniwa

Na koniec zostawiliśmy wisienkę: biżuterię, która szturmem zdobywa serca miłośników biżuterii. Mowa o modowym hicie wielu sezonów, czyli łańcuszku o dużych ogniwach.

Jego cechą charakterystyczną są smukłe, długie ogniwa. Jak się mu przyjrzysz, to zapewne zauważysz, że jest podobny do jednego z wymienionych splotów? Wiesz, do którego? Zgadza się, do ankierki. Tutaj jednak ogniwa są zdecydowanie dłuższe.

Ze względu na swoją budowę ten łańcuszek pięknie zaprezentuje się jako ozdoba solo, jak i w towarzystwie odpowiednio okazałej perły lub innego kamienia.

W naszym sklepie korallo.pl znajdziesz kilka takich modeli ze stali szlachetnej, zarówno zwykłej, jak i pozłacanej.

sploty łańcuszków
sploty łańcuszków
sploty łańcuszków

Jaki splot łańcuszka wybrać

Sploty łańcuszków, które Ci przedstawiliśmy, to tylko najpopularniejsze propozycje w biżuterii damskiej i męskiej. Wzorów jest jeszcze więcej: od prostych przez ozdobne po nietypowe. Jak więc wybrać ten odpowiedni?

  1. Jeśli szukasz łańcuszka na co dzień, postaw na najtrwalsze sploty, np. pancerka, figaro lub ankier.
  2. Gdy potrzebujesz czegoś szykownego, rozejrzyj się np. za splotami singapur, lisi ogon, kostka i żmijka.
  3. Chcesz mieć łańcuszek, który połączysz z ulubioną zawieszką? Wybierz wzór ankier i rolo.

Jak widzisz sploty łańcuszków do wyrobu biżuterii są bardzo różne. Jedne stanowią lepsze bazy naszyjników i bransoletek: rollo, ankier, bulion. Inne są doskonałe do zawieszania ozdób na kółeczku zaciskowym: rollo, simple. A jeszcze kolejne same w sobie są już tak bogate wzorzyście, że najlepiej wyglądają solo, jak pancerka.

A jakie są Twoje ulubione sploty łańcuszków? Jeśli uważasz poradnik za przydatny, zostaw komentarz i obserwuj nas na Instagramie lub Facebooku.