Lubicie wielokolorową biżuterię? Zwłaszcza latem sięgamy po nią częściej, bo idealnie komponuje się z opaloną skórą i letnimi sukienkami. Ale to, co często sprawia największą trudność w tworzeniu takiej biżuterii to dobór kolorów. Czy fiolet będzie dobrze wyglądał z pomarańczowym? A może lepsza będzie zieleń?

Koło kolorów www.informationng.com

Biżuteria to świetny element, w którym możecie eksperymentować z różnymi połączeniami. Zwłaszcza w letnim wydaniu, aż korci, żeby zaszaleć. Ale jeżeli nie jesteś pewna, który kolor będzie dobrze wyglądał w duecie z Twoim ulubionym odcieniem niebieskiego, to mam dla Ciebie narzędzie, które pomoże dobrać mu odpowiednie towarzystwo i zrobić efekt wow.

Koło kolorów to prosty schemat kolorystyczny, który przedstawia zasady mieszania i powstawania barw. Jedną z podstawowych zasad łączenia ze sobą barw jest dopasowanie do siebie kolorów, które znajdują się po przeciwnych stronach koła. Tym sposobem zyskujemy na przykład takie duety jak: zieleń i fiolet, żółć i granat, czy czerwień z turkusem (osobiście jedno z moich ulubionych zestawień). Dodatkowym zabiegiem, który pozwoli uzyskać ciekawy efekt w kwestii zestawień kolorystycznych, to stopniowanie intensywności danego koloru, co pozwala uspokoić lub wręcz dodać dynamiki takiemu połączeniu.

Wykorzystując koło kolorów warto też spojrzeć na kolory znajdujące się w sąsiedztwie koloru, który jest przeciwny do wybranego przez nas. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest. Jeżeli na przykład wybieramy kolor żółty, to jego przeciwieństwem według koła jest granat. Ale świetnie sprawdzi się także zestawienie z fioletem lub morskim, które znajdują się na kole w sąsiedztwie granatu.

Bardzo popularne jest także ostatnio monochromatyczne zestawienie kolorów, czyli różnych odcieni tego samego koloru. W tym wypadku korzystamy z barw znajdujących się w obrębie jednego paska na kole. W ten sposób możemy osiągać efekt ombre także w biżuterii. Świetnie sprawdzi się on na przykład w sutaszu.

Pewnie zastanawiasz się, czy w takim razie powinno się łączyć ze sobą barwy, które ze sobą sąsiadują? Tak można, tylko warto pamiętać, by nie przesadzić z ich ilością. Na przykład wykorzystanie 3 barw, które są sąsiadujące może dać bardzo ciekawy efekt. Wyobraź sobie na przykład zestaw żółty, pomarańczowy i czerwony, prawda, że zapowiada się świetnie?

Inspiracją do napisania tego artykułu zostały agaty, które właśnie zawitały do naszego sklepu. To wręcz niesamowite jak energetyczne kolory mają te kulki agatu. Błękity, fiolety, żółć i nie tylko. Aż się proszą o stworzenie czegoś naprawdę wystrzałowego. Może to być bransoletka, albo kolczyki oprawione w sutaszowe sznureczki. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Jestem zdania, że warto zaryzykować i pobawić się kolorami. W ten sposób można stworzyć naprawdę niesamowite kombinacje kolorystyczne, które na pewno zwrócą uwagę innych. A na zachętę mam jeszcze dla Ciebie jeden smaczek. Od paru sezonów w światowym trendach bardzo mocno promowany jest tzw. color blocking, czyli zestawianie ze sobą soczystych, intensywnych barw, które tworzą właśnie takie dynamiczne połączenia. Mogą wydawać się krzykliwe, ale świetnie sprawdzają się zwłaszcza w geometrycznych projektach. Biżuteria w takich energetycznych kolorach będzie świetnym dopełnieniem niejednej wakacyjnej stylizacji.

Koniecznie spróbuj coś zamieszać!