Marzy Ci się bransoletka makramowa z koralikami? Nic trudnego, wystarczy wziąć sznurek makramowy, ulubione koraliki i kamienie, a dokładną instrukcję krok po kroku znajdziesz w tym tutorialu.

bransoletka z makramy

Lato to najlepszy moment na noszenie biżuterii. Mamy dużo odsłoniętego ciała, które możemy ozdobić nietuzinkową biżuterią. A co lubią sroczki? Błyskotki!

Bransoletka makramowa,  pełna błysku za sprawą błyszczących metalizowanych sznurków, mieniących się koralików i pięknie szlifowanych kamyków, będzie bohaterką tego kursu, który przygotowała Ewelina Smak. Oczywiście możecie też użyć mniej błyszczące sznurki 😉 Ważne aby miały odpowiednią grubość i sztywność.

Do wykonania bransoletki potrzebujesz:

Wszystkie materiały kupisz w sklepie >>korallo.pl<<

Skoro masz już wszystkie materiały, to zaczynamy robić bransoletkę z makramy.

W makramie niezbędne są podkładki robocze, do których przymocujemy naszą pracę. Ja przetestowałam już prawie wszystko co wpadło mi w ręce. Od dedykowanych mat makramowych po twarde poduszki. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest… szuflada ze starej komody, do jej wnętrza przyklejony styropian podłogowy a na to materiał na… onuce. Możecie też użyć miękkiego filcu.

Etap 1: Rozpoczęcie

Krok 1. Bierzemy nasz sznurek i dzielimy go na 5 kawałków po 2 metry każdy. Z każdego sznurka zostało mi około 40 cm, ale ja nie ucinam sznurków na styk. Przypominam, że sznurek ma szerokość 1 mm i jest sztywny. Zawsze takiego sznurka wyjdzie nam więcej.

Krok 2. Gdy mamy ucięte sznurki bierzemy jeden z nich i przekładamy przez ogniwko (zdjęcie nr 3), zawiązujemy prosty węzełek (zdjęcie nr 4). Mamy zamontowany sznurek bazowy, na którym będziemy zawiązywać pozostałe sznurki.

Krok 3. Najpierw zawiązujemy po jednym sznurku z każdej strony. Stosujemy do tego węzeł rypsowy podwójny (zdjęcia nr 5-7).

Czyli bierzemy sznurek, składamy na pół, kładziemy go pod naszym sznurkiem bazowym, przez utworzoną pętelkę przeciągamy końce sznurka i zaciskamy. Powstał nam węzeł rypsowy pojedynczy. Aby zrobić z niego podwójny węzeł rypsowy bierzemy koniec sznurka roboczego, kładziemy go na naszym sznurku bazowym i w utworzoną pętelkę przekładamy koniec sznurka roboczego. Czynność wykonujemy po dwóch stronach naszego węzła rypsowego i powtarzamy po obu stronach naszej pracy.

Tak powinna wyglądać nasza praca na tym etapie (zdjęcie nr 8).

Krok 4. Teraz chcemy zamknąć nasze „kółeczko” i wyciągnąć sznurki na zewnątrz naszej pracy (zdjęcie nr 9). Bierzemy zatem nasz sznurek bazowy i pierwszy z brzegu sznurek roboczy. Sznurek roboczy zaplatamy na sznurku bazowym wykorzystując węzeł żebrowy. To samo robimy z kolejnym sznurkiem.

Czynność powtarzamy ze sznurkami znajdującymi się po prawej stronie naszej pracy (zdjęcie nr 10). Gdy już ten etap zakończymy pozostanie nam zamknięcie kółeczka. Kierunek zaplatania możemy wybrać sami. Ja wybrałam zawiązanie lewej końcówki sznurka bazowego na jego prawej końcówce (zdjęcie nr 11). Mamy pierwszy gotowy element bransoletki.

Etap 2: Poszerzenie bransoletki i dodawanie ametystu

Krok 5. W etapie drugim chcemy poszerzyć bransoletkę o dodatkowe sznurki i o elementy ozdobne w postaci kulek ametystu. Jak to zrobić? Zaraz wytłumaczę.

Wróćmy do zdjęcia nr 11. W naszej pracy mamy po 3 sznurki z każdej strony. Dwa z nich są naszymi sznurkami bazowymi a 4 sznurkami roboczymi. Bazowe sznurki to te środkowe i na nich znów będziemy zaplatać sznurki robocze. Zatem teraz łapiemy sznurek bazowy lewy i na nim zaplatamy sznurki robocze stosując węzły żebrowe (zdjęcia 12 i 13).

Żeby powiększyć pracę dodajemy z każdej strony po jednym sznurku tak samo jak na początku kroku. (zdjęcia 14 i 15)

Czynność powtarzamy na prawej stronie bransoletki. Nasza praca na tym etapie powinna wyglądać tak: (zdjęcie 16).

Krok 6. Co chcemy teraz zrobić? Chcemy wyciągnąć sznurki robocze na zewnątrz pracy zostawiając jednak po jednym sznurku roboczym z każdej strony, by zamontować na nich kamyk. Czyli znów bierzemy nasz sznurek bazowy i pierwszy z brzegu sznurek roboczy i używając węzła żebrowego wyprowadzamy sznurek na zewnątrz pracy (zdjęcie 17).

Tak postępujemy z kolejnymi sznurkami zostawiając jednak po jednym sznurku, (tym najbardziej środkowym) z każdej strony (zdjęcie 18). Nasza bransoletka makramowa, na tym etapie, powinna wyglądać tak: (zdjęcie 19).

Krok 7. Teraz musimy przytopić sznurki, by ich końce przeszły nam przez mały otworek w kamyku. Do tego używamy zapalniczki i opuszków. Boli, nie ma się co dziwić, kształtujemy gorący sznurek w palcach. Uwierzcie mi, po jakimś czasie boli mniej 😀 Przeciągamy sznurki przez otworek w kamyku, kamyk podciągamy do góry bransoletki (zdjęcie 20).

Prawy sznurek roboczy zaplatamy na prawym sznurku bazowym, lewy na lewym (zdjęcie 21), i zamykamy nasz element. Aby było estetycznie, skoro za pierwszym razem zaplataliśmy lewy sznurek bazowy na prawym sznurku bazowym to w całej pracy kontynuujmy ten kierunek zakończania elementu (zdjęcie 22).

Etap 3: Przyozdabianie bransoletki dodatkowymi koralikami Fire Polish

Krok 8. Bierzemy sznurek bazowy lewy i zaplatamy na nim nasze sznurki robocze. Na ostatni sznurek zakładamy po 2 koraliki, zwężając końcówki (zdjęcie nr 23). Czynność powtarzamy także z prawej strony pracy (zdjęcie nr 24). Nasza praca na tym etapie powinna wyglądać tak: (zdjęcie nr 25).

Krok 9. Wyprowadzamy sznurki na zewnątrz naszej robótki, nakładamy kamyk na środkowe sznurki i zamykamy pracę. Czynności te powtarzamy do uzyskania odpowiedniej długości naszej bransoletki. Ja wykonałam 9 powtórzeń. Moja bransoletka makramowa bez zapięcia ma 18 cm.

Etap 4: Bransoletka makramowa – wykończenie (zdjęcie nr 26)

Gdy mamy już zaplecioną odpowiednią długość bransoletki przyszła pora na jej zakończenie. Zaczynaliśmy ją małą łezką i taką skończymy. Na tym etapie mamy po 5 sznurków z każdej strony a zaczynaliśmy trzema sznurkami po każdej stronie i do tego dążymy. Jak się pozbyć sznurków? Możemy je już na tym etapie uciąć, ale możemy również je odsunąć i zaplatać tylko 3 sznurkami.

bransoletka makramowa
zdj. 26

Krok 10. Odsuwamy po 2 sznurki z każdej strony na bok, bierzemy sznurki bazowe, czyli te znajdujące się po środku pracy i na nich zaplatamy sznurki robocze, wyprowadzamy sznurki robocze na zewnątrz (zdjęcie nr 27) po obu stronach i zamykamy naszą robótkę (zdjęcie nr 28). Na tym etapie bransoletka wygląda tak: (zdjęcie nr 29).

Krok 11. Bierzemy nożyczki (zdjęcie nr 30) i ucinamy sznurki blisko naszej pracy, zostawiając krótkie końcówki, które przytopimy (zdjęcie nr 31).

Krok 12. Trzymając zapalniczkę w niewielkiej odległości przytapiamy sznurki  (zdjęcie nr 32). Na zdjęciu nr 33 widzimy jak powinna wyglądać nasza bransoletka po obcięciu sznurków i przytopieniu końcówek.

Etap 5: Zapięcie i przedłużka

Bierzemy szpilkę, na nią nakładamy kamyk i koralik, ucinamy nadmiar i robimy oczko (loopik). Zakładamy szpilkę na ogniwko i mocujemy w makramowym elemencie. Na drugie ogniwko zakładamy karabińczyk (zdjęcia 34 i 35). Po odpięciu bransoletki z maty roboczej ponaciągajcie sznurki – wyrównajcie je, by praca nabrała kształtu.

Bransoletka makramowa jest już gotowa

Mam nadzieję, że kurs Wam się spodobał i skorzystacie z niego i zrobicie piękne bransoletki wykorzystując nowe sznurki ze sklepu Korallo. Ja gorąco je polecam. Sznurki mają przepiękne, klasyczne kolory, są sztywne. Bardzo dobrze się na nich pracuje. Jeśli macie ochotę trochę pokombinować ze wzorem, to możecie też zrobić wisiorek do kompletu.


Tutorial przygotowała dla Was Ewelina Smak, która tworzy pod marką Pasje Smaków – biżuteria makramowa. O sobie pisze, tak: „Jestem wielbicielką wszelkiego rodzaju rękodzieła a w szczególności pasjonatką biżuterii ręcznie robionej. Swoją przygodę z makramą rozpoczęłam pod koniec 2015 roku. Z początku makrama była moim hobby, a potem stała się dla mnie też pracą. Mam głowę pełną pomysłów: na biżuterię, na dodatki i na sposób jej prezentacji na zdjęciach. Lubię eksperymentować. Największą frajdę sprawia mi łączenie niepozornych sznurków z pięknymi kamieniami. Jestem kamieniomaniaczką. Mam w swojej kolekcji sporo pięknych kamieni. Uwielbiam się nimi otaczać. Mój mąż jest moim największym fanem. Wspiera mnie w tym, co robię, co dodatkowo motywuje do działania. Kocham swoją pracę!


Na naszym blogu znajdziesz też łatwy tutorial na bransoletkę makramową plecioną ze srebrnym łącznikiem. Aby przejść kliknij w poniższy guzik.

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję bransoletki makramowej z ametystem, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku. Będzie nam też miło, jeśli zostawisz komentarz pod tym wpisem. Abyśmy mogli łatwiej odnaleźć Twoją pracę oznacz ją hasztagiem #AkademiaBizuteriiKorallo

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]