Kamień tybetański „Dżi”

Jest to twór natury, choć na to nie wygląda. Kamienie Dżi, zwane również Zi to agaty, które rodzą się wyłącznie w Tybecie, Buthanie i Ladakhu. Wykopywane są właśnie w takiej formie, jak widzicie na zdjęciach. Nie podlegają żadnej obróbce! Tak właśnie, agatowe walce jako gładkie, efektowne kamienie wykopywane są w całości. Aby użyć ich jako biżuterii należy tylko przewiercić dziurkę.

Dżi oznacza boskość

W języku Tybetańskim, słowo „dżi” oznacza jasność, blask, przejrzystość, po chińsku zaś „niebiański koralik”. Najbardziej cenione są egzemplarze z „oczami”, ale nie każde Dżi posiada taki wzór.

Cena świętości

Dla mieszkańców Nepalu i Tybetu to święty kamień, jego stare egzemplarze przekazywane są jak rodzinne skarby z pokolenia na pokolenie a same kamienie potrafią osiągnąć niebotyczne ceny kilku tysięcy dolarów za sztukę.

Dżi w himalaiźmie

Kamienie te wykopuje się z ziemi czasem całymi stadami. Legendy głoszą, że pochodzi on od bogów lub jest ich biżuterią. Stał się też znakiem rozpoznawczych himalaistów, którzy wierzą w moc kamienia, który chronić ma przed nieszczęściami niejako przejmując je na siebie – czasem z poświęceneim, to znaczy pękając.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz anglojęzyczny opis kamieni Dżi lub zaglądaj do nas po kolejne ciekawostki.

Koraliki „oko proroka”

W przeciwieństwie do kamieni tybetańskich oko proroka jest symbolem, nie zaś tworem natury. Jest zarówno malowane w ludowej tradycji na przedmiotach codziennego użytku jak i wytwarzane przez artystów, najczęściej w formie szklanych paciorków.

Symbolika „oka proroka”

Kolor granatowy chroni przed nieżyczliwością, niebieski dodaje sił i wzmacnia. Biały kolor na oku proroka symbolizuje szczere intencje, natomiast czerń łączy te barwy w jedną pomyślną wróżbę.

Po co malować „oko proroka” na biżuterii?

Oko proroka chroni nas przed „złym spojrzeniem”, odbijając je w kierunku złorzeczącego. Po czym poznać, że oko proroka spełnia swoje zadanie? Pęknie, zbije się, albo ulegnie innemu uszkodzeniu.

Oko proroka chroni najlepiej, gdy zostanie podarowane na przykład jako element biżuterii.

Koraliki z okiem z druzy

Kolejny agat w naszym zestawieniu to kamień z druzą. Druza, czyli pusta przestrzeń „porośnięta” krystaliczną „szczotką”.

Oczka i nierówności w kamieniach nie muszą stanowić wady biżuterii, wręcz przeciwnie – mogą być największą ozdobą i zaletą wielokrotnie podbijającą cenę końcowego wyrobu z użyciem tak niezwykłego koralika jak agat z druzą.

Koral z oczkiem

Niektóre korale nazywa się robaczywymi. Należy jednak rozróżniać różne efekty korala. Koral może mieć porowatą strukturę, paść „ofiarą” skałotoczków, które przewiercają się przez jego strukturę lub posiadać na powierzchni ślad po łączeniu się kolejnych odrostów korala z pniem. Najbardziej popularne oczka w koralu to właśnie te oczka, które przypominają trochę słoje drzewa zarówno genezą jak i wyglądem. Są one naturalne w koralu i nadają mu niepowtarzalnego charakteru.

Tygrysie oko i odmiany kwarcu

Migotliwe odmiany kwarcu to tak naprawdę kamienie… zanieczyszczone. Przepiękne, barwne pasy powstają w wyniku połączenia kwarcu z wrostkami Krokidolitu (jest to minerał, który wyglądem przypomina wełnę, skąd też wzięła się jego nazwa).

Tygrysie oko ma piękną, brązowo złotą barwę zyskuje dzięki obecności tlenku żelaza, powstałego w skutek wietrzenia krokidolitu, charakterystyczne prążkowania zaś uwidaczniają się przez załamywanie wrośniętych inkluzji.

Istnieje kilka migotliwych odmian kwarcu, niebieska – nazywana sokolim okiem, w której krokidolit jeszcze się nie utlenił, brązowa, zwana bawolim okiem w której z kolei krokidolit utlenił się jeszcze bardziej niż w przypadku tygrysiego oka oraz zielona, nazywana kocim okiem.

Kocie oko to również efekt

Efekt kociego oka występuje nie tylko na migotliwych odmianach kwarcu, piękny, niemal czysty efekt kociego oka możemy zaobserwować na uleksycie. Uleksyt cały składa się z włóknistych skupień, pozostaje przejrzysty, przez co efekt kociego oka jest jeszcze bardziej widoczny, niż w przypadku migotliwych odmian kwarcu. Posiada aksamitny połysk stosunkowo rzadko występujący w jubilerstwie.

Kup w sklepie: