Drobne koraliki, mogą znaleźć zastosowanie w niemal każdej formie biżuterii, doskonale nadają się do tradycyjnych wyrobów, są niezastąpione w sutaszu no i oczywiście, opiera się na nich beading, czarujący cuda tylko z koralików.

Na rynku możemy spotkać ogromną ofertę drobnych koralików szklanych, jak jednak wybrać te, które okażą się dla nas idealne? W tworzeniu tradycyjnej biżuterii, gdy koraliki nie będą jeden obok drugiego i pewna nieregularność jest nawet wskazana możemy sięgnąć po najtańsze produkty, których nie firmuje żadna marka. Są tanie, kolorowe i nie zrujnują nas a jednocześnie pozwolą stworzyć ładną i kolorową biżuterię.

Gdy jednak zamierzamy zmierzyć się z techniką sutaszu lub beadingu, potrzebujemy już produktu z wyższej półki. Wtedy warto sięgnąć po produkty markowe, aby nie przeżyć przykrego rozczarowania i przede wszystkim nie być zmuszonym do wyrzucenia połowy zakupu. Jedną z najpopularniejszych marek jest Japońskie TOHO, które znane jest z równych, jednorodnych koralików i wprowadzenia systemu oznaczeń ułatwiających wybór właściwego produktu. Oznaczenia te  jednak mogą być nieco mylące w naszej kulturze, ponieważ opierają się na calu a nie centymetrze

Co oznaczają więc wartości przy TOHO?

1 cal to 25,4 mm, czyli koralików 15/0 na długości ok 2,5 cm zmieści się 15, a koralików 8/0 zmieści się 8. Wynika z tego, że im większy numer przy koraliku, tym… koralik mniejszy. Jeśli jednak wyobrazimy sobie koraliki ułożone na długości 1 cala, wszystko nabiera sensu. Zobaczmy to na ilustracji obok.

Oznaczają… ile koralików danej wielkości zmieści się na długości 1 cala. Pozwala to wyliczyć, ile koralików musimy mieć, aby uzyskać sznur określonej przez nas długości. Prawda, że praktyczne?

Teraz łatwo obliczyć, ile koralików Ci potrzeba, pozostaje tylko spojrzeć, ile z nich zawiera się w 10 gramach i już wiesz, czy kupić 5 opakowań, czy wystarczy jedno. Dla wzrokowców jeszcze tylko rzut okiem na „10 gram” każdej wielkości koralików, gdzie doskonale zobaczycie, jak malutkie są koraliki numer 15 i jak spore są te w rozmiarze 6.

Jeżeli nadal nie umiesz sobie wyobrazić ile koralików zamówiłaś rozłóż dłoń wnętrzem do góry. 10 gram koralików wysypanych na rękę powinno zająć mniej – więcej całą powierzchnię dłoni bez palców. Oczywiście koralików rozłożonych jedną, równą warstwą.

Owocnego korzystania!