Kolczyki rożki peyot stały się jednym ze znaków rozpoznawczych ich Twórczyni. Teraz klienci sklepu Korallo mogą za darmo skorzystać z przygotowanego kursu na te kolczyki. 

Jak pisze autorka, Violetta Krygier „Parę lat temu wykonałam rożki po raz pierwszy. Były jeszcze niedoskonałe, zbyt wiotkie, nieumiejętnie zszyte. Ale umiejętności przychodzą wraz z praktyką. Do tego tutoriala zbierałam się już od dawna. W końcu przyszła na niego pora. Przedstawię krok po kroku jak je wykonać peyote (ściegiem brick będzie w drugiej części), jak je zeszyć i jak umocować bigiel. Przy peyote ważne jest odpowiednie napięcie nici. Ja reguluję je prowadząc nić między palcem wskazującym, a środkowym i serdecznym.”

UWAGA

Jeśli obawiasz się, że Twój peyote jest zbyt wiotki, wybierz brick, bo inaczej kolczyk nie utrzyma kształtu :’( i będzie smętnie zwisał i wyginał się.

kolczyki rożki peyot

Do wykonania kolczyków rożków peyot potrzebujesz:

  • Koraliki Toho 11/0 w 3 kolorach: TH0708, TH0768, TH0788 (lub TH0778)
  • Nici pasujące kolorem do koralików BD0087
  • Koralik stoper
  • Igła do koralików NA0008
  • Nożyczki ostre z cienkimi czubkami NA0087
  • Mata do koralików BD0043
  • Wybrane bigle lub sztyfty PS1408, PS1367, ST0505, ST0657, ST0667, ST0681

To co, zaczynamy?

Krok 1. Wybranie/narysowanie wzoru

Mój wzór na kolczyki rożki peyot wygląda tak (kolor zielony jest wyłącznie kolorem pomocniczym, nie bierze udziału we wzorze).

Wzór w pionie przedstawia schemat brick, a w poziomie – peyot.

kolczyki rożki peyot

Sekwencja nawlekania, czyli ½ rożka. Początek naszej robótki, czyli właściwie jej środek to:

3b, 4a, 5b, 4a, 6b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2c ( 38 koralików ) (2 rzędy)

2b, 2a, 1b, 2a, 3b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c ( 18 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1z, 3b, 4a, 2b ( 17 koralików)

2b, 3a, 3b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c (16 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a3b, 2a, 2b (15 koralików )

2b, 1a, 3b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c (14 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 5b (13 koralików )

4b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c (12 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 3b ( 11 koralików )

2b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c ( 10 koralików)

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b ( 9 koralików )

1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c ( 8 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1b ( 7 koralików )

1a, 1b, 1a, 1b, 1a, 1c ( 6 koralików )

1c, 1a, 1b, 1a, 1b ( 5 koralików )

1a, 1b, 1a, 1c (4 koraliki )

1c, 1a, 1b ( 3 koraliki )

1a, 1c ( 2 koraliki )

Uwaga! wierzchołek 1a + 1c ( 2 koraliki )

Odwracamy robótkę i zaczynamy pracę symetrycznie zaczynając od 18 koralików w rzędzie. Nitkę mamy od strony koralika białego, więc szyjemy czytając każdy rząd od tyłu.

Krok 2. Wyznaczenie linii środkowej naszego wzoru

Moja linia środkowa jest taka: 3b, 4a, 5b, 4a, 6b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2c.

kolczyki rożki peyot

Krok 3.

Odcinamy około 1,5m nici, zakładamy koralik/stoper mniej więcej w połowie długości nici i nawlekamy pierwsze dwa rzędy, czyli koraliki z linii środkowej (3b, 4a, 5b, 4a, 6b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2b, 2a, 2c ).

Następnie szyjemy rząd 3 wg wzoru (patrz wyżej ), nic nie redukujemy.

kolczyki rożki peyot

Aby nitka nie była widoczna na brzegu naszej pracy, przy redukcji możemy posłużyć się małym „mykiem”. Gdy dojdziemy do ostatniego koralika w rzędzie, wyciągamy nitkę normalnie, ale później wsuwamy igłę pod nitkę, wyciągamy i przechodzimy przez dwa ostatnie koraliki od strony lewej do prawej.

kolczyki rożki peyot

Krok 4.

kolczyki rożki peyot

Możemy odwrócić robótkę, ale ja wolę żeby była cały czas w tej samej pozycji, mniej się wówczas mylę odwzorowując wzór ze schematu. W każdym razie rząd kończymy koralikiem białym.

kolczyki rożki peyot

Zahaczamy nitkę o brzeg robótki ( miejsce zahaczania przy redukcji peyote, niezależnie od rzędu, jest za ostatnim koralikiem przez który przeszliśmy igłą).

kolczyki rożki peyot

Wyciągamy nitkę i przechodzimy igłą przez dwa koraliki.

kolczyki rożki peyot

Krok 5.

kolczyki rożki peyot

Dalej szyjemy normalnie, redukując zawsze pierwszy koralik. I znów igła wyszła jak widać na zdjęciu, wsuwamy ją więc pod nitkę na boku pracy, zahaczamy, wyciągamy i przechodzimy przez dwa koraliki. Ponieważ czynności te będziemy powtarzać aż do zredukowania do ostatniego miejsca, zdjęcia ukazują wyłącznie przykładowe zahaczanie o nitkę pod ostatnim przewleczonym koralikiem, i sposób przejścia przez dwa pierwsze koraliki nowego rzędu.

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot

Postępujemy tak, aż do momentu, gdy powinniśmy wszyć ostatni koralik. Gdybyśmy jednak to zrobili, nasza praca brzydko by się ściągnęła. Wszywamy więc 2 koraliki i zaczepiamy / mocujemy nitkę tak jak poprzednio. Wyciągamy igłę z nitki, nitkę pozostawiamy. Ponieważ rożek robimy symetrycznie, nie ma znaczenia, który z kątów rozwartych pokazuję, oba są identyczne.

Krok 6.

kolczyki rożki peyot

Odwracamy robótkę, zahaczamy nitkę i kontynuujemy pracę korzystając z instrukcji zawartej w poprzednich krokach.

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot

Nasz rożek wygląda tak – jest gotowy do zszycia.

Krok 7. Zszywanie kolczyków rożków

O ile to co robiliśmy do tej pory było Wam dobrze znane, teraz możemy wykorzystać mój „patent” „niepatent”, czyli…. dobrze Wam znane szycie za igłą, tylko zamiast tkaniny mamy koraliki.

kolczyki rożki peyot

Sprawdzamy, która nitka jest dłuższa, i zostawiamy ją. Krótszą musimy schować/ umocować i odciąć. W każdym razie poświęćcie na to trochę czasu, bo z tak błahego powodu, jak zbyt krótko przycięta nić, szkoda stracić godziny naszej pracy.

kolczyki rożki peyot

Składamy nasz rożek kątami rozwartymi do siebie, nitka powinna wychodzić pomiędzy dwoma koralikami z rogu.

kolczyki rożki peyot

Teraz szyjemy kierując igłę w górę przez symetryczny koralik drugiego kąta rozwartego (strona prawa).

Krok 8.

kolczyki rożki peyot

Nitka jest na dole.

kolczyki rożki peyot

Przechodzimy na drugą stronę (lewą) przez 2 koraliki.

kolczyki rożki peyot

Igła w dół przez jeden koralik (strona prawa) (1prawa).

Krok 9.

Powtarzamy: (2 koraliki lewa) (1 koralik prawa) (2lewa) (1prawa)… Ważne: pilnujemy napięcia nici, ani zbyt mocno, ani za lekko.

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot

Krok 10. Uszko do umocowania bigla

kolczyki rożki peyot

Rożek zszyty powinien wyglądać tak.

kolczyki rożki peyot

Teraz przydają się nam dwa koraliki na wierzchołku naszego rożka. Posłużą nam do zamocowania uszka. Nabieramy 6 koralików białych, wchodzimy w wierzchołek rożka, zawracamy przez drugi koralik wierzchołkowy i wychodzimy igłą między koralikiem drugim i trzecim z właśnie dodanych.

kolczyki rożki peyot

Dodajemy jeden biały koralik. Przechodzimy przez trzeci i czwarty koralik, dodajemy jeden koralik wchodzimy poprzez dwa koraliki w wierzchołek rożka, i przeciągamy nitkę przez wszystkie koraliki jeszcze minimum jeden raz, choć lepiej dwa razy . Ważne jest, by przez koraliki szły co najmniej trzy nitki, a lepiej jeśli cztery. (uffff, pisze się długo, robi szybko

Krok 11.

kolczyki rożki peyot

I odradzam, z własnego doświadczenia, dodawanie koralika na szczycie naszego uszka (no, chyba, że się uprzecie 😉 ).

kolczyki rożki peyot

Tak powinno wyglądać poprawnie uszyte uszko. Łatwo na nim zamocować praktycznie każdy bigiel.

Et voila, rożek praktycznie gotowy, pozostaje tylko umocować i odciąć resztkę nici, i zrobić rożek drugi 😉 

Krok 12. Co zrobić gdy zabraknie nam nitki?

No, cóż. Zdarza się. Płakać nie będziemy. Jeśli postąpimy tak jak na zdjęciach, nie ma obawy, że nasza praca się rozleci.

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot

Pozostaje końcówkę nici odciąć i dowiązać nową postępując odwrotnie, tj, przewlec przez koraliki w różnych kierunkach, pilnując by końce nici ładnie schowały się w środku koralika, zawiązać supełek między koralikami i wyjść igłą w pożądanym miejscu.

Kolczyki rożki peyot są gotowe do założenia

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot

Jeżeli postanowisz zrobić własną wersję tych zachwycających kolczyków rożkow ściegiem peyot, koniecznie daj nam znać drogą mailową lub oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku.

Jeśli bardziej lubisz ścieg brick niż peyot, to zerknij do drugiej części wpisu o kolczykach rożkach. Znajdziesz tam dokładną instukcję jak wykonać rożki ściegiem brick.

Autorką wzoru na rożki jest Violetta Krygier.

Mam napisać o sobie kilka słów…Nie jest to łatwe, bo jestem tak przeciętna, że aż sama się sobie dziwię. Ot „matka Polka”, czworo dzieci, mąż, dwa psy, kot i rybki. Nauczycielka z zawodu i tu troszkę inaczej niż u „zwykłej nauczycielki”, bo pracuję od skończenia studiów kierunkowych w szkolnictwie specjalnym. I kocham to. Parę lat temu chciałam pokazać sobie, że co? Ja nie potrafię? JA??” i zaczęłam swoją przygodę z biżuterią. Potem stało się to lekarstwem na depresję, gdy zachorowała moja Mama. I MIŁOŚCIĄ, która trwa nieprzerwanie, aż do tej pory. Lubię robić „drobiazgi”, bo wielkie kolie są dobre do zdjęć, i tylko do zdjęć, wg mnie, a zwykła kobieta ubiera się i stroi raczej dyskretnie. Czasem „zaszaleję”, ale raczej nie za często. Pewien czas temu dostałam Znak Jakości POLISH HANDMADE, czyli znak dobrego rękodzieła, w dziedzinie beading i jest to dla mnie powód do dumy i najwyższe wyróżnienie, jakie Twórcy mogą przyznać innym Twórcom. I znak, że muszę się starać jeszcze bardziej, żeby jakość tego co robię nie odbiegała od standardów Znaku.  

Lubię uczyć, pokazywać różne sztuczki, myki z dziedziny beadingu, ale raczej indywidualnie, konkretnym osobom. Kolczyki rożki peyot to właśnie jeden z takich super prostych pomysłów, który, gdy po raz „enty” został mi „podebrany”, postanowiłam, że pójdą w świat, aby cieszyć inne beaderki. Może moje „myki” zawarte przy ich szyciu natchną kogoś na własne rozwiązania? W każdym razie, miłej zabawy!

ViolettaKrygier VK (tak, bez spacji, tak mnie znajdziecie)

Dodatkowe wzory na kolczyki rożki peyot i brick

Wybierz swój ulubiony wzór na kolczyki rożki peyot i ciesz się nowymi, zachwycającymi kolczykami.

kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot
kolczyki rożki peyot