Lubisz małe, słodkie płaskie figurki kotków, piesków, papużek i innych zwierzaczków? Co za pytanie, kto nie lubi małych koralikowych zwierzaczków! Dlatego dziś w Akademii Biżuterii Korallo pokażę Ci jak wykonać Kota-Błyskota z serduszkiem 🙂

Ścieg peyot znasz już dość dobrze. Teraz przyszedł czas na bardziej skomplikowane peyotowe figury. Do wykonania Kota-Błyskota musisz znać: peyot parzysty i nieparzysty. Dodatkowo: dodawanie koralików w obu typach ściegu oraz zwężanie ściegu. Odejmowanie koralików ćwiczyliśmy już przy bransoletce peyot z kryształkami bicone. Jeśli nie pamiętasz, zerknij do wpisu TU.

Wzór na Błyskota rozrysowałam w programie Easy Bead Patterns, który jest darmowy. W jednej z kolejnych części Akademii, napiszę o nim więcej. Najwygodniej będzie wykonać kota, jeśli skopiujesz zdjęcie ze wzorem i je wydrukujesz. Dodatkowo możesz też pobrać pdf z opisem słownym wykonania wzoru (ile jakich koralików w rzędzie).

dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot

Ogólne zasady i uwagi

  • Najlepiej zacząć pracę w najszerszym miejscu figurki (na brzuszku kota). W pierwszym rzędzie nawlekamy koraliki z dwóch rzędów.
  • Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z poszerzaniem wzoru, to najpierw spróbuj na prostym odcinku wykonanym peyotem nieparzystym (wtedy masz dwa brzegi do ćwiczeń: parzysty i nieparzysty).
  • Uszy kota najlepiej zrobić po kolei, najpierw jedno, potem drugie.
  • Pokazany przeze mnie sposób dodawania koralików, nie jest jedynym. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów, z którymi możecie zetknąć się przy różnych tutorialach w internecie.
  • Dodawanie koralików po stronie nieparzystej powoduje, że brzegi pracy zamieniają się. Tzn., że jeśli prawy brzeg wykonywany był peyotem parzystym, to teraz będzie nieparzystym. I tak samo, peyot nieparzysty zmieni się w parzysty.
  • Gdy dodajemy nową kolumnę, to jednocześnie dodajemy dwa koraliki, jeden w rzędzie bieżącym, a drugi w rzędzie wcześniejszym. Dlatego poszerzanie pracy robimy niejako z opóźnieniem.
  • Jeśli poszerzanie sprawia Ci kłopot, możesz osobno wykonać głowę i tyłów kota, a później tylko je zeszyć w najwęższym miejscu, czyli na szyi.

To co, koraliki w dłoń i zaczynamy!

dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot

Potrzebne materiały:

  • Koraliki cylindryczne w czterech kolorach, u mnie czarne, zielone, różowe i szare. Najlepiej do ściegu peyot płaskiego używać koralików cylindrycznych, np. Toho Treasure, ponieważ koraliki ułożone są bardzo blisko siebie. Na początek możesz użyć dowolnych koralików Toho lub Miyuki, ważne, żeby były bardzo równe. Rozmiar koralików nie ma znaczenia dla nauki ściegu. W tutorialu stosuję skróty kolorów: C (czarny), R (różowy), Z (zielony), Sz (szary).
  • Kółeczko zaciskowe, np. ze stali szlachetnej 4 mm. Mój Błyskot jest zawieszką, którą mogę dołączyć np. do kluczy, zakładki do książki.
  • Nici do beadingu, u mnie Nymo w pasującym do koralików czarnym kolorze.
  • Igła do nawlekania koralików, np. firmy John James, rozmiar 12..
  • 1 większy koralik Toho, np. rozmiar 8 lub 6. Jako stoper.
  • Ostre nożyczki.
  • Mata do koralikowania.

O tym, jakie materiały wybrać, pisałam w Wyprawce dla beaderki 🙂

Wzór na Błyskota z serduszkiem

Jeśli boisz się, że sam rysunek z wzorem jest niewystarczający, to mam dla Ciebie opis słowny wykonania Błyskota. W PDF-e znajdziesz dokładny opis jakie koraliki dodać w którym rzędzie, gdzie zacząć nawlekanie. >> Opis słowny wzoru na Błyskota z serduszkiem <<

Dodawanie 1 kolumny koralików w peyot parzystym

Krok 1.

Nabieramy 2 koraliki. U mnie dodawane kolumny mają kolor niebieski.

Krok 2.

zdj. a

Wchodzimy igłą w koralik, z którego wychodziła nitka. Lekko zaciągamy nitkę.

Krok 2.

Zdj. b

Krok 3.

Przechodzimy igłą przez koralik znajdujący się poniżej, aby wyjść na brzeg pracy.

Krok 4.

Zdj. a

Następnie przechodzimy przez jeden z dodanych koralików.

Krok 4.

Zdj. b

Krok 5.

Zdj. a

Przechodzimy nitką przez drugi z dodanych koralików.

Krok 5.

Zdj. b

Już mamy dodatkową kolumnę. Dalej robimy normalnie.

Dodawanie 1 kolumny koralików w peyot nieparzystym

Krok 1.

Zdj. a

Normalnie dodajemy na koniec rzędu koralik. Dalej przechodzimy igłą przez koralik znajdujący się poniżej, w kierunku brzegu pracy.

dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot

Krok 1.

Zdj. b

dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot

Krok 2.

Nabieramy 2 koraliki i wchodzimy igłą w koralik, z którego wychodziła nitka.

Krok 3.

Następnie wychodzimy igłą na brzeg pracy przez koralik znajdujący się poniżej.

Krok 4.

Przechodzimy igłą też przez jeden z dodanych koralików.

Krok 5.

Wychodzimy na górę pracy przez drugi z dodanych koralików.

Krok 6.

Aby na brzegu nie brakowało koralika, po wyjściu nitką u góry znów musimy przejść przez koraliki na brzeg pracy tak, aby wyjść w nowo dodanym górnym koraliku.

Krok 7.

Zdj. a

Nabieramy 1 koralik i dodajemy go peyotem parzystym. Pokazany przeze mnie sposób zamienił peyot nieparzysty na parzysty. Na drugim brzegu pracy zamiast peyot parzystego -mamy nieparzysty.

Krok 7.

Zdj. b

I w ten sposób mały poszerzoną pracę. Dalej robimy ją normalnie.

Zwężanie pracy

Krok 1.

Po wyjściu nitką na brzeg, zahaczamy igłą o nitkę łączącą dwa koraliki poniżej.

Krok 2.

Przechodzimy igłą przez pętelkę.

Krok 3.

Zaciągamy nitkę, aż zrobi się nam malutki supełek. Przechodzimy przez koraliki do góry pracy.

Krok 4.

Dalej dodajemy koraliki  normalnie.

I gotowe!

dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot
dodawanie i odejmowanie koralików w ściegu peyot

Podobają Ci się koralikowe prace? Chcesz spróbować, a nie wiesz od czego zacząć? Akademia Biżuterii Korallo ma dla Ciebie świetną propozycję. Darmowe kursy technik beadingowych. Rób z nami, dziel się pracami na Fb, w razie wątpliwości pytaj  i, co najważniejsze, nie przepłacaj. Wydaj to na nowe koraliki!

Śledź nas na Facebooku i Blogu w zakładce WIEDZA.