Federing, baranek, łapaczka, toggle, jabłuszko… Jeśli nie wiesz co oznaczają te nazwy półfabrykatów i do czego można je zastosować, nie przejmuj się, zaraz wszystko stanie się jasne. Tematem dzisiejszego wykładu są półfabrykaty, których używamy do tworzenia biżuterii handmade.

Półfabrykaty opisane poniżej są najczęściej stosowane. Oczywiście istnieją też inne, ale nie sposób opisać wszystkiego. W dzisiejszej drugiej części omówię i pokażę Ci na zdjęciach różne rodzaje zakończeń i zapięć. A jest tego trochę 😉

To co, zapraszam do czytania 🙂  Tekst między >>strzałkami<< przeniesie Cię do wybranej kategorii w sklepie.

Zakończenia

Tak samo, jak i inne półfabrykaty zakończenia mogą być wykonane w >>metalu<<, >>srebra<< i >>srebra złoconego<<. Zakończenia mogą mieć różny kształt, który pozwala je zastosować do różnych projektów. Ja podzieliłam końcówki na: tulejki, zakończenia zaciskowe i wsuwane. Krótko opiszę każdy typ i pokażę Ci na zdjęciach jak wyglądają i do czego je stosować.

Zakończenia typu tulejka

Jak nazwa wskazuje mają one kształt tulejki i najczęściej służą do wklejania. Najczęściej, ponieważ niektóre montujemy za pomocą szpilki z oczkiem. Mogą być zakończone oczkiem do przyczepienia karabińczyka lub mogą mieć otwór na przełożenie szpilki. Tulejki można zastosować, np. do wklejenia rzemieni, łańcuszków, sznurów szydełkowo-koralikowych, chwostów. Aby użyć tulejek trzeba dopasować ich średnicę wewnętrzną do grubości wklejanych elementów. W końcówce nie może być zbyt wiele luzu, ponieważ nie będzie to wyglądało estetycznie. Wybierając klej należy zwrócić uwagę, aby był on elastyczny po wyschnięciu i był przeznaczony do łączenia metalu i tekstyliów. Najlepiej jakby jeszcze miał cienką, precyzyjną końcówkę, która ułatwi aplikację. Zwykły klej cyjanoakrylowy (popularna Kropelka) nie sprawdzi się tu, ponieważ stworzy połączenie, które będzie kruche i może się połamać.

Tulejki najczęściej mają w przekroju kształt koła, ale może też być elipsa czy kwadrat. Niektóre mają rozdzielacz, który umożliwia wklejenie oddzielnie kilku rzemieni.

Końcówka do wklejania dwóch rzemieni

Okrągła końcówka do rzemieni i linek

Końcówka do wklejania, np. chwostu lub sznura szydełkowo-koralikowego

Płaskie końcówki, np. do szerokich rzemieni

Końcówki do wiązanych chokerów

Gotowy zestaw z końcówkami

Końcówka owalna z dziurką (aby zawiesić używamy szpilki)

Końcówki z oczkiem użyte do wklejenia chwostów i rzemieni

Gotowy zestaw końcówek do wklejania z zapięciem

Zakończenia zaciskowe

Mogą być do płaskich lub okrągłych sznurków, rzemieni i linek. Montujemy je zaciskając, np. tzw. „szczęki” na płaskim rzemieniu lub aksamitce. Nie polecam ich do koralikowych bransoletek, wykonanych ściegiem peyot lub na krośnie, ponieważ mogą poprzecinać nici i zgnieść koraliki.

Końcówka do rzemieni, która po zaciśnięciu będzie płaska

Zakończenie tzw. „szczęki”

Zakończenie do okrągłych rzemieni

Zakończenia wsuwane

Końcówki takie montuje się wsuwając do środka, np. płaski rzemień, łańcuszki kulkowe czy taśmę cyrkoniową. Końcówki wsuwane są doskonałe do bransoletek wykonanych na krośnie. Do takiego zakończenia wystarczy dodać kółeczka montażowe i karabińczyk.

Zakończenie wsuwane, np. do bransoletki na krośnie

Zakończenie wsuwane

Zakończenie wsuwane użyte do kolczyków z taśmy cyrkoniowej

Zakończenia do linek, nici i taśm z kryształkami

Łapaczki

Często nazywane są jabłuszkami. Służą do schowania supełków na lince lub nitce, np. jedwabnej. Składają się z dwóch półkul, które po złożeniu tworzą kuleczkę, w której można ukryć supełek lub kulkę zaciskową na lince.

Mogą mieć dwa kształty, klasyczne – rozłożone są długie i wąskie z półkulami ułożonymi w jednej lini, zakładamy je na linkę i dopiero wtedy składamy oraz boczne, które już są częściowo złożone i zakładamy je od boku. Klasyczne łapaczki występują w dwóch typach. Pierwszy- tzw. „dziewczynki”, mają na końcu kółeczko, a „chłopcy” mają na końcu pętelkę do zaciśnięcia. Jeśli chodzi o wytrzymałość i pewność zapięcia, to lepiej sprawdzają się końcówki „dziewczynki”.

łapaczki

Łapaczki boczne

łapaczki

Łapaczki klasyczne typu „dziewczynki”

łapaczki

Łapaczki klasyczne typu „dziewczynki” z podwójnym oczkiem

łapaczki

Łapaczki klasyczne typu „chłopcy”

naszyjnik

Naszyjnik zakończony łapaczkami typu „dziewczynki”

łapaczki

Przykład użycia łapaczki bocznej do zakończenia łańcuszka kulkowego

Jeśli chcesz zobaczyć, jak montować łapaczki, zajrzyj do naszego wpisu na blogu, gdzie wszystko zostało bardzo dokładnie pokazane.

Podkówki

Podkówki służą do ochrony nici przed przetarciem. Mają kształt pętelki. Często stosujemy je jako zakończenie sznura supełkowanych pereł. Ponadto są niezastąpione przy pracach beadingowych. Montujemy je najczęściej z kuleczką, jako przekładką. Jeśli końce podkówki są mocno rozgięte, można je trochę do siebie przygiąć.

podkówki

Podkówki w kolorze złotym

podkówki

Podkówki w kolorze srebrnym

bransoletka z podkówkami

Przykład bransoletki wykończonej podkówkami

Crimp cover

Crimp cover służy do ukrycia supełka lub kuleczki zaciskowej. Wygląda jak przecięta, lekko rozszerzona kulka. Może być stosowana razem z łapaczkami lub podkówkami do supełków na żyłce lub nici. Musimy tylko uważać, aby przegiem crimp covera nie przeciąć naszego nośnika.

crimp cover

Crimp cover w kolorze srebrnym

crimp cover

Crimp cover w kolorze złotym

crimp cover

Bransoletka z crimp coverem

Jeśli chcesz zobaczyć, jak montować crimp cover, zajrzyj do naszego wpisu na blogu, gdzie wszystko zostało bardzo dokładnie pokazane.

Końcówki do taśmy z kryształkami

Końcówki do taśmy z kryształkami  pozwalają nam w szybki i estetyczny sposób zamontować taśmę np. jako bransoletkę.

końcówka do taśmy z kryształkami

Końcówka do taśmy z kryształkami szerokość 3 mm

końcówka do taśmy z kryształkami

Końcówka do taśmy z kryształkami szerokość 2 mm

Bransoletka z taśmą z kryształkami

Zapięcia

Zapięcia mogą występować w wielu różnych kształtach. Jedne są wygodniejsze do naszyjników, inne częściej stosujemy przy bransoletkach. Przeglądając półfabrykaty znalazłam aż 8 rodzajów zapięć. Poza rodzajami występują one też w >>metalu<<, >>srebrze<< i >>srebrze złoconym<<.

Karabińczyki

Najpopularniejszy rodzaj zapięcia do biżuterii. Mogą być w zestawie razem z kółeczkami i przedłużką. Występują w wielu rozmiarach. Kształt mają zawsze podobny, choć mogą być czasem dość ozdobne.

zapięcie karabińczyk

Karabińczyk pozłacany

karabińczyk ozdobny

Karabińczyk ozdobny

Federing

Ten typ zapięcia też występuje w kilku rozmiarach. Jest równie popularny, co karabińczyk. Łatwo federing ropoznać, ponieważ wyglądem przypomina kółeczko.

federing pozłacany

Federing pozłacany

federing ozdobny

Federing ozdobny

naszyjnik z federingiem

Naszyjnik z kamieni supełkowanych z federingiem

Zapięcia magnetyczne

Jak nazwa wskazuje takie zapięcia zawierają w środku magnes, który trzyma dwie części zapięcia. Mogą mieć różne kształty, służyć do wklejania elementów lub mocowania ich na kółeczkach zaciskowych. Niektóre zapięcia magnetyczne mają blokadę, która dodatkowo zabezpiecza biżuterię przed rozpięciem się.

zapięcie magnetyczne

Zapięcie magnetyczne z oczkami

zapięcie magnetyczne

Zapięcie magnetyczne wklejane z blokadą

zapięcie magnetyczne

Zapięcie magnetyczne ozdobne do wklejania

zapięcie magnetyczne

Zapięcie magnetyczne ozdobne do wklejania szerokich bransoletek, np. z rzemienia lub zrobionych na krośnie

zapięcie magnetyczne

Zapięcie magnetyczne rozsuwane na kilka rzędów sznurów

Bransoletka z koralikami w siatce jubilerskiej z zapięciem magnetycznym

Zapięcia toggle

Zapięcie tego typu składa się z dwóch części. Najczęściej okrągłego elementu oraz patyczka, który przekłada się przez pierwszą część. Takie zapięcia są często ozdobne lub mają fantazyjne kształty, np. motylka. Polecam je do cięższych naszyjników oraz bransoletek. Czasami istnieje obawa, że toggle się  rozepnie, ale zdarza się to niezwykle rzadko, gdy bransoletka jest zbyt luźna.

toggle

Zapięcie toggle

toggle

Ozdobne zapięcie toggle

Bransoletka z łańcuszkami i zapięciem toggle

Zapięcia szufladkowe i z zatrzaskiem

Zapięcia szufladkowe polecam szczególnie do naszyjników. Często są bardzo ozdobne i świetnie pasują do kilku sznurów np. pereł. Zapięcia zatrzaskowe, zwane często zegarkowymi są stosowane do bransoletek. Również bywają ozdobne. Ich niewątpliwą zaletą jest pewność zapięcia.

Zapięcie szufladkowe, idealne do naszyjników

Zapięcie z zatrzaskiem zdobione cyrkoniami

Zapięcie zatrzaskowe do płaskich rzemieni

Zapięcia typu „S”

Zapięcia te mają kształt haczyka. Jest bardzo wygodne, sprawdza się przede wszystkim przy wisiorach. Dzięki ich ciężarowi haczyk nie wysunie się z żadnej strony a jednocześnie zawieszkę można ubrać samodzielnie.

Zapięcie typu „S”

Ozdobne zapięcie typu „S”

Zapięcie typu „S” z okrągłą tulejką do wklejania

Jak widzicie rodzajów półfabrykatów metalowych jest bardzo dużo, aby się zmieścić musiałam zrobić dwa wpisy. Myślę, że po takiej dawce wiedzy nikt już nie będzie miał problemów z federingami, kółeczkami, crimp coverami czy też łapaczkami.

Jeśli uznacie tę porcję wiedzy za pożyteczną lub będziecie mieć jakieś pytania koniecznie dajcie mi znać w komentarzu lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.